Bielsko-żywiecka
Kęty przygotowania do jubileuszu kanonizacji św. Jana z Kantego
W parafii św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, miejscu urodzenia św. Jana Kantego, rozpoczęła się nowenna przed liturgicznym wspomnieniem jednego z patronów diecezji bielsko-żywieckiej. Modlitwa, która potrwa do 19 października, poprzedzi „nowennę miesięcy” w ramach przygotowania do jubileuszu 250. rocznicy kanonizacji św. Jana z Kęt, zaplanowanego na lipiec 2017 roku. W przeszłości do ufundowanej przez Sykstusa Lubomirskiego w 1648 r. kęckiej kaplicy, powstałej – jak głosiła legenda – w miejscu rodzinnego domu świętego, ciągnęły liczne pielgrzymki.
Szczyrk: jabłko prezentem dla Andrzeja Dudy od luterańskiego duchownego
Jabłko z beskidzkiego Ogrodu Reformacji wysłał prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie ewangelicki duchowny ks. Jan Byrt, który kieruje filialną parafią w Szczyrku Salmopolu. Owoc pochodzi z jabłoni, którą zasadził sam prezydent prawie rok temu, gdy gościł na Śląsku Cieszyńskim z okazji luterańskiego Święta Reformacji.
Radziechowy: jubileusz 90-lecia Związku Podhalan na Żywiecczyźnie
Uroczystości jubileuszu 90-lecia Związku Podhalan na Żywiecczyźnie, z udziałem biskupów, przedstawicieli rządu i kancelarii prezydenta RP, posłów, senatorów, żołnierzy, samorządowców i licznych górali, odbyły się 9 października w Radziechowach. Uczestnicy wydarzenia modlili się wspólnie podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Romana Pindla, złożyli też kwiaty pod tablicą pamiątkową Władysława Pieronka, lidera góralskiego ruchu regionalnego i ojca bp. Tadeusza Pieronka, który wziął udział w jubileuszowym święcie.
Dzień Papieski w Bielsku-Białej
Koncert w wykonaniu uczestników II Warsztatów Uwielbienia i wspólne odmówienie „Ojcze nasz” zakończyły późnym wieczorem 9 października obchody XVI Dnia Papieskiego w Bielsku-Białej. Wcześniej na bielskim Rynku Starego Miasta gospodarzami Festynu Rodzinnego byli stypendyści z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i diecezjalnej Fundacji „Światło Nadziei”.
Leśna: trzech nowych dawców szpiku kostnego i dar krwi na Dzień Papieski
Podczas niedzielnej akcji, w Dzień Papieski 8 października, w parafii w Leśnej koło Żywca trzech nowych dawców zarejestrowało się w banku szpiku kostnego, a 31 osób oddało około 14 litrów krwi. W ten sposób mieszkańcy wioski na Żywiecczyźnie uczcili Rok Miłosierdzia i obchodzony dziś 16. Dzień Papieski.
Bp Greger: wzajemnie okazywane miłosierdzie to droga chrześcijańskiego świadectwa
„Wzajemnie okazywane miłosierdzie to naturalna droga chrześcijańskiego świadectwa” – podkreślił bp Piotr Greger, który 9 października przewodniczył Mszy św. w bielskiej katedrze z okazji 16. Dnia Papieskiego. Liturgia z udziałem stypendystów papieskiej Fundacji zakończyła też Tydzień z Ewangelią, doroczną, największą akcję ewangelizacyjną w diecezji bielsko-żywieckiej.
Ks. Maciejewski: nie ma dobrej katechezy bez wspólnoty i modlitwy
Rozpoznanie konkretnej sytuacji życiowej ucznia, ewangelizacja, oraz systematyczna katecheza – to zdaniem ks. Zbigniewa P. Maciejewskiego trzy drogi prowadzące do sensownej katechezy. Autor serwisu katechetycznego „Natan”, który spotkał się 8 października w auli bielsko-żywieckiej kurii diecezjalnej z księżmi katechizującymi w szkołach Podbeskidzia, podkreślił, że fundamentami katechezy są poczucie wspólnoty i doświadczenie modlitwy.
Bielsko-Biała: 21. Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego (zapowiedź)
Słynna III „Symfonia Pieśni Żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego zainauguruje 13 października 21. edycję Festiwalu Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej. W 40. rocznicę pierwszego wykonania tego muzycznego arcydzieła wykona je Bielska Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją wnuka kompozytora, Jana Stańczyka, a partię solową zaśpiewa Iwona Hossa.
Bp Pindel: modlitwa różańcowa pomaga odkryć miłosierne oblicze Ojca
Do przyjrzenia się różańcowym tajemnicom światła, by zobaczyć jak Jezus odsłania miłosierne oblicze Ojca, zachęcił bp Roman Pindel, który 6 października w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przewodniczył Mszy świętej dla Róż Żywego Różańca oraz wspólnot różańcowych z całej diecezji bielsko-żywieckiej. Ordynariusz podkreślił, że ilekroć odmawiamy Różaniec, a zwłaszcza gdy rozważamy tajemnice światła, możemy spotkać miłosierne oblicze Boga Ojca, objawione przez Jezusa.
Lekcja internetowa o sztuce w Auschwitz
Pracom artystycznym wykonanym przez więźniów Auschwitz – poświęcono nową lekcję internetową przygotowaną przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. W lekcji, oprócz tekstów poświęconych historii działalności artystycznej więźniów Auschwitz, znaleźć można przede wszystkim ponad sto prac wykonanych w obozie, a także wiele relacji świadków – poinformował rzecznik Muzeum w Oświęcimiu, Bartosz Bartyzel.
Lekcja pt. „Sztuka w KL Auschwitz” ma ukazać realia funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, a także losy jego ofiar. Autorką lekcji jest Agnieszka Sieradzka, historyk sztuki pracująca w Zbiorach Muzeum.


