Bielsko-żywiecka

02 grudnia 2018 | 20:27

Wadowice: 99. rocznica urodzin sługi Bożego o. Rudolfa Warzechy, kandydata na ołtarze

W wadowickim Karmelu „na Górce” modlono się o beatyfikację sługi Bożego o. Rudolfa Warzechy. Mszę świętą o wyproszenie cudu za przyczyną kandydata na ołtarze i rychłą beatyfikację poprzedziła modlitwa przy grobie sługi Bożego, urodzonego 99 lat temu.

02 grudnia 2018 | 14:51

Bielsko-Biała: kard. Dziwisz odwiedził parafię na Złotych Łanach

„Św. Jan Paweł II zachęcałby nas i prosił, byśmy przede wszystkim postawili Boga w centrum naszego życia osobistego i rodzinnego” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, który 2 grudnia przewodniczył Mszy św. w kościele św. Józefa na Złotych Łanach w Bielsku-Białej. 40 lat temu, na przełomie września i października 1978 r., kard. Karol Wojtyła gościł w rodzącej się wtedy wspólnocie parafialnej. Była to jego ostatnia wizytacja kanoniczna przed wylotem do Rzymu na konklawe i wyborem na głowę Kościoła.

01 grudnia 2018 | 17:59

Pierściec: pielgrzymka Apostolstwa Dobrej Śmierci do św. Mikołaja

Członkowie Apostolstwa Dobrej Śmierci (ADŚ) z diecezji bielsko-żywieckiej, gliwickiej, sosnowieckiej, archidiecezji katowickiej oraz z Czech uczestniczyli 1 grudnia w 16. Regionalnym Dniu Skupienia w sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu. Setki pielgrzymów ze wspólnot modlitewnych, które przypominają o konieczności dobrego przygotowania się do ostatecznego spotkania z Bogiem, wzięły udział w modlitwie różańcowej i Mszy św. Po raz 10. wręczono nagrody św. Mikołaja dla osób szczególnie zasłużonych dla szerzenia idei ADŚ.

30 listopada 2018 | 17:31

Beskidzkie zwyczaje andrzejkowe

Dla górali mieszkających na pograniczu polsko-czesko-słowackim „andrzejki” nie kojarzą się z popularnym w innych rejonach laniem wosku. Jak zauważa etnograf z Wisły Małgorzata Kiereś, to tradycja znacznie późniejsza.

29 listopada 2018 | 12:33

Cieszyn: Adam Małysz zachęca pieszych, by „świecić przykładem”

Policjantom cieszyńskim, którzy po raz kolejny prowadzą wspólnie z bielsko-żywiecką Caritasem akcję „Świeć przykładem! Nie tylko w Adwencie!”, pomógł w działaniach profilaktycznych Adam Małysz. Słynny mistrz skoków narciarskich wspólnie z funkcjonariuszami rozmawiał z przechodniami, nakłaniał ich do korzystania z elementów odblaskowych i osobiście im je wręczał. Wizerunek sportowca z Wisły ma pomóc w propagowaniu noszenia odblasków w ramach akcji „Świeć przykładem” i przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pieszych w naszym regionie – wyjaśniła Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie.

29 listopada 2018 | 09:02

Caritas rozprowadzi około 90 tys. świec

Co najmniej 88 tys. świec rozprowadzi w tym roku bielsko-żywiecka Caritas w ramach 25. edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – ekumenicznej akcji charytatywnej organizowanej wspólnie z Kościołami protestanckimi i Kościołem prawosławnym. Dzięki przedsięwzięciu liczne dzieci z ubogich rodzin otrzymują co roku dożywianie, wsparcie edukacyjne i letni wypoczynek.

28 listopada 2018 | 17:07

Cieszyn: o „Kościele na zakręcie” przy kawie

O „Kościele na zakręcie” w trzech różnych cieszyńskich kawiarniach rozmawiać będą uczestnicy kolejnej edycji „Rekolekcji adwentowych z kawą w tle”. Inicjatywa adresowana jest do wszystkich, choć skupia się w pierwszym rzędzie wokół duszpasterstw: nauczycieli, lekarzy i środowisk twórczych.

28 listopada 2018 | 14:20

450 lat Zakonu Karmelitów Bosych

O tym, że w pierwszą niedzielę Adwentu, 28 listopada 1568 roku – dokładnie 450 lat temu – kilku śmiałków rozpoczęło nowe, eksperymentalne życie wspólnotowe w Duruelo przypomina o. Damian Sochacki OCD, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Głos Karmelu”. W związku z jubileuszem we wszystkich klasztorach karmelitów bosych na świecie celebrowane są dziś nabożeństwa dziękczynne – zakonnicy odnawiają śluby zakonne, mają miejsce sesje, sympozja naukowe i imprezy kulturalne.

26 listopada 2018 | 12:45

Bielsko-Biała: bielscy aktorzy i instrumentaliści w kościelnej krypcie

Niezwykły spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu bielskich aktorów i instrumentalistów w podziemiach kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Publiczność usłyszała recytacje tekstów Jana Pawła II, Ignacego Jana Paderewskiego, Adama Mickiewicza, ks. Piotra Skargi, którym towarzyszyły specjalnie skomponowane do tego programu utwory.

25 listopada 2018 | 21:33

Bp Pindel: królestwo Boże wkracza w świat przez nasze serce i osobiste zaangażowanie

„Dobrze rozumieją charakter królowania Chrystusa ci, którzy w ramach Akcji Katolickiej działają na rzecz ubogich, chorych, potrzebujących, niemających znikąd pomocy” – powiedział bp Roman Pindel, który w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, przewodniczył Mszy w kościele NSPJ w Bielsku-Białej.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.