Bielsko-żywiecka
Bielsko-Biała: Msza św. w kaplicy zamkowej
W Zaduszki 2 listopada br. w kaplicy św. Anny na zamku Sułkowskich odprawiono Mszę św. w intencji zmarłych z rodu książęcego. Eucharystii przewodniczył ks. Antoni Młoczek, proboszcz katedralnej parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej, wraz z ks. Tomaszem Sroką, duszpasterzem akademickim, który wygłosił kazanie oparte na „Rozważaniach o śmierci” Karola Wojtyły z 1975 roku – filozoficzno-religijnej medytacji nad przemijaniem, czasem i duchowym wymiarem ludzkiego istnienia.
Oświęcim: Dzień Zaduszny w Miejscu Pamięci Auschwitz
Kilkunastu księży diecezji bielsko-żywieckiej i krakowskiej oraz zakonników modliło się 2 listopada 2025 r., w liturgiczne Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, za ofiary obozów i łagrów na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W Mszy św. udział wzięło kilkadziesiąt osób, w tym przedstawiciele Muzeum.
Modlitwa i żonkile na rozpoczęcie programu „Pola Nadziei”
Modlitwa ekumeniczna i wspólne sadzenie cebulek żonkili zapoczątkowały 20 października br. w Bielsku-Białej kolejną, 22. edycję programu „Pola Nadziei”, popularyzującego ideę opieki hospicyjnej. Świątynię wypełnili uczniowie ze swymi nauczycielami i opiekunami. Delegacje 56 szkół z regionu otrzymały cebulki żonkili – symbol nadziei i solidarności z osobami cierpiącymi. Zaproszeni goście wspólnie zasadzili kwiaty na rabatach przy hospicjum św. Jana Pawła II, inaugurując w ten sposób tegoroczną kampanię.
Kard. Nycz w Kętach o świętym profesorze – świadku mądrości i świętości
W sanktuarium św. Jana Kantego w Kętach, miejscu narodzin patrona miasta i jednego z patronów diecezji bielsko-żywieckiej, 19 października br. odbyły się uroczystości odpustowe, którym przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup senior archidiecezji warszawskiej. W homilii duchowny wskazał na aktualność przesłania świętego profesora z Kęt, łącząc refleksję historyczną, teologiczną i społeczną.
Szczyrk: ekumeniczne zakończenie sezonu motocyklowego 2025
W parafii ewangelickiej w Szczyrku odbyło się 19 października tradycyjne ekumeniczne zakończenie sezonu motocyklowego 2025. Jest to, jak podkreślali organizatorzy, jedyne w Europie nabożeństwo, w którym chrześcijanie różnych wyznań spotykają się, by wspólnie dziękować Bogu za miniony sezon motocyklowy.
Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo” po raz 28
W Domu Kultury w Kętach odbył się konkurs muzyczny w ramach 28. Festiwalu Twórczości Religijnej „Psallite Deo”, organizowanego pod honorowym patronatem biskupa bielsko-żywieckiego oraz burmistrza gminy Kęty. Na scenie zaprezentowało się 41 wykonawców reprezentujących ośrodki kultury, szkoły i parafie z Małopolski, Śląska oraz z Preszowa na Słowacji.
Bp Greger do medyków: nie zapominajcie o modlitwie
– Jeśli człowiek zaniedbuje modlitwę, nie Pan Bóg na tym traci, ale zawsze człowiek – zauważył bp Piotr Greger w bielskiej katedrze św. Mikołaja podczas Mszy św. sprawowanej 18 października br. w liturgiczne wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty, patrona lekarzy, pielęgniarek i pracowników służby zdrowia. Wraz z biskupem liturgię koncelebrowali kapelani szpitalni i duszpasterze medyków z diecezji bielsko-żywieckiej z ks. Szczepanem Kobielusem. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele środowisk medycznych.
Kęty – Dzień skupienia Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ
Diecezjalny Dzień Skupienia Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa Diecezji Bielsko-Żywieckiej odbył się 18 października br. w kościele w Kętach-Osiedlu. W spotkaniu uczestniczyli członkowie wspólnoty oraz osoby pragnące pogłębić swoją duchowość i więź z Sercem Chrystusa. Towarzyszyli im kapłani przybyli z różnych zakątków diecezji.
Żywiec – bp Roman Pindel podczas Hubertusa o biblijnych myśliwych i duchowej czujności
Podczas Mszy św. 18 października br., inaugurującej I Hubertusa Powiatu Żywieckiego w żywieckiej konkatedrze, bp Roman Pindel zwrócił uwagę, że w Biblii myślistwo pojawia się rzadko, a jego przedstawiciele – Nimrod i Ezaw – nie są przykładami do naśladowania. Jak podkreślił, nie dlatego, że polowali, lecz z powodu duchowej ślepoty, pychy i lekceważenia Bożych darów. – Niech myśliwi uczą się czujności serca, by w swoim życiu nie przeoczyć tego, co najważniejsze – obecności Boga i Jego błogosławieństwa – zaapelował biskup bielsko-żywiecki.
Bielsko-Biała – Eucharystia oraz ekumeniczna modlitwa nad urnami z prochami 164 utraconych dzieci
„Nie mówcie, że utraciliście dziecko. Ono żyje, a my umieramy. Dla niego nadal jesteście mamą i tatą” – podkreślił ks. Arkadiusz Talik podczas Mszy św. w Dniu Dziecka Utraconego w Bielsku-Białej. 15 października br. w parafii Chrystusa Króla w Bielsku-Białej-Leszczynach odbyły się uroczystości związane z obchodzonym w całej Polsce Dniem Dziecka Utraconego. Centralnym punktem wydarzenia była Eucharystia w intencji rodziców, którzy doświadczyli utraty dziecka, oraz pochówek prochów 164 dzieci nienarodzonych. Trzy urny z ich prochami, przekazanymi w ciągu ostatniego roku bielskie szpitale, umieszczono przed ołtarzem w świątyni. Nad urnami modlili się kapłani, duchowny ewangelicki, prawosławny, greckokatolicki, a także rodzice i bliscy żegnanych i chowanych w grobie dzieci.


