Bielsko-żywiecka

30 czerwca 2017 | 10:43

Wiedeń: jeden z najcenniejszych paramentów liturgicznych z Kęt trafi na międzynarodową wystawę

Jeden z najcenniejszych paramentów liturgicznych zachowanych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej – uszyta z XVII-wiecznej aksamitnej tkaniny kapa liturgiczna z kaplicy św. Jana Kantego w Kętach – zostanie zaprezentowana na wystawie „Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu” w Winterpalais w Wiedniu przy ul. Himmelpfortgasse 8. Cenna kapa odzyskała ostatnio dwój dawny blask, po żmudnych, kilkumiesięcznych zabiegach krakowskich konserwatorów tkanin.

29 czerwca 2017 | 13:17

Ustroń: w lipcu Hermanickie Spotkania Rodzin i Narzeczonych

W Ustroniu-Hermanicach w Beskidzie Śląskim odbędą się w dniach od 9 do 16 lipca Hermanickie Spotkania Rodzin i Narzeczonych. Dominikańskie spotkania u stóp beskidzkiej Czantorii organizowane są od ponad ćwierć wieku. Mają one również formę kursu przedmałżeńskiego, po którym uczestnicy otrzymują zaświadczenie o jego ukończeniu.

29 czerwca 2017 | 11:28

Rajcza: biskup ukoronuje wizerunek Matki Bożej Kazimierzowskiej

Podczas uroczystej Mszy św., z udziałem mieszkańców Żywiecczyzny 1 lipca, bp Roman Pindel nałoży biskupią koronę na obraz Matki Bożej Kazimierzowskiej. Historia kultu obrazu maryjnego w Rajczy sięga XVII wieku. 4 lipca 1669 r. delegacja górali rajczańskich przybyła do zamku w Żywcu, by prosić króla Jana Kazimierza o pozwolenie na budowę kościoła.

28 czerwca 2017 | 10:51

W sobotę rusza kolejna edycja „Ewangelizacji w Beskidach”

Po raz piąty do udziału w misji ewangelizacji Beskidów zachęcają wspólnoty i franciszkanie z Rychwałdu na Żywiecczyźnie. W wakacyjne soboty od lipca do sierpnia planowane są rodzinne i wspólnotowe wyprawy na osiem szczytów beskidzkich. Wydarzeniu towarzyszą słowa „Być dobrym jak chleb”, nawiązujące do postaci św. brata Alberta Chmielowskiego. Patronat honorowy nad projektem „Ewangelizacji w Beskidach” bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

27 czerwca 2017 | 08:54

Bielsko-Biała: pożar w Domu Księży Emerytów – nie żyje 74-letni kapłan

Na skutek pożaru, jaki w nocy z 26 na 27 czerwca wybuchł w jednym z mieszkań w Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej, zmarł 74-letni ks. kan. Franciszek Janczy. W ubiegłym roku duchowny obchodził złoty jubileusz swego kapłaństwa.

26 czerwca 2017 | 20:49

Bielsko-Biała: pogrzeb o. Antoniego Brączka SVD – misjonarza, werbisty

Pogrzeb o. Antoniego Brączka SVD, 84-letniego misjonarza, odbył się w lipnickiej, rodzinnej parafii w Bielsku-Białej, gdzie zmarły nagle werbista miał świętować jubileusz 50-lecia swoich święceń kapłańskich. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Piotr Greger, a trumnę z ciałem duchownego, który przez pół wieku służył na misji w Paragwaju, gdzie budował parafie, zakładał szkoły, odwiedzał chorych i pokrzywdzonych, odprowadziła na cmentarz najbliższa rodzina, wierni oraz liczni bracia werbiści, m.in. z Boliwii i Paragwaju.

26 czerwca 2017 | 12:57

Rowerowa wyprawa ewangelizacyjna w drodze do Nordkapp

Dziewięciu rowerzystów, w tym dwóch księży, kontynuuje rozpoczętą w Żywcu pierwszą część swej kolejnej wyprawy ewangelizacyjnej. Pielgrzymi na rowerach – w dwóch grupach – zamierzają dotrzeć do najbardziej odległych miejsc na północy Polski i Europy, pokonując odpowiednio 1200 i 3500 km.

26 czerwca 2017 | 12:01

Bp Roman Pindel dołączył do „Selfie dla Maryi”

W ramach Jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej bp Roman Pindel dołączył do Inicjatywy „Selfie dla Maryi”. Paulini z Jasnej Góry zaprosili wiernych do wysyłania swoich zdjęć. Ma powstać z nich specjalna mozaika Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W przedsięwzięcie włączają się kolejni duchowni.

26 czerwca 2017 | 10:59

75. rocznica utworzenia karnej kompanii kobiet KL Auschwitz

W 75. rocznicę utworzenia karnej kompanii kobiet KL Auschwitz odbyły się główne uroczystości, upamiętniające powstanie podobozu KL Auschwitz Frauenstrafkompanie Bór/Budy. Przed budynkiem przedwojennej szkoły w Brzeszczach Borze, w którym niegdyś zakwaterowano kobiety-więźniarki przybyłe z niemieckiego obozu Auschwitz, mieszkańcy Brzeszcz oraz zaproszeni goście oddali hołd ofiarom.

25 czerwca 2017 | 09:46

Beskidy: rajd rowerowy z okazji jubileuszu diecezji

5 miejsc kultu maryjnego na terenie diecezji bielsko-żywieckiej odwiedziło 24 czerwca na rowerach czterech rowerzystów, inaugurując w ten sposób projekt „25 km razy 25 na 25 lat diecezji”. Adresowane do wszystkich wiernych przedsięwzięcie polega na przejechaniu na rowerze 25 różnych tras przynajmniej 25-kilometrowych na terenie Podbeskidzia, w terminie jednego roku.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.