Bielsko-żywiecka
W Rycerce Górnej odsłonięto pomnik pomordowanych mieszkańców przysiółka
W Rycerce Górnej na Żywiecczyźnie uroczyście uczczono 80. rocznicę tragicznej pacyfikacji przysiółka Czanieckich, dokonanej przez niemieckich żołnierzy 7 kwietnia 1945 roku. Centralnym punktem obchodów było odsłonięcie i poświęcenie pomnika upamiętniającego dziesięciu brutalnie zamordowanych mieszkańców. W wydarzeniu, zorganizowanym przez parafię pw. NMP Nieustającej Pomocy, władze lokalne oraz Instytut Pamięci Narodowej, uczestniczyli przedstawiciele rodzin ofiar, duchowieństwo, parlamentarzyści, samorządowcy, uczniowie, harcerze oraz licznie zebrani mieszkańcy Żywiecczyzny.
„Pielgrzymi Nadziei” – wkrótce 13. edycja Ewangelizacji w Beskidach
W wakacyjnych miesiącach, co tydzień, w samo południe odprawiane będą Msze św. w ramach Ewangelizacji w Beskidach – cyklu górskich spotkań modlitewno-ewangelizacyjnych, które tradycyjnie odbywać się będą w każdą sobotę lipca i sierpnia w Beskidzie Śląskim, Żywieckim i Małym. Tegoroczna edycja wpisuje się w obchody Roku Jubileuszowego 2025, ogłoszonego przez papieża Franciszka pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei”. Takie samo jest również hasło tej największej inicjatywy ewangelizacyjnej na terenie diecezji bielsko-żywieckiej.
Ks. Piotr Góra podzielił się świadectwem życia i zmagań z chorobą nowotworową
– Rób, co chcesz. To jest moje życie w Twoich rękach – powiedział Bogu ks. Piotr Góra, przeżywając chorobę nowotworową. – I przychodzi taki pokój do serca, przychodzi takie pogodzenie się ze wszystkim – wyznał duchowny podczas odpustowych uroczystości w sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim.
Bielsko-Biała – Dzień Wspólnoty Ruchu Światło–Życie i Domowego Kościoła
W uroczystość Trójcy Przenajświętszej bp Roman Pindel przewodniczył Eucharystii podczas Dnia Wspólnoty Ruchu Światło–Życie i Domowego Kościoła w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. W homilii porównał życie człowieka na ziemi do krótkiego pobytu dziecka w przedszkolu, podkreślając, że prawdziwym celem i przeznaczeniem człowieka jest wieczne zamieszkanie w „domu Ojca”, czyli w relacji miłości z Trójcą Świętą.
Bp Pindel zaprasza do Andrychowa na uroczystości koronacji obrazu Matki Bożej Różańcowej
W sobotę, 21 czerwca br., w Andrychowie na Podbeskidziu odbędzie się uroczysta koronacja obrazu Matki Bożej Różańcowej, czczonej jako Pani Andrychowska. Uroczystościom przewodniczyć będzie biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, który w specjalnym liście pasterskim zaprosił wiernych całej diecezji do licznego udziału w tym wydarzeniu.
Uczczenie pamięci więźniów pierwszego transportu do KL Auschwitz
14 czerwca w Harmężach i Oświęcimiu uczczono pamięć 728 Polaków, którzy 85 lat temu zostali deportowani do KL Auschwitz przez Niemców.
Bp Pindel: praca nie wyzwala, ale wyzwala prawda
„Praca nie wyzwala, ale wyzwala prawda – zwłaszcza, gdy ktoś ją przyjmuje jako uczeń Chrystusa” – przypomniał biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, który 14 czerwca br. przewodniczył Mszy św. w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. Duchowny w ten sposób odniósł się do napisu na bramie głównej obozu Auschwitz: „Arbeit macht frei” (Praca czyni wolnym). Liturgia zainaugurowała obchody 85. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. W Eucharystii, celebrowanej przez około 30 kapłanów, uczestniczyło m.in. kilkunastu byłych więźniów Auschwitz.
Pielgrzymka samorządowców do sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej
Na Maryję jako źródło pokoju, opieki i wewnętrznej równowagi wskazał ks. dr Marek Studenski, który 13 czerwca br. w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej przewodniczył uroczystościom z udziałem przedstawicieli parlamentu i władz samorządowych. Wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej, wraz z innymi kapłanami, celebrował Mszę św. przy ołtarzu polowym.
85. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz
W najbliższą sobotę, 14 czerwca przypada 85. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz. Tego dnia w Polsce będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Centralne uroczystości odbędą się w Harmężach i Oświęcimiu.
Wkrótce 7. edycja Górskiego Biegu Frassatiego
Już w najbliższą sobotę 14 czerwca w Międzybrodziu Bialskim odbędzie się 7. edycja Górskiego Biegu Frassatiego. Około 300 biegaczy wyruszy w malowniczą trasę szlakami Beskidu Małego. Biegowi towarzyszyć będzie również całodzienny piknik rodzinny.


