Bielsko-żywiecka
Oświęcim – odsłonięto odrestaurowany nagrobek legionisty Izydora Hirscha
Uroczystość odsłonięcia odrestaurowanego nagrobka Icchaka Izydora Hirscha – polskiego legionisty, patrioty, Żyda i Polaka odbyła się w Narodowe Święto Niepodległości na Cmentarzu Żydowskim w Oświęcimiu. Na nagrobku widnieją dwa symboliczne znaki: orzeł w koronie i Gwiazda Dawida, będące świadectwem podwójnej, polsko-żydowskiej tożsamości Hirscha.
Bp Greger: los naszej Ojczyzny zawsze powinien spoczywać na barkach ludzi prawego sumienia
„Los naszej Ojczyzny zawsze powinien spoczywać na barkach ludzi prawego sumienia” – podkreślił bp Piotr Greger podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach w Narodowe Święto Niepodległości. W homilii biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej wezwał do rachunku sumienia z odpowiedzialności za dziś i jutro Polski oraz do ponownego odkrycia ducha służby – zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym.
Oświęcim-Brzezinka: Droga Krzyżowa za ofiary obozów i gułagów
Ponad tysiąc osób wzięło udział w niedzielę, 9 listopada br., na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince w Drodze Krzyżowej za ofiary obozów i gułagów. Mieszkańcy Oświęcimia i okolicznych wsi, pielgrzymi z różnych zakątków Śląska i Małopolski, księża, zakonnicy i zakonnice przeszli ścieżkami obozowymi, rozważając Mękę Pańską. Z różańcami w dłoniach i modlitwą na ustach wierni w skupieniu pokonywali kolejne odcinki kilkukilometrowej trasy. Wielu z nich zapaliło znicze w Miejscu Pamięci.
Konserwacja zabytkowego kościoła na Kubalonce
Zabytkowy, drewniany kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Istebnej-Kubalonce z 2. połowy XVII wieku w ostatnim czasie przeszedł gruntowny remont związany z konserwacją więźby dachowej, wymianą gontowego pokrycia dachu i sygnaturki oraz zabezpieczeniem szalowania ścian zewnętrznych. Dzięki tym pracom obiekt został zabezpieczony na kolejne lata. Podjęte działania były możliwe dzięki zaangażowaniu ks. proboszcza Roberta Szczotki, parafian oraz dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków „Polski Ład”.
Społecznik z Bystrej laureatem Nagrody im. ks. Józefa Londzina
Niemal w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, podczas uroczystości w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, po raz 26. wręczono 7 listopada Nagrodę Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina. Laureatem tegorocznego wyróżnienia został Grzegorz Gabor z Bystrej – społecznik, strażak i lider lokalnych inicjatyw.
Oświęcim-Brzezinka: Droga Krzyżowa w byłym obozie Auschwitz-Birkenau (zapowiedź)
W najbliższą niedzielę, 9 listopada, o godz. 14.00 przy tzw. Bramie Śmierci byłego niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz II-Birkenau w Brzezince rozpocznie się Droga Krzyżowa w intencji ofiar obozów zagłady, gułagów i wszystkich systemów totalitarnych.
Bp Pindel: każdy z nas jest drogi w oczach Bożych
„Niech Wam towarzyszą także słowa dziś czytanej ewangelii, które niosą pociechę i wsparcie dla tych, którym nie wyszło, zagubili się, zbyt późno zaczęli się uczyć i myśleć o przyszłości. Każdy z nas jest drogi w oczach Bożych” – podkreślił bp Roman Pindel w bielskiej katedrze podczas jubileuszowej Mszy św. z okazji 75-lecia „Mechanika” w Bielsku-Białej. Biskup w homilii przypomniał, jak wielki wpływ na los człowieka może mieć mądry i uważny nauczyciel.
Misjonarze się nie dają! Diecezja bielsko-żywiecka modli się za swoich kapłanów w Tanzanii
„Misjonarze się nie dają!” – napisał w krótkiej wiadomości ks. Krzysztof Dybał, jeden z dwóch misjonarzy diecezji bielsko-żywieckiej posługujących w Tanzanii. Słowa te nadeszły w chwili, gdy z kraju docierają dramatyczne doniesienia o zamieszkach i chaosie po wyborach prezydenckich.
Kęty – zakończenie prac konserwatorskich w kościele św. Jana Kantego
Zakończyły się prace konserwatorskie w zabytkowym kościele św. Jana Kantego w Kętach, pełniącym funkcję Sanktuarium św. Jana Kantego. Końcowy odbiór zadania pt. „Konserwacja wnętrza kościoła pw. św. Jana Kantego w Kętach – interwencja konserwatorska dotycząca polichromii, organów, witraży, stolarki drzwiowej oraz ścian” odbył się w ostatnim dniu października.
Bp Roman Pindel modlił się zmarłych pochowanych w kryptach konkatedry
W Dzień Zaduszny, 2 listopada, w konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel odprawił Mszę św. w intencji zmarłych pochowanych w kryptach oraz wokół świątyni. Po liturgii odbyło się nabożeństwo modlitewne za dusze zmarłych, podczas którego wierni modlili się za zmarłych biskupów, kapłanów, rodziców i przodków, krewnych i dobrodziejów, a także za wszystkich wiernych zmarłych.


