Bielsko-żywiecka
Jawiszowice-Brzeszcze: zamiast kolędowych obrazków oryginalne kartki od młodzieży
Oryginalne kartki świąteczne, przygotowane przez parafialną młodzieżową grupę, wręcza podczas tzw. kolędy proboszcz parafii w Jawiszowicach-Osiedle Brzeszcze koło Oświęcimia, ks. Eugeniusz Burzyk. Kartki budzą duże zainteresowanie przede wszystkim wśród dorosłych parafian, którzy od razu komentują ich treść, co stanowi, jak zauważa kapłan, dobry wstęp do rozmowy duszpasterskiej.
Beskid Mały: pożar domu turystyczno-rekolekcyjnego pod Krzyżem Trzeciego Tysiąclecia
Sześć zastępów strażaków gasiło 7 stycznia pożar drewnianego schroniska na Hrobaczej Łące w Beskidzie Małym na wysokości 800 metrów nad poziomem morza. W miejscu tym od lat zatrzymywali się uczestnicy górskich wędrówek oraz uczestnicy spotkań rekolekcyjnych z całej Polski.
Bp Pindel: wspólna droga Trzech Króli i św. Brata Alberta do Boga
„Niech trwa wędrówka za Trzema Królami i św. Bratem Albertem przez cały rok” – zaapelował bp Roman Pindel, który 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, w bielskiej katedrze św. Mikołaja przewodniczył dziękczynnej Eucharystii. Po raz trzeci w diecezji bielsko-żywieckiej dzień ten był obchodzony jako Dies Episcopi – Dzień Biskupa. Tego dnia przypadła kolejna rocznica święceń biskupich biskupa ordynariusza i ingresu do katedry.
Cieszyn: Orszak Trzech Król z udziałem pary prezydenckiej
Od kościoła św. Marii Magdaleny w Cieszynie do pobliskiego rynku miejskiego – wzdłuż cieszyńskich ulic – przeszli 6 stycznia uczestnicy Orszaku Trzech Króli. W barwnym pochodzie wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz bp Roman Pindel. Przed rozpoczęciem marszu ordynariusz bielsko-żywiecki odprawił w cieszyńskiej świątyni Mszę świętą z udziałem pary prezydenckiej.
Bp Pindel w Cieszynie: biegnijmy w naszym orszaku, głosząc światu: Pokój i dobro!
„Biegnijmy w naszym orszaku, głosząc światu: Pokój i dobro! Biegnijmy tak, by inni przejęli się tym zawołaniem i życzeniem zarazem” – zachęcił biskup Roman Pindel, który 6 stycznia przewodniczył Mszy św. w cieszyńskiej świątyni św. Marii Magdaleny, inaugurując świąteczny pochód Trzech Króli. W Eucharystii udział wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Po liturgii uczestnicy modlitwy przejdą na rynek w Cieszynie.
Cieszyn: Orszak Trzech Króli z Parą prezydencką
Orszak Trzech Króli wyruszy 6 stycznia po raz trzeci w historii Cieszyna i po raz pierwszy z udziałem Pary prezydenckiej. Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczyć będą we Mszy św. w południe w kościele pw. św. Marii Magdaleny pod przewodnictwem bp. Romana Pindla, a następnie wraz z wszystkim uczestnikami liturgii przejdą na cieszyński rynek.
Padł rekord odwiedzających Auschwitz
Blisko 155 tys. pielgrzymów ŚDM, wśród ponad 2 mln, które odwiedziły w 2016 roku tereny byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, zobaczyło Miejsce Pamięci w Oświęcimiu.
Orszaki Trzech Króli na Podbeskidziu z udziałem biskupów
W uroczystość Objawienia Pańskiego po raz szósty ulicami stolicy Podbeskidzia przejdzie Orszak Trzech Króli. Niemal w tym samym czasie królewski Orszak z udziałem ordynariusza bielsko-żywieckiego Romana Pindla zagości na cieszyńskim rynku.
Bp Roman Pindel podsumował 2016 rok
Wydarzeniami 2016 roku, które wywarły największy wpływ na życie diecezji bielsko-żywieckiej, były Jubileusz Miłosierdzia wraz z diecezjalną peregrynacją obrazu Jezusa Miłosiernego, a także Światowe Dni Młodzieży z wizytą papieża na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz – ocenił bp Roman Pindel. Podsumowania wydarzeń, które wywarły w minionym roku piętno na Kościele bielsko-żywieckim, biskup dokonał podczas noworocznej audycji na antenie diecezjalnego radia „Anioł Beskidów”.
Beskid Mały: noworoczna Msza na Groniu św. Jana Pawła II
Noworoczna Msza św. w Beskidzie Małym, została odprawiona na Groniu św. Jana Pawła II. 1 stycznia nabożeństwo dla okolicznych mieszkańców i turystów odprawił, w „Kaplicy Ludzi Gór”, kapelan przewodników turystycznych z archidiecezji katowickiej, ks. dr Piotr Wenzel – proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Rudzie Śląskiej-Wirku.


