Bielsko-żywiecka
Bielsko-Biała: prymicje neoprezbitera Bractwa św. Piotra w rycie trydenckim
Prymicje, należącego do Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra (FSSP), księdza Krzysztofa Sanetry odbyły się 24 czerwca w jego rodzinnej parafii św. Stanisława BM w Starym Bielsku. 33-letni duchowny otrzymał święcenia kapłańskie 17 czerwca br. z rąk ordynariusza Liverpoolu, arcybiskupa Malcolma McMahona w Warrington w Wielkiej Brytanii, a wcześniej kształcił się w seminarium Bractwa w Nebrasce, w USA.
Stryszawa-Siwcówka: 20. ogólnopolska pielgrzymka do grobu Kunegundy Siwiec
Prawie 400 pielgrzymów z całej Polski wzięło udział 24 czerwca w 20. pielgrzymce do grobu służebnicy Bożej Kunegundy Siwiec w Stryszawie-Siwcówce, u podnóża Babiej Góry. W czasie II wojny Kunegunda Siwiec uczyniła ofiarę ze swego życia w intencji zachowania Stryszawy przed grożącą wiosce pacyfikacją i wywózką do Auschwitz-Birkenau. Proces beatyfikacyjny tej prostej góralki, która zmarła w opinii świętości 27 czerwca 1955 roku, znajduje się już na etapie rzymskim.
Cieszyn: 60-lecie kapłaństwa ks. Józefa Kukuczki z Istebnej
Błogosławieństwo od papieża Franciszka i specjalne życzenia od biskupa Romana Pindla otrzymał obchodzący jubileusz 60-lecia kapłaństwa 86-letni ks. Józef Kukuczka z Istebnej. Duchowny – były wikariusz w Chorzowie, proboszcz parafii w Kaczycach i Syryni – celebrował 23 czerwca Mszę św. w kościele klasztornym ojców bonifratrów, gdzie od 9 lat służy pomocą duszpasterską jako emeryt.
Dzięgielów: za tydzień rusza luterański 68. Tydzień Ewangelizacyjny
„Nowe” – to hasło rozpoczynającego się 1 lipca br. 68. Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie na Śląsku Cieszyńskim. Ekumeniczne spotkanie nieopodal polsko-czeskiej granicy, organizowane przez Centrum Misji i Ewangelizacji (CME) Kościoła ewangelicko-augsburskiego, należy do jednych z największych w Europie.
Bielsko-Biała: o „laniu wody” podczas „Rozmów poświęconych” w katedrze
Ostatnia przed wakacjami z comiesięcznych „Rozmów poświęconych” w bielskiej katedrze, które prowadzą od lutego br. bp Piotr Greger i ks. Jacek Pędziwiatr dotyczyła „lania wody”, czyli traktowała o źródle chrzcielnym, o chrzcielnicy i znaku wody w katedrze i w liturgii. Duchowni podczas wieczornych rozmów w świątyni przybliżają wiernym tajemnice liturgii, zadają prowokujące pytania i odpowiadają na zawiłe kwestie z zakresu liturgiki i teologii.
Ks. prof. Zyzak: zmartwychwstanie ukazuje sens naszego życia i wysiłków
„Wiara w zmartwychwstanie nie jest wiarą wyłącznie w wydarzenie, lecz opiera się na pierwszych świadkach oraz na własnym doświadczeniu, że Jezus żyje – przypomniał rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, ks. prof. dr hab Wojciech Zyzak, który poprowadził kolejny wykład w bazylice hałcnowskiej z cyklu „Katechezy dla dorosłych”. Duchowny rozważał prawdę Składu Apostolskiego „zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał”.
Rajcza: niebawem koronacja obrazu Matki Bożej Kazimierzowskiej
Koronę zrobioną ze złota, ofiarowanego przez wiernych, nałoży 1 lipca br. na obraz Matki Bożej Miłosierdzia-Kazimierzowskiej w Rajczy bp Roman Pindel. Liczący ok. 350 lat wizerunek maryjny – uważany za najpiękniejszą XVII-wieczną kopię obrazu Czarnej Madonny – przeszedł niedawno gruntowną i żmudną konserwację. Przyozdobienie koronami biskupimi obrazu podarowanego góralom rajczańskim przez króla Jana Kazimierza to jedno z najważniejszych wydarzeń współczesnej historii wioski w Beskidzie Żywieckim.
Beskidy: abstynenci na Groniu Jana Pawła II
Mszy św. w intencji abstynentów przewodniczył w niedzielę 18 czerwca w kaplicy na Groniu Jana Pawła II ks. Jan Gacek, kapelan Związku Podhalan. Był to kulminacyjny moment 18. Pielgrzymki Abstynentów na beskidzki szczyt.
Bystra Krakowska: pomnik Jana Pawła II patrzącego na Klimczok na 40-lecie parafii
Za 40 lat parafii w Bystrej Krakowskiej, którą erygował kard. Karol Wojtyła, dziękowano 18 czerwca w kościele u stóp beskidzkiego Klimczoka. Bp Roman Pindel pobłogosławił pomnik siedzącego Jana Pawła II, który trzyma w rękach brewiarz i spogląda na górskie szczyty. Monument, dzieło księży bliźniaków Roberta i Leszka Kruczków SDS – rodem z Bystrej Krakowskiej – stanęło nieopodal świątyni i szlaku papieskiego. Karol Wojtyła kilkakrotnie gościł w Bystrej i pobliskich Wilkowicach – jako metropolita krakowski lub też jako zwykły turysta.
Bp Greger do środowisk trzeźwościowych: dziś człowiek pragnie wolności i ucieka od niej zarazem
Za 25 lat działalności Bielskiego Towarzystwa Trzeźwości oraz 30 lat obecności wspólnoty Anonimowych Alkoholików na Podbeskidziu dziękowano 17 czerwca w sanktuarium maryjnym w Szczyrku na Górce. Mszy św. z udziałem osób zajmujących się na co dzień krzewieniem abstynencji przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej bp Piotr Greger.


