Bielsko-żywiecka
Bp Greger do służby zdrowia: szkoła Jezusa walki z pokusami jest najskuteczniejsza
„Pan Jezus przyszedł na ziemię także po to, aby pokazać człowiekowi, jak należy walczyć z pokusami szatana” – podkreślił bp Piotr Greger, który 19 stycznia w bielskiej Kurii wspólnie modlił się i spotkał z przedstawicielami duszpasterstwa służby zdrowia diecezji bielsko-żywieckiej. W spotkaniu opłatkowym udział wzięli pracownicy służby zdrowia, kapelani szpitalni i domów pomocy społecznej z terenu całej diecezji.
Bielsko-Biała: niepełnosprawni na spotkaniu opłatkowym z biskupem
Osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie i przyjaciele uczestniczyli 16 stycznia w Bielsku-Białej w zorganizowanym przez diecezjalną Caritas spotkaniu opłatkowym. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger, który z tej okazji przewodniczył Mszy św. w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, wskazał, że na nowo odkryta praktyka postu może być środkiem, ożywiającym ludzką aktywność w obszarze uwielbienia Boga i troski o drugiego człowieka.
„Nie poczuwam się do żadnej winy…” – nowa publikacja Muzeum Auschwitz-Birkenau
Wstrząsające fragmenty zeznań esesmanów z załogi niemieckiego obozu Auschwitz złożone podczas powojennego procesu w Krakowie, zawiera nowa książka wydana przez Państwowe Muzeum w Oświęcimiu. Praca „Nie poczuwam się do żadnej winy… Zeznania esesmanów z załogi KL Auschwitz w procesie przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Krakowie (24 listopada – 16 grudnia 1947)” stanowi wymowny obraz funkcjonowania w obozie Auschwitz zarówno indywidualnych sprawców, jak i całego zbrodniczego systemu.
Bp Greger: dlaczego Jezus zaprasza na Mszę św. tylu egoistów?
„Dlaczego Jezus co tydzień zaprasza na niedzielną Mszę św. tylu egoistów, ludzi przemądrzałych, osoby moralnie pokręcone, ludzi duchowo pustych?” – pytał prowokacyjnie bp Piotr Greger, który spotkał się 14 stycznia w Bielsku-Białej na spotkaniu opłatkowym z przedstawicielami duszpasterstwa rodzin. Doradcy życia rodzinnego wraz z rodzinami i słuchaczami Studium Teologii Rodziny uczestniczyli w Eucharystii i wspólnym kolędowaniu.
Ks. Studenski do samorządowców i polityków: naśladujmy styl Pana Boga
Do naśladowania stylu Pana Boga, który, mimo że jest stwórcą świata, przyszedł, by służyć, zachęcił samorządowców i parlamentarzystów z Podbeskidzia ich duszpasterz ks. dr Marek Studenski. Wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył 13 stycznia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej Eucharystii z udziałem ponad stu przedstawicieli władz różnych szczebli. Po liturgii wszyscy uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym w gmachu kurii diecezjalnej.
Bielsko-Biała: ekumeniczne czytanie Dziejów Apostolskich
W Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbył się dziś 9. Ekumeniczny Maraton Biblijny. 25 lektorów – m.in. biskupi katolicki i luterański, zielonoświątkowiec, wyznawczyni prawosławia, bielski prezydent, profesor ekumenista, poeta, reprezentanci straży i policji oraz różnych organizacji z terenu Podbeskidzia – odczytali tym razem pierwszych 11 rozdziałów Dziejów Apostolskich.
Ks. prof. Jan Dziedzic: kto łamie się chlebem nie wyklucza drugiego
Kto łamie się chlebem, jest przeciw marginalizacji i wykluczeniu drugiego człowieka – przypomniał ks. prof. Jan Dziedzic z Katedry Teologii Pastoralnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który 12 stycznia w Bielsku-Białej wygłosił kazanie podczas Mszy św. z udziałem naukowców. Eucharystii przewodniczył ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel w koncelebrze z biskupami: Piotrem Gregerem i Tadeuszem Rakoczym.
Bielsko-Biała: etap diecezjalny XXVII Olimpiady Teologii Katolickiej
Licealista z Bielska-Białej, uczennica Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu oraz reprezentantka Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce zostali zwycięzcami diecezjalnego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej, który odbył się 12 stycznia w gmachu kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej. Troje uczniów reprezentować będą diecezję bielsko-żywiecka na ogólnopolskich zawodach w Lublinie.
Bp Greger do twórców: modlitwa jest sztuką, której się uczy na modlitwie
Jeśli modlitwa ma być sztuką, to trzeba się jej uczyć na modlitwie – podkreślił bp Piotr Greger, który uczestniczył 11 stycznia w Kurii w Bielsku-Białej w spotkaniu opłatkowym z przedstawicielami środowisk twórczych z diecezji bielsko-żywieckiej. Duchowny podczas Mszy św. w kurialnej kaplicy zaapelował do twórców, by doskonalili sztukę modlitwy na kolanach.
Oświęcim: wręczono „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego”
Ks. Józef Walusiak – twórca pierwszego w Polsce Katolickiego Ośrodka Wychowania i Resocjalizacji Młodzieży „Nadzieja” w Bielsku-Białej, inicjator hosteli i poradni terapeutycznych oraz zapalony pątnik jasnogórski – został laureatem „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego”. Po raz pierwszy w historii diecezji bielsko-żywieckiej kopię figurki „Matki Bożej zza drutów” z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, będącą nagrodą za działalność ewangelizacyjną i apostolską, wręczono 8 stycznia w Oświęcimiu.


