Bielsko-żywiecka
Brzeszcze: rocznica masakry francuskich Żydówek w podobozie Auschwitz
W Brzeszczach-Borze, przed wejściem do budynku byłej karnej kompanii kobiet niemieckiego podobozu KL Auschwitz w Budach, uczczono dziś 74. rocznicę masakry Żydówek francuskich zakatowanych przez niemieckie więźniarki funkcyjne i esesmanów. Podczas uroczystości rocznicowych zorganizowanych przez Fundację „Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau”, oddano hołd ofiarom i przypomniano słowa pierwszego polskiego więźnia Auschwitz-Birkenau Stanisława Ryniaka, o tym, że „są takie miejsca, które krzyczeć będą wiecznie”.
Ustroń Hermanice: bp Pindel o niepowtarzalnych rysach portretu Maryi z kart Ewangelii
Na szczególne miejsce, jakim jest hermanicka kaplica z otoczonym kultem i czcią obrazem Matki Bożej „Słowa Bożego” zwrócił uwagę bp Roman Pindel, który przewodniczył Mszy św. na zakończenie IV Dekanalnej Procesji Różańcowej w Ustroniu. Procesja przeszła od kościoła św. Klemensa w Ustroniu do dominikańskiej parafii w Hermanicach.
Modlitwa w obronie życia w bielskim kościele
„Modlimy się o nawrócenie tych, co są przeciw życiu, bo są to osoby, których zbawienie jest zagrożone” – podkreślił w Bielsku-Białej ks. prałat Krzysztof Ryszka, podczas poniedziałkowej Mszy św. o prawe sumienia i światło Ducha Świętego dla wszystkich decydujących w Polsce o prawnej ochronie życia ludzkiego. Bielski kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa był jedną z pięciu świątyń na Podbeskidziu, w których modlono się w tej intencji.
O. Antonello w Oświęcimiu: sens naszego życia to służba i ewangelizacja
„Człowiek przebaczając, czuje jak jego serce przepełnia radość i zaczyna służyć wszystkim, nawet tym ostatnim” – powiedział misjonarz, współzałożyciel brazylijskiej wspólnoty „Przymierze Miłosierdzia”, o. Antonello Cadeddu podczas spotkania ewangelizacyjnego w Oświęcimiu.
Oświęcim: 34. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana Kolbego
W oświęcimskim kościele pod wezwaniem męczennika Auschwitz, odbyły się uroczystości upamiętniające 34. rocznicę kanonizacji św. Maksymiliana Kolbego. Liturgii przewodniczył bp Roman Pindel.
Kęty: ponad 22 litry krwi oddano podczas parafialnej akcji
Podczas akcji honorowych krwiodawców przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach na Podbeskidziu zebrano 2 października ponad 22 litry krwi. Drogocenny dar złożyło 49 krwiodawców. Z przyczyn medycznych 9 osób gotowych oddać krew musiało z tego jednak zrezygnować.
Łękawica: konsekracja kościoła w rodzinnej parafii bł. o. Michała Tomaszka
Bp Roman Pindel konsekrował 1 października kościół w podżywieckiej Łękawicy – w rodzinnej parafii bł. o. Michała Tomaszka, jednego z dwóch pierwszych polskich misjonarzy męczenników wyniesionych na ołtarze. Podczas uroczystości wspominano tragiczny moment w historii wspólnoty – pożar, który w ciągu kilku godzin strawił doszczętnie drewnianą świątynię z początku XVI wieku. Biskup poświęcił kościół stojący obecnie na miejscu zniszczonej przez żywioł świątyni.
Ks. Pędziwiatr: modlitwa różańcowa jest jak zrywanie owoców z drzewa krzyża
O zgodę i pokój w Ojczyźnie modlili się pielgrzymi 30 września w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie. Mszy św. koncelebrowanej w ramach kolejnego wieczornego czuwania przewodniczył dyrektor programowy radia „Anioł Beskidów”, który przypomniał o tym, jak modlitwa różańcowa pomaga czerpać z prawdziwych owoców historii zbawienia.
Cieszyn: jubileusze u sióstr boromeuszek
Dziękczynna liturgia oraz specjalny program artystyczny, a także okolicznościowe życzenia złożyły się na obchodzony w Cieszynie jubileuszu 140. rocznicy przybycia sióstr boromeuszek na Śląsk Cieszyński oraz 20-lecia prowadzonej przez siostry bursy dla dziewcząt. Głównym charyzmatem zgromadzenia jest pełnienie uczynków miłosierdzia wobec potrzebujących, zwłaszcza chorych.
Beskid Mały: rajd szkół katolickich na Groń Jana Pawła II
Około 400 dzieci i nauczycieli – uczestników I Rajdu Szkół Katolickich – modliło się i bawiło 28 września na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Kulminacyjnym momentem była Eucharystia przy kaplicy „Ludzi Gór” pod przewodnictwem ordynariusza biskupa Romana Pindla, który był inicjatorem tego pierwszego w historii diecezji bielsko-żywieckiej przedsięwzięcia.


