Bielsko-żywiecka
Tysiąc tytułów w ramach akcji „Przerzucamy książki za kraty”
Podczas trwającej ponad miesiąc akcji Caritas diecezji bielsko-żywieckiej „Przerzucamy książki za kraty” zebrano ponad tysiąc tytułów przeznaczonych dla osadzonych w bielskim areszcie śledczym oraz więźniów . Wśród ofiarowanych woluminów są tytuły o tematyce religijnej i filozoficznej, egzemplarze Pisma Świętego, modlitewniki, albumy ilustrowane a także literatura piękna.
Porąbka: do kalwaryjskiego sanktuarium po raz 35.
120 pielgrzymów wyruszyło 16 czerwca w pieszej pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej, jednej z najbardziej malowniczych pod względem krajobrazowym. Pątnicy z parafii dekanatu międzybrodzkiego i kęckiego spotkali się w Porąbce, gdzie Msza św. zainaugurowała około 50-kilometrową wędrówkę wśród beskidzkich krajobrazów.
Mate.O o swej nowej płycie: to wielki przywilej wychwalać Boga
Wychwalanie Boga to główny temat mojej najnowszej płyty – podkreślił w rozmowie z KAI Mateusz Mate.O Otremba, kompozytor, autor tekstów, wokalista, fotograf, jedna z najważniejszych postaci sceny muzyki chrześcijańskiej w Polsce.
Pielgrzymka na Jasną Górę dla zapracowanych
Ze średnią prędkością ok. 5 km/h idą uczestnicy pielgrzymki „JG24 – Jasna Góra bez kompromisów”, która wyruszyła dziś z kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach-Osiedle Brzeszcze koło Oświęcimia. 122 km, jakie dzieli ich od maryjnego sanktuarium, pątnicy zamierzają pokonać w 36 godzin.
Bp Pindel: kto ceni trwanie w Chrystusie, zawsze będzie pragnął Eucharystii
„Kto ceni trwanie w Chrystusie, zawsze będzie pragnął Eucharystii” – powiedział podczas uroczystości Bożego Ciała w Bielsku-Białej bp Roman Pindel. Ordynariusz bielsko-żywiecki przewodniczył procesji, która przeszła 15 czerwca ulicami stolicy Podbeskidzia, symbolicznie łącząc dwie części miasta – bielską i bialską.
Ponad 230 tys. zł na hospicjum z akcji „Pola Nadziei”
Ponad 233 tys. zł zgromadziły w tym roku szkoły z Podbeskidzia, które w ramach 13. edycji programu „Pola Nadziei” zbierały na rzecz działającego od 8 ponad miesięcy, pierwszego w Bielsku-Białej hospicjum stacjonarnego im. Jana Pawła II. W programie wzięło udział 85 placówek edukacyjnych z powiatów bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego.
Bp Pindel w Harmężach: niech nas ożywia i pociesza duch Bożego prawa
Namysł nad tym, co znaczą słowa św. Pawła o tym, że „litera zabija, duch zaś ożywia”, zaproponował podczas homilii w kościele franciszkańskim bp Roman Pindel. W podoświęcimskim klasztorze ordynariusz bielsko-żywiecki odprawił Mszę św. z udziałem premier rządu RP, Beaty Szydło, wicepremiera Piotra Glińskiego, władz administracyjnych i samorządowych.
Ażurowy krzyż z Bielska-Białej doceniony na SacroExpo w Kielcach
Za pracę „Modlitwa Pańska w Krzyżu” rodzinna firma z Bielska-Białej „Sakra – sztuka sakralna” otrzymała jedną z trzech głównych nagród na wystawie SacroExpo 2017 w Kielcach. Istniejąca od 28 lat firma, którą tworzą obecnie Józef, Tadeusz, Rafał i Michał Chorąży, otrzymała medal i dyplom z rąk biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego za ażurowy krzyż – specjalną kompozycję liter modlitwy „Ojcze nasz” wpisanych w obręb krzyża.
Oświęcim: 6. Marsz dla Życia i Rodziny
Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł 11 czerwca ulicami Oświęcimia. Uczestnicy manifestacji w obronie życia i małżeństwa wzięli wcześniej udział w Eucharystii pod przewodnictwem biskupa seniora Tadeusza Rakoczego, celebrowanej w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego.
Bp Greger: charyzmat Ruchu Światło-Życie jest mi bardzo bliski
„Charyzmat Ruchu Światło-Życie jest mi bardzo bliski” – przyznał bp Piotr Greger, który 11 czerwca podczas Diecezjalnego Dnia Wspólnoty sprawował Eucharystię w żywieckim Amfiteatrze pod Grojcem. Spotkanie zgromadziło liczne osoby, którym charyzmat ruchu oazowego jest bliski. Był to jednocześnie kulminacyjny moment jubileuszowych uroczystości z okazji 25-lecia działalności Ruchu w diecezji bielsko-żywieckiej.


