Bielsko-żywiecka
Żywiec: Inauguracja roku formacyjnego w diecezji – „Nadzieja umiera ostatnia”
W amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu odbyła się 13 września br. inauguracja kolejnego nowego roku formacyjnego diecezji bielsko-żywieckiej. Eucharystii przewodniczył biskup Roman Pindel, który na początku liturgii przypomniał o obecności Pana „w znaku krzyża, na ołtarzu i przez Słowo”, a najpełniej w zgromadzeniu wspólnoty wiernych. Zachęcił wszystkich, by w nowym roku formacyjnym „otworzyć serca na Słowo, na łaskę Eucharystii i na wzajemną obecność”.
Dożynki z kardynałem Kazimierzem Nyczem
W parafii w Starej Wsi odbyły się 7 września br. gminne dożynki z udziałem rolników, hodowców, sadowników i pszczelarzy z Gminy Wilamowice. Centralnym punktem uroczystości była Msza św., której przewodniczył pochodzący ze Starej Wsi kard. Kazimierz Nycz, metropolita senior warszawski.
Inauguracja roku katechetycznego w diecezji z udziałem bp. Artura Ważnego
Na rolę katechety i duchownego jako sługi Ewangelii wskazał bp Artur Ważny podczas inauguracji roku katechetycznego w diecezji bielsko-żywieckiej, która odbyła się 6 września w kościele jubileuszowym NSPJ w Bielsku-Białej. Mszy św. przewodniczył biskup sosnowiecki, odpowiedzialny w Konferencji Episkopatu Polski za opracowanie projektu formacji parafialnej wspierającego przygotowanie do sakramentów.
Polsko-czeskie uroczystości ku czci św. Melchiora Grodzieckiego
Po raz kolejny katolicy z Polski i Czech spotkali się w Cieszynie, by uczcić św. Melchiora Grodzieckiego, jezuitę i męczennika z Koszyc, kanonizowanego 30 lat temu przez św. Jana Pawła II. Uroczystości 7 września br. rozpoczęły się modlitwą i procesją do granicznego mostu na Olzie. W tym roku mija 120 lat od pierwszej melchiorowej procesji. Odbyła się ona jeszcze w niepodzielonym Cieszynie.
Bp Greger do pszczelarzy: dbajcie o pasieki, ale jeszcze bardziej o wiarę
W katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej zabrzmiały 6 września dźwięki dziękczynienia i modlitwy pszczelarzy z całej Polski, którzy obchodzili złoty jubileusz swojego związku. Uroczystej Mszy św. w intencji Beskidzkiego Związku Pszczelarzy „Bartnik” przewodniczył bp Piotr Greger. W homilii podkreślał, że troska o ule i miód powinna iść w parze z jeszcze większą troską o fundament życia chrześcijańskiego – wiarę.
Polanka Wielka: jubileusz 700-lecia parafii
„Niech świadomość tego, że wiara trwa na tym miejscu od 700 lat umacnia nas w naszej wierze i wierności temu wielkiemu dziedzictwu” – powiedział bp Roman Pindel podczas Mszy św. jubileuszowej w Polance Wielkiej koło Oświęcimia. Wspólna modlitwa, procesja, a także świętowanie w amfiteatrze zgromadziły 6 września br. wiernych, kapłanów i mieszkańców. Jak podkreślił bp Pindel, jubileusz to nie tylko powrót do przeszłości, ale także wezwanie, by wierność Chrystusowi i Kościołowi przekazywać następnym pokoleniom.
W niedzielę polsko-czeskie uroczystości ku czci św. Melchiora
Z okazji uroczystości odpustowych ku czci św. Melchiora Grodzieckiego, które odbędą się 7 września 2025 r., ulicami polskiej i czeskiej części Cieszyna przejdzie tego dnia transgraniczna procesja z relikwiami męczennika z czasów Wojny Trzydziestoletniej. W tym roku mija 120 lat od pierwszej melchiorowej procesji. Odbyła się ona jeszcze w niepodzielonym Cieszynie.
Epitafium Porębskich po konserwacji odzyskało dawny blask
Zakończono prace konserwatorskie przy jednym z najcenniejszych zabytków wczesnobarokowej sztuki funeralnej w Małopolsce – epitafium z 1611 roku z drewnianego kościoła św. Andrzeja Apostoła w Osieku koło Oświęcimia. Dzieło to upamiętnia kalwińskich właścicieli miejscowości, Mikołaja i Beatę z Mirowa Porębskich, należących do zamożnej szlachty, która w XVI i XVII wieku aktywnie wspierała rozwój Reformacji na Podbeskidziu.
1600 km – rowerzyści z Podbeskidzia z pielgrzymką do Rzymu
Ponad 1600 kilometrów, wyczerpujące górskie przewyższenia, a przede wszystkim modlitwa i wspólnota – tak zapowiadają swoją pielgrzymkę do Rzymu rowerzyści z Podbeskidzia. 11-osobowa grupa wyrusza w roku jubileuszowym, by przeżyć dwa tygodnie na trasie prowadzącej m.in. przez Wiedeń, Mariazell, Padwę, Loreto i Asyż. Wystartowali 4 września po porannej Mszy św. w kościele NSPJ w Kętach.
Paweł Kurz z Anti Babylon System: czasem trzeba wyjść na manowce, żeby coś przynieść
„Czasem trzeba wyjść na manowce, żeby coś przynieść” – słowa św. Augustyna przywołał Paweł Kurz, lider Anti Babylon System, opowiadając o najnowszej płycie tego bielskiego zespołu. Album pt. „Getsemani”. który ukazał się po 25 latach obecności grupy na scenie, stanowi – jak tłumaczy muzyk – próbę przeniesienia duchowego doświadczenia Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym na język muzyki reggae.


