Bielsko-żywiecka
Bp Pindel o zmarłym tragicznie 15-letnim harcerzu
„Niech Matka Boża wyprasza nam zrozumienie słów, które dziś słyszeliśmy, a które mogą przybliżać nas do przeczucia sensu tak trudnych wydarzeń jak zaskakująca śmierć 15-letniego Dominika” – wezwał bp Roman Pindel podczas uroczystości odpustowych u stóp beskidzkiej kaplicy Matki Bożej Śnieżnej na Trzonce w Beskidzie Małym. Modlitwa zgromadziła 3 sierpnia rzesze pielgrzymów, którzy przyszli całymi rodzinami z różnych stron, by uczcić Maryję.
Jutro uroczystości Matki Bożej Śnieżnej na Trzonce w Beskidzie Małym
Licznych pielgrzymów spodziewają się organizatorzy niedzielnych (3 sierpnia) uroczystości odpustowych na Trzonce w Beskidzie Małym. Na wysokości 729 metrów n.p.m., w Paśmie Bukowskiego Gronia, stoi kapliczka z wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej. Od ponad pół wieku do miejsca tego pielgrzymują całe rodziny z okolicznych miejscowości Podbeskidzia: Porąbki, Andrychowa, Czańca i Targanic oraz dalszych rejonów Śląska i Małopolski. Tegorocznym uroczystościom na Trzonce przewodniczyć będzie bp Roman Pindel.
Bielsko-Biała – grób uczestniczki Powstania Warszawskiego oznaczony plakietą weterana
W 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na cmentarzu parafii katedralnej św. Mikołaja w Bielsku-Białej odbyła się 1 sierpnia br. uroczystość oznaczenia grobu śp. Alicji Tyczkowskiej – żołnierza Armii Krajowej, uczestniczki Powstania – plakietą „Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski”.
Hermęże – trzy duchowe skarby Centrum św. Maksymiliana
Trzy symboliczne skarby, przechowywane w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, stanowią wyjątkowe świadectwo życia, duchowości i męczeństwa franciszkanina z Auschwitz. Są to: wystawa Mariana Kołodzieja „Klisze Pamięci. Labirynty”, figurka „Matki Bożej zza drutów” oraz obraz Matki Bożej Niepokalanej. – To najważniejsze znaki naszej tożsamości i misji – podkreśla dyrektor Centrum o. Kazimierz Malinowski OFMConv.
Rychwałd – oazowicze modlili się w sanktuarium na Żywiecczyźnie
Poruszające świadectwa, wspólna modlitwa oraz entuzjazm i radość z budowania żywego Kościoła towarzyszyły uczestnikom Dnia Wspólnoty Oazy Wielkiej Góry Oliwnej, który odbył się 31 lipca w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej. W wydarzeniu wzięło kilkaset uczestników drugiego turnusu wakacyjnych rekolekcji Ruchu Światło-Życie organizowanych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger. Duchowny podzielił się osobistym świadectwem związanym z własnym uczestnictwem w oazie.
Wspólnota Rodzin Oświęcimskich – modlitewna odpowiedź na dramat Auschwitz
Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia zainicjowało powstanie Wspólnoty Rodzin Oświęcimskich – duchowego i pamięciowego środowiska skupiającego potomków i rodziny ofiar niemieckiego obozu Auschwitz. Celem tej inicjatywy jest tworzenie wspólnoty modlitwy i pamięci w miejscu, gdzie spoczywają prochy pomordowanych i gdzie św. Maksymilian Kolbe ofiarował życie za drugiego człowieka.
Kęty – triduum ku czci Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli
W klasztorze franciszkanów-reformatów w Kętach rozpoczynają się dziś uroczystości triduum ku czci Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli. Mieszkańcy Kęt i okolic nieprzerwanie od ponad trzystu lat obchodzą tu uroczysty odpust nawiązujący do dwóch mistycznych wydarzeń z życia św. Franciszka – daru odpustu przypisanego do kaplicy pod Asyżem oraz otrzymania stygmatów męki i śmierci Chrystusa.
Żołnierze „Bartka” spoczęli na cmentarzu w Górkach Wielkich
„Dzieła Instytutu Pamięci Narodowej, a także innych zaangażowanych, aby przywracać dobre imię i pamięć o żołnierzach wyklętych, są potwierdzeniem tego, że Bóg ich uznał za godnych siebie” – podkreślił o. Ignacy Winiarski OFM podczas uroczystości pogrzebowych w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim czterech żołnierzy podziemia niepodległościowego. Ich szczątki po kilkudziesięciu latach odnaleziono i zidentyfikowano dzięki pracom poszukiwawczym Instytutu Pamięci Narodowej.
65 lat kapłaństwa ks. prof. Marka Starowieyskiego
„Gdybym 65 lat temu 26 czerwca 1960 roku miał decydować czy przyjąć święcenia kapłańskie, czy nie, to bez wahania zrobiłbym tak samo” – wyznał ks. prof. Marek Starowieyski, wybitny polski patrolog, historyk i biblista, podczas uroczystej Mszy św. dziękczynnej za 65 lat swojego kapłaństwa. Jubileuszowa liturgia sprawowana była 27 lipca w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w rodzinnej Starej Wsi, z udziałem kapłanów, parafian, dziecięco-młodzieżowej scholi oraz przedstawicieli rodu Starowieyskich.
Bp Greger do kierowców: nie siadajcie za kierownicą po alkoholu
„Nie siadajcie za kierownicą samochodu, motocykla, roweru, hulajnogi czy jakiegokolwiek innego środka przemieszczania się, po spożyciu alkoholu” – apelował bp Piotr Greger podczas Mszy św. w kościele Dobrego Pasterza w Istebnej, sprawowanej 27 lipca br. w intencji kierowców. W kazaniu biskup mówił o modlitwie jako drodze wzrostu. Przestrzegł przed automatyzmem i bezmyślnym odmawianiem znanych tekstów modlitw.


