Bielsko-żywiecka
Bp Pindel: Maryja poucza słowem, które usłyszała kiedyś od Jezusa
W sanktuarium maryjnym w Bielsku-Białej Hałcnowie rozpoczęły się wieczorne czuwania modlitewne ku czci Matki Bożej Bolesnej. W pierwszym z tegorocznego cyklu spotkań uczestniczyli 28 kwietnia wierni z różnych zakątków diecezji bielsko-żywieckiej na czele z biskupem ordynariuszem bp. Romanem Pindlem. Pielgrzymi prosili o Boże błogosławieństwo dla całej diecezji – biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich.
Bielsko-Biała – Łagiewniki: Biegowa Pielgrzymka Miłosierdzia
W nocy z 2 na 3 maja kilkunastoosobowa grupa biegaczy z „Ultra Beskid Sport” i „Rozbiegamy To Miasto” pobiegnie w sztafecie z Bielska-Białej Hałcnowa do Krakowa-Łagiewnik. Pokonają tę samą trasę, którą trzy dni wcześniej przejdą uczestnicy bielsko-żywieckiej pieszej pielgrzymki do łagiewnickiego sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Z Jawiszowic na Jasną Górę w 27,5 godziny – pielgrzymka dla zapracowanych
122 km w 36 godzin zamierzają pokonać uczestnicy pielgrzymki „JG24 – Jasna Góra bez kompromisów”, której współorganizatorem jest parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach-Osiedle Brzeszcze koło Oświęcimia. Trasę podzieloną na 15 etapów, z których najdłuższy ma 12,5 km, najkrótszy 3,8 km, uczestnicy zamierzają pokonać w 27,5 godziny, idąc ze średnią prędkością ok. 5 km/h. Po każdym etapie planowana jest półgodzinna przerwa na regenerację, posiłek i zaopatrzenie medyczne.
Zakończył się ekumeniczny festiwal muzyki sakralnej
Tradycyjnie koncertem muzyki gospel zakończył się tegoroczny XVII Festiwal Muzyki Sakralnej „Sacrum in Musica”. Na czterodniowe święto muzyczne złożyły się cztery koncerty w trzech kościołach – dwóch katolickich i jednej ewangelickiej – oraz w Domu Muzyki.
Bielsko-Biała: mieszkanka diecezji gliwickiej najlepsza w śląskim konkursie biblijnym dla gimnazjów
Maria Kozak z diecezji gliwickiej okazała się najlepszą znawczynią Listów do Koryntian w XVI Wojewódzkim Konkursie Biblijnym dla gimnazjów. Finał konkursu, do którego zakwalifikowało się sześćdziesięciu jeden uczniów z pięciu diecezji leżących na terenie województwa śląskiego, odbył się 27 kwietnia w gmachu kurii biskupiej w Bielsku-Białej. Konkurs przebiegał pod hasłem „Nam zaś objawił to Bóg przez Ducha” (1 Kor 2, 10) i dotyczył znajomości Pierwszego i Drugiego Listu do Koryntian.
Obchody 25-lecia sakry biskupiej bp. Tadeusza Rakoczego
Gratuluję bratu biskupowi tego pięknego wydarzenia jak i całej jego pięknej posługi rozpoczętej ku zbudowaniu Ciała Chrystusowego, a podjętej jeszcze w Rzymie, w służbie Janowi Pawłowi II” – napisał papież Franciszek w pozdrowieniu z okazji srebrnego jubileuszu sakry bp. Tadeusza Rakoczego. 26 kwietnia, w 25. rocznicę święceń biskupich, w kościele NSPJ w Bielsku-Białej dziękczynnej Mszy św. przewodniczył jubilat. Przy ołtarzu Eucharystię koncelebrowali kardynał, arcybiskupi i biskupi. W świątyni modlili się także biskupi luterańscy.
Bielsko-Biała: wystawa inspirowana postacią św. Brata Alberta
Wystawę poświęconą św. Bratu Albertowi otwarto 25 kwietnia w Galerii Środowisk Twórczych w Bielsku-Białej. Na ekspozycję składa się około 60 prac w różnych stylach, konwencjach i technikach graficznych. W wernisażu wystawy udział wziął m.in. zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Adrian Korczago, który obok bp. Romana Pindla jest patronem trwającego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Sacrum in Musica”.
Bielsko-Biała: finał XX Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz”
Finał XX Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz” odbyły się 24 i 25 kwietnia w gmachu bielskiej kurii. Wśród młodych osób, które dotarły do najtrudniejszego etapu zmagań, znalazło się kilkuset uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów z terenu Śląska, Małopolski oraz innych zakątków Polski. Finałowe testy na temat Ewangelii św. Jana pisali katolicy, luteranie, baptyści i zielonoświątkowcy.
Kęty: nowenna przed 100. rocznicą śmierci sł. Bożej Matki Marii Łempickiej
Siostry klaryski od Wieczystej Adoracji w Kętach na Podbeskidziu rozpoczęły 24 kwietnia nowennę przygotowującą do 100. rocznicy narodzin dla nieba służebnicy Bożej Matki Marii Łempickiej. Przygotowanie obejmie dziewięć kolejnych miesięcy, podczas których zakonnice klauzurowe rozważać będą życie i dziedzictwo duchowe fundatorki kęckiego klasztoru i kościoła pw. Trójcy Świętej.
Bielsko-Biała: ruszył ekumeniczny Festiwal „Sacrum in Musica”
Wykonanie oratorium „Requiem Katyńskie”, upamiętniającego ludobójstwo dokonane na Polakach – rozpoczęło 24 kwietnia XVIII edycję Festiwalu „Sacrum in Musica” w Bielsku-Białej. Imprezę oficjalnie zainaugurował w kościele na os. Karpackim biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel.


