Bielsko-żywiecka
Bp Greger o żołnierzach wyklętych: byli sumieniem Polski
„Żołnierze wyklęci postawili dla następnych pokoleń poprzeczkę, będącą miarą wierności Ojczyźnie, bardzo wysoko; byli sumieniem Polski ” – powiedział bp Piotr Greger, który 25 maja pobłogosławił w kościele św. Józefa Robotnika na oświęcimskim Zasolu tablicę ku czci żołnierzy wyklętych. W Mszy św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej udział wzięli inicjatorzy umieszczenia pamiątkowej tablicy w murach „Świątyni Pokoju” – samorządowcy z zarządu powiatu oraz prezydium rady powiatu w Oświęcimiu, a także zaproszeni goście, w tym m.in. Andrzej Pilecki, którego ojciec, rotmistrz Witold Pilecki, został zamordowany przez komunistów dokładnie 69 lat temu.
Jak być małżeństwem „tak na serio”?
O wspólnym dążeniu do szczęścia, chęci niesienia pomocy innym osobom, wychowaniu dzieci tak, by potrafiły tworzyć przyszłość, o jakiej marzą oraz o najważniejszych przeszkodach w realizacji szczęśliwego życia, można będzie dowiedzieć się podczas wykładów i warsztatów w ramach tygodnia modlitw o powołania do małżeństwa w Bielsku-Białej. Cykl wydarzeń pod wspólnym tytułem „Tak na serio” potrwa od soboty 3 czerwca do niedzieli 11 czerwca br.
Żywiec: dziękczynna Eucharystia w 22. rocznicę pielgrzymki papieskiej
Modlitwa pod pomnikiem św. Jana Pawła II w Żywcu zakończyła 22 maja uroczystości upamiętniające wizytę papieża w tym mieście. Z tej okazji w żywieckiej konkatedrze bp Roman Pindel, który przeżywał tego dnia 34. rocznicę święceń kapłańskich, przewodniczył Eucharystii.
„Cała Polska tańczy dla św. Jana Pawła II”
W miniony weekend 20-21 maja w dwóch miejscach: w Brennej i Skoczowie, w diecezji bielsko-żywieckiej, stowarzyszenie „Persette” wzięło udział w ogólnopolskiej akcji Ruchu Lednickiego „Cała Polska tańczy dla św. Jana Pawła II”.
Cieszyn: po raz piąty przeszedł Chrześcijański Marsz dla Życia i Rodziny
Na pytania przygotowane przez cieszyńską młodzież odpowiadała 14-osobowa rodzina z Krakowa – specjalni goście Chrześcijańskiego Marszu dla Życia i Rodziny, który 21 maja przeszedł ulicami Cieszyna. Głównym organizatorem publicznej manifestacji pod hasłem „Wybieram życie” była cieszyńska wspólnota ekumeniczna „Nikodem – Mężczyźni w modlitwie”.
Bielsko-Biała: profesja zakonna redemptorystki z Ukrainy
W kaplicy klasztornej sióstr redemptorystek w Bielsku-Białej w czasie uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Romana Pindla, pochodząca z Ukrainy s. Alla Kapush, złożyła 20 maja swe pierwsze śluby zakonne. W wydarzeniu uczestniczyły redemptorystki z bielskiej wspólnoty oraz klasztorów za granicą, ojcowie redemptoryści, a także najbliższa rodzina siostry niedawnej nowicjuszki.
Beskidy: pielgrzymi „Ognia Lolek” dziękują za opiekę bł. o. Michała Tomaszka
Za 10-letnią opiekę pochodzącego z podżywieckiej Łękawicy bł. o. Michała Tomaszka nad Stowarzyszeniem „Dzieci Serc” dziękują uczestnicy pieszej pielgrzymki „Ogień Lolek”, która wyruszyła 20 maja z pod Krzyża Trzeciego Tysiąclecia w Bielsku-Białej pod krzyż na Matysce w Beskidzie Żywieckim. 33-kilometrową trasę pokonuje kilkadziesiąt osób: rodziny, niepełnosprawni, w tym także osoby na wózkach, dzieci i młodzież szkolna, kapłani, wychowawcy i opiekunowie. Pielgrzymi idąc, modlą się o pokój oraz w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, wspierają modlitwą dzieła zaangażowane w obronę życia.
Skoczów: wystawa na 25-lecie diecezji w miejscu urodzenia św. Jana Sarkandra
Ornat, w którym Jan Paweł II odprawiał Mszę św. na skoczowskiej Kaplicówce, pamiątki po papieskiej wizycie w diecezji bielsko-żywieckiej sprzed 22 lat., bulle papieskie, obrazy, monety i inne przedmioty można zobaczyć na wystawie w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie. W domu, w którym urodził się XVII-wieczny męczennik, zgromadzono na eskpozycji rekwizyty, podsumowujące 25 lat historii diecezji.
Cieszyn: ruszyły ekumeniczne II Dni Kultury Chrześcijańskiej
Od modlitwy i koncertu w monumentalnym Kościele Jezusowym, największej świątyni luterańskiej w Polsce, rozpoczęły się Dni Kultury Chrześcijańskiej w Cieszynie. W ciągu czterech dni (18-21 maja) tej ekumenicznej imprezy pod hasłem „Jezus – Droga, Prawda, Życie” w przygranicznym mieście nad Olzą wystąpią na koncertach znani artyści, którzy dzielić się będą świadectwem swej wiary.
Żywiec: rozpoczął się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej
Wystawa w żywieckim Pałacu Habsburgów pt. „Wielcy Święci”, poświęcona św. Bratu Albertowi i bł. Honoratowi Koźmińskiemu, zainaugurowała kolejny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej (TKCh) w Żywcu. Hasłem tegorocznej 23. edycji TKCh, która potrwa do 22 maja, jest sentencja św. Brata Alberta „Nikt nie idzie sam do nieba”.


