Bielsko-żywiecka
Beskid Mały – modlitwa wadowickich pielgrzymów na papieskim szczycie
Na Groniu Jana Pawła II w Beskidach 31 sierpnia br. odprawiono Eucharystię dla uczestników Wadowickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Liturgii przewodniczył ks. Tomasz Skotniczy z bazyliki Ofiarowania NMP w Wadowicach. Na papieski szczyt przyszli liczni pielgrzymi i turyści, głównie z okolic Wadowic i Andrychowa oraz różnych zakątków Polski.
Kęty: kościół śś. Małgorzaty i Katarzyny ogłoszony sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia
– Najgłębszej odpowiedzi, czym jest pociecha, udzielają słowa Jezusa, w których obiecuje uczniom, że gdy On odejdzie, Ojciec pośle innego Pocieszyciela – Ducha Prawdy – powiedział bp Roman Pindel 31 sierpnia 2025 r. w Kętach, gdzie kościół śś. Małgorzaty i Katarzyny został ogłoszony sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.
Bielsko-Biała – warsztaty kulinarno-społeczne w Jubileuszowym Centrum Caritas
W Jubileuszowym Centrum Caritas w Bielsku-Białej odbyły się warsztaty dla beneficjentów programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową. Spotkanie łączyło zajęcia kulinarne z nauką praktycznych umiejętności społecznych i prozdrowotnych.
Pierwsze w historii Jasnej Góry wotum z internetu
Szczególnym i historycznym momentem tegorocznej 414. Pieszej Pielgrzymki Żywieckiej na Jasną Górę był akt zawierzenia Maryi, Królowej Polski, podczas którego złożono wyjątkowe wotum – srebrny przycisk YouTube’a, przyznany za przekroczenie 100 tys. subskrybentów cyklu „Szklanka Dobrej Rozmowy” prowadzonego przez ks. Marka Studenskiego. To pierwsze tego typu wotum na Jasnej Górze, będące znakiem, że Ewangelię można skutecznie głosić również w przestrzeni internetu.
414. Piesza Pielgrzymka Żywiecka dotarła na Jasną Górę
414. Piesza Pielgrzymka Żywiecka przybyła na Jasną Górę w ludowych strojach. Dołączyła do nich tradycyjnie grupa z Myszkowa z podopiecznymi stowarzyszenia Dzieci Serc. W drodze towarzyszyło im hasło: „Uświęcone NIEdziałanie” nawiązując do II przykazania: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”.
Bielsko-Biała: cykl spotkań „Jezus Chrystus, mój Zbawiciel” w bazylice hałcnowskiej (zapowiedź)
W bazylice Nawiedzenia NMP w bielskim Hałcnowie we wrześniu rozpocznie się cykl spotkań, katechez i świadectw pod wspólnym tytułem „Jezus Chrystus, mój Zbawiciel”. Wydarzenia odbywać się będą w wybrane soboty miesiąca.
Czechowice-Dziedzice: nowa jadłodzielnia dzięki współpracy z Caritas
Na osiedlu Renardowice w Czechowicach-Dziedzicach uruchomiono kolejną w okolicy jadłodzielnię – miejsce, w którym mieszkańcy mogą dzielić się żywnością z potrzebującymi. Punkt powstał dzięki współpracy Zarządu Osiedla Renardowice z Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, która przekazała lodówkę do przechowywania produktów.
25. rocznica koronacji figury Matki Bożej Koziańskiej
W niedzielę, 24 sierpnia br., parafia śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kozach przeżywać będzie uroczystości z okazji 25. rocznicy koronacji maryjnej figury Matki Bożej Koziańskiej, zwanej przez wiernych „Panienką”. To właśnie do tej wspólnoty parafialnej w latach 50. XX wieku często przyjeżdżał młody ks. Karol Wojtyła, odwiedzając swego znajomego wikarego, ks. Franciszka Macharskiego. Stąd razem ze studentami i przyjaciółmi wyruszał na górskie wędrówki po Beskidach. Późniejszy papież Jan Paweł II wielokrotnie wracał do Kóz, by modlić się przed czczoną figurą Maryi.
Trójstyk – w sobotę modlitwa trzech narodów o pokój
Wierni trzech sąsiadujących ze sobą diecezji – opawsko-ostrawskiej w Czechach, żylińskiej na Słowacji i bielsko-żywieckiej w Polsce – po raz 15. spotkają się 23 sierpnia br. na modlitwie na Trójstyku w Beskidzie Śląskim. Malowniczy przysiółek Jaworzynki to miejsce, gdzie łączą się granice trzech państw. Zebrani w tym miejscu pielgrzymi modlić się będą o pokój na świecie.
Beskid Mały: na Groniu JP2 o ogniu Ducha Świętego i walce o prawdę
„Pan Jezus przyszedł, aby rzucić ogień – nie ogień, który niszczy, ale ogień Ducha Świętego” – podkreślił proboszcz konkatedralnej parafii w Żywcu ks. Grzegorz Gruszecki, który 17 sierpnia sprawował Mszę św. na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Kapłan w kazaniu wyjaśnił, że Ewangelia zachęca do podjęcia trudu, by zdobywać nie tylko górskie szczyty, lecz przede wszystkim zwyciężać w codziennej walce o prawdę i wiarę.


