Bielsko-żywiecka
Bp Greger: królować znaczy służyć w duchu ewangelicznej miłości
W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej świętowali 23 listopada br. uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – patronalne święto stowarzyszenia. Mszy św. przewodniczył biskup Piotr Greger. W liturgii uczestniczyli m.in. wiceprezes Irena Olma oraz członkowie diecezjalnego zarządu. Przy ołtarzu modlili się także diecezjalny asystent Akcji Katolickiej ks. prof. Tadeusz Borutka oraz niektórzy księża asystenci parafialnych oddziałów. Przed liturgią uczestnicy spotkania adorowali Najświętszy Sakrament.
Bielsko-Biała: 40-lecie Wspólnoty Przymierza „Miasto na Górze”
W katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej i Bielskim Centrum Kultury odbyły się 22 i 23 listopada br. obchody jubileuszu 40-lecia Wspólnoty Przymierza „Miasto na Górze”. Zgromadziły one licznych członków, sympatyków oraz duchownych związanych z tą jedną z najdłużej działających wspólnot ewangelizacyjnych w diecezji bielsko-żywieckiej. Jubileusz był okazją do przypomnienia drogi, jaką przeszło „Miasto na Górze”, odkrycia na nowo wartości Przymierza, wdzięczności za zaangażowanie liderów, misjonarzy, animatorów i wszystkich członków, którzy współtworzyli tę historię.
Bielsko-Biała: bp Pindel pobłogosławił 566 nowych lektorów
Do pełnienia posługi lektora – z pokorą, świadomością odpowiedzialności i zaufaniem Duchowi Świętemu – zachęcił bp Roman Pindel podczas liturgii, w czasie której 22 listopada br. udzielił 566 młodym ludziom z diecezji bielsko-żywieckiej specjalnego błogosławieństwa związanego z podjęciem przez nich funkcji Ministrantów Słowa Bożego. Uroczysty obrzęd odbył się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, gdzie hierarcha przewodniczył Eucharystii koncelebrowanej przez kilkudziesięciu kapłanów, w tym duszpasterzy Liturgicznej Służby Ołtarza.
Bp Greger: muzyka kościelna wymaga ciągłego nasłuchiwania Bożego głosu
Muzyka kościelna, pochodząca ze słowa i dosłyszalnego w nim milczenia, wymaga permanentnego nasłuchiwania Bożego głosu – napisał bp Piotr Greger, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Muzyki Kościelnej, w słowie na okoliczność wspomnienia św. Cecylii, przypadającego 22 listopada.
Bielsko-Biała: Nagroda Starosty Bielskiego im. ks. Londzina nie jest tożsama z Nagrodą im. Londzina
Nagroda Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina nie jest tożsama z Nagrodą im. Londzina przyznawaną przez Stowarzyszenie Twórców Sztuki Ludowej Etnos z siedzibą w Czańcu – poinformowało Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej w odpowiedzi na interwencję jednego z mieszkańców Czańca. Jednocześnie Zarząd Powiatu podkreślił, że pracuje nad projektem nowej uchwały regulującej przyznawanie nagrody, której patronuje ks. Józef Londzin.
Przedstawienie o „Kundusi” – mistyczce z Podbeskidzia, kandydatce na ołtarze
W sanktuarium św. Józefa „na Górce” w Wadowicach zaprezentowano spektakl w wykonaniu Teatru JaNowego z Andrychowa. Przedstawienie przygotowano z okazji poświęcenia nowego obrazu sługi Bożej Kunegundy Siwiec. Papież Franciszek 24 lutego br. potwierdził heroiczność jej cnót, co znacząco przybliża proces beatyfikacyjny tej prostej kobiety z Podbeskidzia, znanej jako mistyczka głęboko oddana Panu Bogu.
Relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus pielgrzymują przez Polskę
Relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz jej świętych rodziców, Ludwika i Zelii Martin, rozpoczęły w listopadzie pielgrzymkę po Polsce. Jak informuje portal Karmel.pl, „to wydarzenie jest zaproszeniem, aby wrócić do istoty przesłania Teresy – prostoty, ufności i dziecięcej zależności od Boga”.
Modlitwa i wspólny posiłek w Światowy Dzień Ubogich w Bielsku-Białej
Eucharystia i wspólny posiłek zgromadziły dziś, 15 listopada, około 200 osób podczas obchodów Światowego Dnia Ubogich w Bielsku-Białej. Obchody zorganizowane zostały przez Caritas diecezji bielsko-żywieckiej, bielskie koło Towarzystwa św. Brata Alberta oraz przedstawicieli wspólnot ewangelizacyjnych.
Ekumeniczna modlitwa za zmarłych w Bielsku-Białej
Msza św. w intencji jedności chrześcijan oraz ekumeniczna modlitwa dziękczynna za zmarłych odbyły się wieczorem 13 listopada br. w katedrze pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej. W wydarzeniu, zainicjowanym przez bielski oddział Klubu Inteligencji Katolickiej, uczestniczyli duchowni i wierni czterech Kościołów chrześcijańskich: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego.
Bp Pindel podarował Papieżowi portret bł. Michała Tomaszka
Leon XIV otrzymał obraz bł. Michała Tomaszka, męczennika z Pariacoto. Przekazał go Papieżowi na audiencji ogólnej bp Roman Pindel biskup bielsko-żywiecki, bo to właśnie z tej diecezji pochodzi zamordowany w 1991 r. w Peru franciszkański męczennik. Bp. Pindlowi towarzyszyli kapłani z archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej, dla których głosi w Rzymie rekolekcje


