Bielsko-żywiecka

03 sierpnia 2025 | 21:18

Bp Pindel o zmarłym tragicznie 15-letnim harcerzu

„Niech Matka Boża wyprasza nam zrozumienie słów, które dziś słyszeliśmy, a które mogą przybliżać nas do przeczucia sensu tak trudnych wydarzeń jak zaskakująca śmierć 15-letniego Dominika” – wezwał bp Roman Pindel podczas uroczystości odpustowych u stóp beskidzkiej kaplicy Matki Bożej Śnieżnej na Trzonce w Beskidzie Małym. Modlitwa zgromadziła 3 sierpnia rzesze pielgrzymów, którzy przyszli całymi rodzinami z różnych stron, by uczcić Maryję.

02 sierpnia 2025 | 14:30

Jutro uroczystości Matki Bożej Śnieżnej na Trzonce w Beskidzie Małym

Licznych pielgrzymów spodziewają się organizatorzy niedzielnych (3 sierpnia) uroczystości odpustowych na Trzonce w Beskidzie Małym. Na wysokości 729 metrów n.p.m., w Paśmie Bukowskiego Gronia, stoi kapliczka z wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej. Od ponad pół wieku do miejsca tego pielgrzymują całe rodziny z okolicznych miejscowości Podbeskidzia: Porąbki, Andrychowa, Czańca i Targanic oraz dalszych rejonów Śląska i Małopolski. Tegorocznym uroczystościom na Trzonce przewodniczyć będzie bp Roman Pindel.

01 sierpnia 2025 | 19:33

Bielsko-Biała – grób uczestniczki Powstania Warszawskiego oznaczony plakietą weterana

W 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na cmentarzu parafii katedralnej św. Mikołaja w Bielsku-Białej odbyła się 1 sierpnia br. uroczystość oznaczenia grobu śp. Alicji Tyczkowskiej – żołnierza Armii Krajowej, uczestniczki Powstania – plakietą „Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski”.

01 sierpnia 2025 | 15:09

Hermęże – trzy duchowe skarby Centrum św. Maksymiliana

Trzy symboliczne skarby, przechowywane w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, stanowią wyjątkowe świadectwo życia, duchowości i męczeństwa franciszkanina z Auschwitz. Są to: wystawa Mariana Kołodzieja „Klisze Pamięci. Labirynty”, figurka „Matki Bożej zza drutów” oraz obraz Matki Bożej Niepokalanej. – To najważniejsze znaki naszej tożsamości i misji – podkreśla dyrektor Centrum o. Kazimierz Malinowski OFMConv.

31 lipca 2025 | 18:44

Rychwałd – oazowicze modlili się w sanktuarium na Żywiecczyźnie

Poruszające świadectwa, wspólna modlitwa oraz entuzjazm i radość z budowania żywego Kościoła towarzyszyły uczestnikom Dnia Wspólnoty Oazy Wielkiej Góry Oliwnej, który odbył się 31 lipca w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej. W wydarzeniu wzięło kilkaset uczestników drugiego turnusu wakacyjnych rekolekcji Ruchu Światło-Życie organizowanych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger. Duchowny podzielił się osobistym świadectwem związanym z własnym uczestnictwem w oazie.

30 lipca 2025 | 20:12

Wspólnota Rodzin Oświęcimskich – modlitewna odpowiedź na dramat Auschwitz

Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia zainicjowało powstanie Wspólnoty Rodzin Oświęcimskich – duchowego i pamięciowego środowiska skupiającego potomków i rodziny ofiar niemieckiego obozu Auschwitz. Celem tej inicjatywy jest tworzenie wspólnoty modlitwy i pamięci w miejscu, gdzie spoczywają prochy pomordowanych i gdzie św. Maksymilian Kolbe ofiarował życie za drugiego człowieka.

30 lipca 2025 | 17:21

Kęty – triduum ku czci Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli

W klasztorze franciszkanów-reformatów w Kętach rozpoczynają się dziś uroczystości triduum ku czci Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli. Mieszkańcy Kęt i okolic nieprzerwanie od ponad trzystu lat obchodzą tu uroczysty odpust nawiązujący do dwóch mistycznych wydarzeń z życia św. Franciszka – daru odpustu przypisanego do kaplicy pod Asyżem oraz otrzymania stygmatów męki i śmierci Chrystusa.

30 lipca 2025 | 12:47

Żołnierze „Bartka” spoczęli na cmentarzu w Górkach Wielkich

„Dzieła Instytutu Pamięci Narodowej, a także innych zaangażowanych, aby przywracać dobre imię i pamięć o żołnierzach wyklętych, są potwierdzeniem tego, że Bóg ich uznał za godnych siebie” – podkreślił o. Ignacy Winiarski OFM podczas uroczystości pogrzebowych w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim czterech żołnierzy podziemia niepodległościowego. Ich szczątki po kilkudziesięciu latach odnaleziono i zidentyfikowano dzięki pracom poszukiwawczym Instytutu Pamięci Narodowej.

28 lipca 2025 | 14:27

65 lat kapłaństwa ks. prof. Marka Starowieyskiego

„Gdybym 65 lat temu 26 czerwca 1960 roku miał decydować czy przyjąć święcenia kapłańskie, czy nie, to bez wahania zrobiłbym tak samo” – wyznał ks. prof. Marek Starowieyski, wybitny polski patrolog, historyk i biblista, podczas uroczystej Mszy św. dziękczynnej za 65 lat swojego kapłaństwa. Jubileuszowa liturgia sprawowana była 27 lipca w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w rodzinnej Starej Wsi, z udziałem kapłanów, parafian, dziecięco-młodzieżowej scholi oraz przedstawicieli rodu Starowieyskich.

28 lipca 2025 | 05:00

Bp Greger do kierowców: nie siadajcie za kierownicą po alkoholu

„Nie siadajcie za kierownicą samochodu, motocykla, roweru, hulajnogi czy jakiegokolwiek innego środka przemieszczania się, po spożyciu alkoholu” – apelował bp Piotr Greger podczas Mszy św. w kościele Dobrego Pasterza w Istebnej, sprawowanej 27 lipca br. w intencji kierowców. W kazaniu biskup mówił o modlitwie jako drodze wzrostu. Przestrzegł przed automatyzmem i bezmyślnym odmawianiem znanych tekstów modlitw.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.