Bielsko-żywiecka
Bielsko-Biała: Modlitwa w intencji Beskidzkiego Centrum Onkologii im. Jana Pawła II
„Słowo Chrystusa wskazuje dziś – po raz kolejny – na niebezpieczeństwo bogactwa i fałszywej hierarchii wartości, kiedy to sprawy materialne przesłaniają wszystko inne w życiu człowieka” – stwierdził bp Piotr Greger podczas Mszy św. sprawowanej 28 września br. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej w intencji pracowników, pacjentów i całego środowiska Beskidzkiego Centrum Onkologii im. Jana Pawła II.
Bp Greger: szatan to nie bajka dla niegrzecznych dzieci, to są realia
„Szatan to nie jest bajka dla niegrzecznych dzieci, to są realia. Szatan naprawdę istnieje, chociaż doskonale wie, że jego dni są policzone” – powiedział bp Piotr Greger podczas uroczystości odpustowych 28 września ku czci św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim. W homilii hierarcha przypomniał, że nauka Kościoła o szatanie nie ma wzbudzać strachu, lecz mobilizować wierzących do czujności wobec jego pokus i do całkowitego zaufania mocy Boga.
Sześciu kandydatów do kapłaństwa z diecezji bielsko-żywieckiej otrzymało suscepty
Sześciu kandydatów z diecezji bielsko-żywieckiej rozpoczęło drogę ku kapłaństwu. W kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej bp Roman Pindel wręczył im 23 września suscepty – dokumenty potwierdzające przyjęcie do Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji krakowskiej.
Oświęcim: przygotowania do koronacji obrazu MB Wspomożenia Wiernych w sanktuarium salezjańskim
„Obraz Matki Bożej Wspomożenia Wiernych zostanie ozdobiony koronami biskupimi” – zapowiedział bp Roman Pindel podczas Mszy św. w oświęcimskim sanktuarium. Rozpoczęto tam roczne przygotowania do koronacji cudownego wizerunku Maryi i Jezusa.
Beskid Mały: pamięć o budowniczym i opiekunie kaplicy na papieskim Groniu
„To nasz wyraz wdzięczności wobec człowieka, który miał wizję, serce i wiarę” – mówił ks. prałat Stanisław Czernik podczas uroczystości upamiętniającej śp. Stefana Jakubowskiego, fundatora kaplicy na Groniu Jana Pawła II. 21 września u stóp Leskowca odsłonięto obelisk ku czci zasłużonego przewodnika i społecznika.
Ks. Robert Skrzypczak o pięknie chrześcijaństwa i duchowej walce
W bazylice Nawiedzenia NMP w Hałcnowie odbyła się 20 września kolejna katecheza jubileuszowa, w której gościem był ks. dr hab. Robert Skrzypczak – kapłan archidiecezji warszawskiej, teolog, psycholog i publicysta. Nawiązując do swojej książki „Wspaniałość chrześcijaństwa”, mówił o pięknie Ewangelii i o tym, jak łatwo dzisiejszy świat pozwala je zagłuszyć.
„Nadzieja w rodzinie” – pielgrzymka rodzin bielsko-żywieckich
Liczni wierni z diecezji bielsko-żywieckiej przybyli 20 września br. do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej na doroczną pielgrzymkę rodzin i małżeństw. Centralnym punktem spotkania była uroczysta Eucharystia sprawowana przy ołtarzu polowym przed kalwaryjską bazyliką, której przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.
W Szczyrku odbyło się ekumeniczne nabożeństwo ze Słowem Bożym i piłkami do siatkówki
W kościele ewangelicko-augsburskim w Szczyrku-Salmopolu odbyło się 14 września nabożeństwo ekumeniczne, podczas którego rozdano dzieciom i młodzieży piłki do siatkówki. Inicjatorem wydarzenia był miejscowy proboszcz, ks. Jan Byrt, znany z projektów łączących wiarę i sport. Wydarzenie miało przypomnieć o rozpoczętych właśnie siatkarskich mistrzostwach świata na Filipinach, ale także uświadomić, że sport i Słowo Boże powinny inspirować młodych ludzi w życiu.
Rychwałd – Akcja Katolicka diecezji na nabożeństwie fatimskim
Do Matki Bożej Rychwałdzkiej – Pani Ziemi Żywieckiej – pielgrzymowała 13 września 2025 r. Akcja Katolicka diecezji bielsko-żywieckiej. W ramach wieczornych uroczystości wierni odmówili Różaniec Fatimski, który poprowadził diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, ks. prof. dr hab. Tadeusz Borutka. Centralnym punktem spotkania była Msza św. przy ołtarzu polowym.
Koniaków – diecezjalno-gminne dziękczynienie za plony
W kościele św. Bartłomieja w Koniakowie w Beskidzie Śląskim sprawowana była 14 września br. uroczysta Msza św. dożynkowa pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla. Wraz z ordynariuszem modlili się kapłani z różnych dekanatów diecezji, proboszczem ks. Krzysztofem Pacygą, dziekanem istebniańskim i duszpasterzem rolników ks. Tadeuszem Pietrzykiem. W liturgii uczestniczyły delegacje z całej diecezji, przedstawiciele władz samorządowych, rolnicy, górale beskidzcy w regionalnych strojach, a także liczni wierni.


