Bielsko-żywiecka
13 maja bp Pindel poświęci diecezję bielsko-żywiecką Niepokalanemu Sercu NMP
Kto się przejmie fatimskim orędziem, zaczyna się nawracać – idąc za przykładem Maryi, pilnie słucha słów Ewangelii i zaczyna żyć nią na co dzień – podkreślił bp Roman Pindel w liście pasterskim z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich. W dokumencie biskup bielsko-żywiecki zaprosił m.in. na uroczystości do kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej w Bielsku-Białej „Na Obszarach”, gdzie 13 maja poświęci diecezję bielsko-żywiecką Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.
Bielsko-Biała: „Sztafeta Miłosierdzia” z udziałem maratończyków
Tegorocznej pieszej pielgrzymce z Bielska-Białej do Łagiewnik towarzyszyła kolejna edycja „Sztafety Miłosierdzia”, w której wzięli udział pielgrzymi-biegacze. Niemal cały dystans pielgrzymki piętnaścioro maratończyków pokonało biegiem w ciągu około ośmiu godzin. Główną intencją ekstremalnego wyzwania było dziękczynienie za ćwierć wieku „Gościa Bielsko-Żywieckiego” oraz prośba o Boże błogosławieństwo dla całego zespołu redakcyjnego.
Bp Pindel: od ołtarza ważniejsze jest serce człowieka
Od ołtarza, na którym składa się ofiarę Bogu, ważniejsze jest serce człowieka – mówił bp Roman Pindel, który 4 maja dokonał poświęcenia ołtarza w Porębie Wielkiej koło Oświęcimia – jednej z najstarszych parafii w diecezji bielsko-żywieckiej. W modrzewiowej świątyni pw. św. Bartłomieja Apostoła, której fundatorem był sekretarz króla Zygmunta Starego – jednym z najcenniejszych kościołów w małopolskiej części Podbeskidzia – biskup podczas uroczystej liturgii, z udziałem licznie przybyłych wiernych, namaścił i okadził ołtarz.
Bp Pindel w Łagiewnikach: ośmielić się być „umiłowanym uczniem” Jezusa
„Trzeba ośmielić się być ‘umiłowanym uczniem’ Jezusa i przyjąć do swojego życia Matkę Miłosierdzia” – zachęcił 3 maja bp Roman Pindel w homilii podczas Eucharystii w sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach. Liturgia pod przewodnictwem bielsko-żywieckiego biskupa była kulminacyjnym momentem V pieszej pielgrzymki bielsko-żywieckiej do łagiewnickiego sanktuarium Miłosierdzia Bożego, która odbywała się w dniach od 30 kwietnia do 3 maja. Udział w pielgrzymce wzięło prawie 1,8 tys. osób – wiernych świeckich, kapłanów, kleryków, diakonów i sióstr zakonnych.
Łagiewniki: bielsko-żywieccy pielgrzymi w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
3 maja do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach przybyli uczestnicy V pieszej bielsko-żywieckiej pielgrzymki diecezjalnej, która wyruszyła z bielskiej bazyliki w Hałcnowie 30 kwietnia. Trasę pielgrzymki o długości ok. 90 km przeszło blisko 1,8 tys. osób. Pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Wpadła w oko Jezusowi…”, które nawiązuje do 25. rocznicy powstania diecezji bielsko-żywieckiej.
Bp Greger: Polacy powinni podejmować codzienny trud budowania dobra wspólnego
Trzeba, aby jak najwięcej rodaków podejmowało codzienny trud budowania dobra wspólnego, jakim jest Ojczyzna – podkreślił bp Piotr Greger, który przewodniczył 3 maja w bielskiej katedrze uroczystej Mszy św. za ojczyznę. W modlitwie w katedrze św. Mikołaja uczestniczyli też przedstawiciele Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP.
O co chodzi w akcji „Przerzuć książkę za kraty”?
Do przekazywania dla więźniów książek o tematyce religijnej, modlitewników i egzemplarzy Pisma Świętego, zachęcają członkowie Caritas diecezji bielsko-żywieckiej i kapelan aresztu w Bielsku-Białej. Z prośbą o takie dary zwrócili się również sami skazani, którzy przed Wielkanocą wzięli udział w akcji pisania kartek świątecznych do osób i instytucji wspierających działalność diecezjalnej Caritas.
Bielsko-Biała: po raz piąty wyruszyła piesza pielgrzymka do sanktuarium w Łagiewnikach
Ponad 1,8 tys. osób wyruszyło 30 kwietnia z hałcnowskiego sanktuarium w Bielska-Białej w piątej pieszej pielgrzymce diecezji bielsko-żywieckiej do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Na pątniczym szlaku, liczącym około 90 km, znaleźli się ludzie w różnym wieku i z rozmaitych zakątków Podbeskidzia, ale także z innych części Polski – z Warszawy, Łodzi, okolic Poznania i Kielc.
W Cieszynie po raz 5. przejdzie Chrześcijański Marsz w obronie życia i rodziny
„Spotkasz wiele szczęśliwych, wielodzietnych rodzin. Radosne i spełnione kobiety, dumne z bycia matkami i żonami” – zachęcają organizatorzy V Chrześcijańskiego Marszu w obronie życia i rodziny, który przejdzie 21 maja ulicami Cieszyna. Ekumeniczne przedsięwzięcie przygotowuje cieszyńska wspólnota „Nikodem – Mężczyźni w modlitwie” i odbędzie się ono w ramach II Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla bp. seniora Tadeusza Rakoczego
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony bp senior Tadeusz Rakoczy, który przeżywa 25-lecie swoich święceń biskupich. W imieniu prezydenta RP order wręczył duchownemu minister Stanisław Szwed 29 kwietnia podczas specjalnego koncertu w Bielskim Centrum Kultury.


