Bielsko-żywiecka
Na Słowiance o nadziei życia wiecznego
„Śmierć jest dopełnieniem życia i przejściem do wieczności” – powiedział ks. Adam Wandzel podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu „Ewangelizacja w Beskidach”. Msza św. została odprawiona na Hali Słowianka w Beskidzie Żywiecko-Orawskim. Uczestnicy modlitwy mogli na zakończenie podejść do specjalnego rekwizytu – trumny z lustrem w środku, by zobaczyć swoje odbicie na tle niebieskiego słonecznego nieba. Kapłan wyjaśnił, że ma to przypominać, iż prawdziwym ludzkim przeznaczeniem jest dom Ojca, życie w wieczności.
Śluby wieczyste zmartwychwstanki – s. Dominiki Benedykty Kozieł CR
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny siostra Dominika Benedykta Kozieł CR złożyła śluby wieczyste w Zgromadzeniu Sióstr Zmartwychwstanek. Uroczystość odbyła się w kęckim kościele parafialnym śś. Małgorzaty Katarzyny, gdzie spoczywają doczesne szczątki założycielek zgromadzenia. Na znak złożonych ślubów profeska otrzymała paschalny krzyż z wyrytą dewizą zgromadzenia: „Przez krzyż i śmierć do zmartwychwstania i chwały”.
Bp Pindel w Rychwałdzie: Apokalipsa to plan zwycięstwa, w którym triumfuje Bóg
„Czytany dziś fragment w sposób zaszyfrowany ukazuje moment przełomowy decydującej bitwy, po którym już jest pewne, że cała wojna szybko zakończy się całkowitą klęską przeciwnika” – powiedział w Rychwałdzie bp Roman Pindel. Biskup bielsko-żywiecki przewodniczył polowej Mszy św. w uroczystość Wniebowzięcia NMP. Na święcie Wojska Polskiego spotkali się po raz kolejny żołnierze bielskiego 18. batalionu powietrznodesantowego oraz przedstawiciele innych służb mundurowych.
83. rocznica pierwszego transportu do podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz
15 sierpnia minęło 83 lata od przybycia pierwszego transportu 150 więźniów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau do podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz. Byli to Żydzi deportowani z Francji. Wydarzenie to stanowiło pierwszy przypadek w nazistowskim systemie obozowym wykorzystania więźniów do przymusowej pracy pod ziemią. Więźniami transportu z 1942 r. byli Żydzi deportowani do KL Auschwitz z Francji.
Bp Pindel w Oświęcimiu: miłość, jaką zastosował w obozie św. Maksymilian silniejsza niż nienawiść
„Obyśmy pamiętali o tym przykazaniu, a tak mogli zaliczać się do przyjaciół Jezusa, nawet jeżeli nie jesteśmy zdolni do tej miary miłości, jaką okazał tutaj św. Maksymilian” – zaapelował w byłym niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau bp Roman Pindel. Kaznodzieja nawiązał do słów z Ewangelii według św. Jana: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15,13), wskazując, że franciszkanin z Niepokalanowa zastosował w obozie „zupełnie inny środek” niż ci, którzy zabijali tutaj na masową skalę. Msza św. przy ołtarzu polowym obok Bloku 11 w byłym niemieckim KL Auschwitz była kulminacyjnym elementem uroczystości związane z 84. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego.
Bp Kawa w Rychwałdzie: Bardzo często milczymy, kiedy ktoś wyśmiewa naszą wiarę i tradycję
„Bardzo często milczymy, kiedy ktoś bez skrupułów wyśmiewa nasze zwyczaje, naszą tradycję, naszą wiarę” – stwierdził biskup kamieniecko-podolski Edward Kawa OFMConv 13 sierpnia br. w sanktuarium Matki Bożej w Rychwałdzie podczas nabożeństwa fatimskiego. Tego dnia do Matki Bożej Rychwałdzkiej pielgrzymowali górale żywieccy i śląscy wraz ze swoimi kapłanami.
„Cela Miłości” – modlitewna inicjatywa inspirowana duchowością św. Maksymiliana Kolbego
W miejscu, gdzie św. Maksymilian Maria Kolbe dopełnił swojej ziemskiej pielgrzymki męczeńską śmiercią, zrodził się niezwykły projekt modlitewny. Obecne w podoświęcimskich Harmężach Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, instytut świecki powstały w Bolonii, zainicjowały przedsięwzięcie nazwane „Celą Miłości”. Jego celem jest zjednoczenie ludzi z różnych zakątków świata w solidarnej modlitwie wokół celi w byłym niemieckim obozie Auschwitz, w której święty oddał życie za współwięźnia.
Agata Morawska: najbardziej boję się grzechu pogardy
„Wiedziałam, że tu zostanie moje serce” – wyznała Agata Morawska, autorka książek inspirowanych doświadczeniem niemal dziesięciu lat wolontariatu hospicyjnego. W rozmowie radiowej opowiedziała o swoich pierwszych krokach w hospicjum stacjonarnym w Oświęcimiu, o spotkaniach, które odmieniły jej życie, i o pisaniu, które stało się formą pamięci i modlitwy.
Młodzieżowa i rodzinna – pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej
Ponad 1800 pątników z diecezji bielsko-żywieckiej dotarło na Jasną Górę. W tym roku dominują młodzi i specjalnie dla nich powstała nowa 4 grupa młodzieżowa, której patronowała błogosławiona rodzina Ulmów. Tegorocznym fenomenem są także małżeństwa z dziećmi i „pielgrzymkowe przedszkola”. W kompanii tradycyjnie szła grupa z Węgier i po raz pierwszy z Estonii.
Klaryski od Wieczystej Adoracji wspominają swoją patronkę – św. Klarę
W liturgiczne wspomnienie św. Klary z Asyżu, patronki sióstr klarysek od Wieczystej Adoracji w Kętach, kapelan wspólnoty, ks. Józef Lach SCJ podkreślił duchową więź łączącą świętą z jej ojcem duchowym, św. Franciszkiem jako wzór relacji mężczyzny i kobiety ukierunkowanej całkowicie na Chrystusa.


