Bielsko-żywiecka
Na Klimczoku o nadziei w postawie Maryi
Na beskidzkim Klimczoku odbyło się 9 sierpnia kolejne spotkanie modlitewne w ramach inicjatywy „Ewangelizacja w Beskidach”. Eucharystii przewodniczył kustosz rychwałdzkiego sanktuarium o. Przemysław Janik OFMConv. Homilię wygłosił o. Bogdan Kocańda OFMConv, który skupił swoje rozważania na chrześcijańskiej nadziei, ukazując ją w świetle życia i postawy Maryi. Spotkanie przygotowała wspólnota Krucjaty Wyzwolenia Człowieka z Rychwałdu.
Bp Pindel o św. Benedykcie od Krzyża: nigdy nie zabrakło w niej oliwy
Postawę św. Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) porównał bp Roman Pindel do mądrej i roztropnej Panny z ewangelicznej przypowieści, zawsze gotowej na spotkanie z Panem, Oblubieńcem. Biskup bielsko-żywiecki 9 sierpnia przewodniczył uroczystej Mszy św. w oświęcimskim Karmelu z okazji 83. rocznicy śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża i jej liturgicznego wspomnienia.
W sobotę obchody 83. rocznicy śmierci Edyty Stein
Modlitwy na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau, otwarcie wystawy, czuwanie oraz Msza święta pod przewodnictwem bp. Romana Pindla złożą się 9 sierpnia 2025 r. na oświęcimskie obchody 83. rocznicy śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy.
Katolickie szkoły z diecezji bielsko-żywieckiej wśród najlepszych podstawówek na Śląsku
Katolickie szkoły podstawowe z Czechowic-Dziedzic i Cieszyna znalazły się wśród najlepszych szkół podstawowych w województwie śląskim – wynika z najnowszego rankingu opartego na wynikach egzaminu ósmoklasisty 2025. Zestawienie przygotowano na podstawie danych Centralnej i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Katowicach. Obie placówki prowadzone są przez cieszyńskie Stowarzyszenie „Dziedzictwo Świętego Jana Sarkandra”, które od lat rozwija edukację katolicką na wysokim poziomie na terenie diecezji.
Uroczystości ku czci św. Maksymiliana Kolbego w rocznicę jego męczeńskiej śmierci
Uroczystości upamiętniające 84. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego odbędą się w czwartek 14 sierpnia w Oświęcimiu. Główna Msza święta zostanie odprawiona przy bloku 11 byłego niemieckiego obozu Auschwitz o godz. 10.30. W wydarzeniu wezmą udział pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej oraz franciszkanie z Harmęż.
Bielsko-żywieccy pielgrzymi w drodze na Jasną Górę
Z pięciu miejsc diecezji bielsko-żywieckiej wyrusza dziś i jutro 34. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W sumie 1725 pątników – pieszych i rowerowych – pielgrzymuje „z nadzieją i po nadzieję”, w Roku Jubileuszowym, który upamiętnia 2025 lat od narodzin Jezusa Chrystusa. 6 sierpnia pątnicy wyruszyli z Bielska-Białej, Cieszyna i Andrychowa. 7 sierpnia wyjdą dwie kolejne grupy – z Czechowic-Dziedzic i Oświęcimia.
Zofia Kusy – świecka misjonarka z Cieszyna – otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz niesienia pomocy humanitarnej oraz za rozwijanie polskiego systemu wsparcia dla osób potrzebujących otrzymała świecka misjonarka pracująca od wielu lat w Brazylii – Zofia Kusy. Pochodząca z Cieszyna katechetka, która przez wiele lat pracowała wśród ubogich dzieci w slumsach archidiecezji São Salvador da Bahia w Brazylii, odebrała odznaczenie, które – w imieniu Prezydenta RP – wręczono jej podczas uroczystości w lipcu br. w Pałacu Prezydenckim.
Uroczystości 84. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbego
W czwartek, 14 sierpnia 2025 roku, w Oświęcimiu odbędą się uroczystości ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego – głównego patrona diecezji bielsko-żywieckiej. Tegorocznym obchodom przewodniczyć będzie bp Kazimierz Górny, biskup senior diecezji rzeszowskiej. Homilię wygłosi biskup Roman Pindel.
Szczyrk: Ekumeniczne nabożeństwo ze Słowem Bożym i… piłkami do siatkówki
„Słowo Boże i piłki do siatkówki” – pod takim hasłem odbędzie się 14 września br. o godz. 11.00 ekumeniczne nabożeństwo w parafii ewangelickiej w Szczyrku-Salmopolu. Inicjatorem wydarzenia jest miejscowy kierujący miejscową parafią filialną ks. Jan Byrt, znany z oryginalnych form duszpasterstwa łączących Ewangelię ze sportem i troską o relacje międzyludzkie.
„Zakotwiczeni w nadziei” – kolejne spotkanie z cyklu „Ewangelizacja w Beskidach”
Setki osób zgromadziły się na Groniu Jana Pawła II, by uczestniczyć w kolejnym spotkaniu „Ewangelizacji w Beskidach” – inicjatywie, która już od trzynastu lat łączy modlitwę, wędrówkę po górskich szczytach i głoszenie Dobrej Nowiny. Hasłem kolejnego spotkania u podnóża Leskowca był słowa: „Zakotwiczeni w nadziei”.


