Bielsko-żywiecka
Kęty: klaryski dziękują za beatyfikację ks. Ludwika Mroczka
Siostry klaryski od Wieczystej Adoracji w Kętach z radością i wdzięcznością przeżywały beatyfikację dziewięciu męczenników salezjańskich okresu II wojny światowej, która odbyła się 6 czerwca br. w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. W gronie nowych błogosławionych znalazł się pochodzący z Kęt ks. Ludwik Mroczek SDB, związany także z kęckim klasztorem poprzez swoją starszą siostrę Klementynę Mroczek, znaną w zakonie jako s. M. Elekta od Ducha Świętego i Maryi Wspomożycielki Wiernych.
Dziękczynienie za beatyfikację dziewięciu salezjańskich męczenników w Oświęcimiu
„Historia tych dziewięciu synów św. Jana Bosko nie zaczyna się w horrorze Auschwitz i Dachau, ale w ciszy modlitwy, w pokorze konfesjonału i w całkowitym zawierzeniu Bogu, zanim jeszcze nadeszła ciemność” – podkreślił przełożony generalny salezjanów ks. Fabio Attard podczas Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację dziewięciu salezjańskich męczenników II wojny światowej, sprawowanej 7 czerwca br. w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. Eucharystii przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.
Ks. Ludwik Mroczek SDB z Kęt wśród nowych błogosławionych
W gronie dziewięciu nowych błogosławionych, beatyfikowanych 6 czerwca br. w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, znalazł się pochodzący z Kęt salezjanin ks. Ludwik Mroczek SDB – kapłan i wychowawca młodzieży, więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, nazywany przez współwięźniów „tytanem cierpienia”.
Dźwięki ocalone z Holocaustu – wyjątkowy koncert na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej
Muzyka tworzona w cieniu wojny i obozowego dramatu zabrzmi 12 czerwca 2026 roku w Sali Ceremonii cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej. Wyjątkowy koncert organizuje Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Wieczór poświęcony będzie kompozycjom powstałym w obozach koncentracyjnych, więzieniach i miejscach internowania podczas II wojny światowej.
Bp Pindel w Żywcu: uczmy się od św. Franciszka, jak miłować Jezusa w Eucharystii
„Uczmy się od św. Franciszka tego, jak stawać się apostołem czci i miłości wobec Jezusa w Eucharystii” – zachęcił bp Roman Pindel podczas uroczystości Bożego Ciała w Żywcu. Biskup diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył 4 czerwca br. Mszy św. w kościele św. Floriana w Żywcu-Zabłociu, a następnie poprowadził procesję eucharystyczną do konkatedry Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W homilii biskup, nawiązując do Roku św. Franciszka, przypomniał nauczanie Biedaczyny z Asyżu o czci wobec Eucharystii i potrzebie adoracji Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.
Bp Greger: Chrystus w Eucharystii daje nie „coś”, ale siebie samego
„Chrystus w Eucharystii daje nie ‘coś’, ale siebie samego” – powtórzył za Benedyktem XVI bp Piotr Greger podczas uroczystości Bożego Ciała w Bielsku-Białej. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył 4 czerwca br. Mszy św. w katedrze św. Mikołaja, a następnie poprowadził procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy zakończoną przy kościele Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. W homilii duchowny wskazał na Eucharystię jako pokarm dający życie wieczne i źródło chrześcijańskiej nadziei.
Bp Roman Pindel zaprasza na pielgrzymkę na Kaplicówkę
Diecezja Bielsko-Żywiecka zaprasza wiernych do udziału w dorocznej pielgrzymce ku czci św. Jana Sarkandra, która odbędzie się w niedzielę, 7 czerwca br., na skoczowskiej Kaplicówce. Tegoroczne uroczystości będą miały szczególny charakter ze względu na przypadającą 450. rocznicę urodzin patrona.
Bp Greger do księży jubilatów: kapłan jest dzierżawcą Bożych darów
„Jakim jestem dzierżawcą Bożych darów?” – pytał bp Piotr Greger podczas Eucharystii sprawowanej 1 czerwca w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej dla księży obchodzących 25-lecie święceń prezbiteratu. W modlitwie uczestniczyli kapłani diecezji bielsko-żywieckiej i archidiecezji krakowskiej, którzy ćwierć wieku temu przyjęli święcenia prezbiteratu z rąk bp. Tadeusza Rakoczego w bielskiej katedrze oraz w katedrze wawelskiej w Krakowie. Dwóch kapłanów z tego rocznika już nie żyje.
Bestwina dziękowała za 25 lat biskupiej posługi bp. Józefa Wróbla SCJ
Bp Józef Wróbel SCJ – pochodzący z Bestwiny koło Bielska-Białej moralista, wieloletni wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, były biskup diecezji Helsinki w Finlandii i obecny biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej – świętował w rodzinnej parafii Wniebowzięcia NMP srebrny jubileusz sakry biskupiej. Uroczystość połączona z odpustem ku czci Trójcy Przenajświętszej zgromadziła w niedzielę licznych duchownych, przedstawicieli władz samorządowych oraz mieszkańców, którzy dziękowali za 25 lat biskupiej posługi bestwińskiego rodaka.
Bielsko-Biała – odkryto zabytkową polichromię w kościele św. Małgorzaty w Kamienicy
Podczas prac remontowo-konserwatorskich prowadzonych w kościele św. Małgorzaty w Bielsku-Białej Kamienicy odkryto historyczną dekorację malarską prezbiterium. Jak poinformowała konserwator dzieł sztuki Daria Pilch, odsłonięte fragmenty polichromii mogą pochodzić z około 1914 roku i być związane z działalnością Ferdynanda Kolinga z Nowego Jiczyna.


