Bielsko-żywiecka
Rychwałdek: pierwsza szkoła w Polsce nosi imię bł. męczenników – ojców Zbigniewa i Michała
Szkoła Podstawowa w podżywieckim Rychwałdku nosi od dziś imię błogosławionych misjonarzy męczenników – ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. To pierwsza placówka edukacyjna o tym imieniu w Polsce. Z okolic Rychwałdka pochodził o. Michał.
Cieszyn: instalacja „Ostatnia wieczerza” w Galerii Ceglanej
Do 19 października br. w Galerii Ceglanej Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy” można oglądać malarską instalację przestrzenną „Ostatnia wieczerza” autorstwa Damaris Shaded-Otremby. Ekspozycję pokazano w ramach zakończonych III Dni Kultury Chrześcijańskiej w Cieszynie.
Beskid Żywiecki: Zaduszki Narodowe na Matysce
Pod krzyżem jubileuszowym na Górze Matyska w Radziechowach na Żywiecczyźnie już po raz 14. odbyły się Zaduszki Narodowe. Podczas tej swoistej lekcji historii w plenerze uczestnicy oddali szczególną cześć obrońcom Zadwórza – „polskich Termopil”, ks. Stanisławowi Kaszkowicowi – dziekanowi żywieckiemu z czasów „potopu szwedzkiego” oraz „żołnierzom wyklętym” – bohaterom powojennego, antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.
Obchody 36. rocznicy kanonizacji o. Kolbe w Oświęcimiu
„Św. Maksymilian oddał życie, by ocalić jedność małżeństwa i przywrócić dzieciom ojca” – podkreślił bp Roman Pindel podczas uroczystości 36. rocznicy kanonizacji o. Kolbego, które odbyły się dziś w Oświęcimiu. Liturgii w oświęcimskim kościele pod wezwaniem franciszkańskiego męczennika przewodniczył ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, który wcześniej odwiedził celę śmierci na terenie byłego obozu niemieckiego Auschwitz-Birkenau.
Bielsko-Biała: o podmiotowym wymiarze opieki medycznej i duszpasterskiej nad pacjentem
Profesjonalizm, a także autentyczność wiary, empatia, dyspozycyjność komunikatywność i zaangażowanie powinny cechować kapelanów szpitalnych – uważa lekarz Daria Mikuła-Wesołowska z Bielska-Białej. Ta specjalistka chorób wewnętrznych, medycyny paliatywnej i bioetyk była 6 października – obok ks. dr. krajowego duszpasterza Apostolstwa Chorych Wojciecha Bartoszka i bp. Romana Pindla – gościem spotkania formacyjnego wszystkich kapelanów szpitalnych, domów pomocy i hospicjów z terenu diecezji bielsko-żywieckiej. Zaprezentowane wystąpienia dotyczyły podmiotowego wymiaru opieki medycznej i duszpasterskiej nad pacjentem.
Wystawa „Kobiety Wiary” – religia w sztuce współczesnej
Wystawa „Kobiety Wiary” zostanie dziś otwarta w cieszyńskiej Galerii 12 przy Rynek 12. Trzy polskie artystki – Ada Karczmarczyk, Aleksandra Tubielewicz i Karolina Kardas – zaprezentują prace, w których opowiadają o swoim przeżywaniu wiary. Wystawa odbywa się w ramach III Dni Kultury Chrześcijańskiej i potrwa do 6 listopada.
Bp Greger: św. Faustyna nie kalkulowała, była radykalnie zakorzeniona w Bogu
„W św. Faustynie Kowalskiej była Boża mądrość, dlatego ta prosta kobieta nie kalkuluje, ale słowa Pana Jezusa przyjmuje dosłownie, w sposób radykalny” – podkreślił bp Piotr Greger, który sprawował Mszę św. w kościele na Złotych Łanach w Bielsku-Białej z okazji 110. rocznicy powstania LO im. A. Asnyka. Biskup zachęcił, by za orędowniczką Bożego Miłosierdzia starać się praktykować ewangeliczną prostotę, będącą wyrazem głębokiej mądrości – owocu radykalnego zakorzenienia w Bogu.
Rozpoczął się 23. Festiwal Kompozytorów Polskich
Twórczości kompozytorów polskich, która związana jest z tradycją narodową i patriotyzmem poświęcony jest tegoroczny, XXIII Festiwal Kompozytorów Polskich, który rozpoczął się 4 października w Bielsku-Białej. To najważniejsza muzyczna impreza w stolicy Podbeskidzia. Pomysłodawcą i patronem festiwalu jest zmarły 8 lat temu Henryk Mikołaj Górecki.
Cieszyn: ruszyły ekumeniczne III Dni Kultury Chrześcijańskiej
Od koncertu muzyki poważnej i modlitwy uwielbieniowej cieszyńskich wspólnot rozpoczęły się III Dni Kultury Chrześcijańskiej w Cieszynie. W ciągu kilku dni (4-7 października) tej ekumenicznej imprezy w przygranicznym mieście nad Olzą wystąpią na koncertach znani artyści, którzy dzielić się będą świadectwem swej wiary, odbędą się warsztaty, obejrzeć będzie można okolicznościowe wystawy oraz uczestniczyć w projekcjach filmowych i spektaklach teatralnych.
Bielsko-Biała: Tydzień z Ewangelią w Domu Pomocy Społecznej
Kilkadziesiąt osób – w podeszłym wieku, schorowanych i niepełnosprawnych – modliło się 4 października wraz z kapłanem i członkami Wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” w Domu Pomocy Społecznej „Dom Nauczyciela” w Bielsku-Białej. Msza św. i modlitwa uwielbienia odbyły się w ramach trwającego Tygodnia z Ewangelią – największego przedsięwzięcia ewangelizacyjnego w diecezji bielsko-żywieckiej.


