Bielsko-żywiecka

09 czerwca 2025 | 13:11

Wkrótce 7. edycja Górskiego Biegu Frassatiego

Już w najbliższą sobotę 14 czerwca w Międzybrodziu Bialskim odbędzie się 7. edycja Górskiego Biegu Frassatiego. Około 300 biegaczy wyruszy w malowniczą trasę szlakami Beskidu Małego. Biegowi towarzyszyć będzie również całodzienny piknik rodzinny.

03 czerwca 2025 | 16:21

Cieszyn – finałowe „Spotkanie z Matką Bożą od Wykupu Niewolników”

O tym, że prawdziwa wolność nie polega na spełnianiu zachcianek ani uleganiu pokusom, lecz na wyborze wartości, poświęceniu i miłości, których źródłem i spełnieniem jest sam Bóg – przypomniał ks. Marek Studenski w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył tam Mszy św. w ramach finałowego „Spotkania z Matką Bożą od Wykupu Niewolników”. Przy ołtarzu modlili się z nim ks. Piotr Leśniak, duszpasterz trzeźwości diecezji bielsko-żywieckiej, oraz dziekan i proboszcz cieszyńskiej parafii ks. Jacek Gracz.

03 czerwca 2025 | 12:47

Z biskupem dziękowano za 120 lat szkoły w Siennej

Uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Siennej na Żywiecczyźnie dziękowali podczas Mszy św. w kościele parafialnym w Leśnej za 120 lat istnienia placówki edukacyjnej. Liturgii przewodniczył bp Piotr Greger. Przy ołtarzu modlił się z nim proboszcz leśnianskiej parafii ks. Piotr Sadkiewicz, propagator idei transplantacji. 

01 czerwca 2025 | 20:10

Beskid Mały – przewodnicy turystyczni na Groniu Jana Pawła II

Przewodnicy turystyczni modlili się 1 czerwca na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Mszę św. dla nich odprawiał ks. Piotr Wenzel, duszpasterz turystów i przewodników w archidiecezji katowickiej.

01 czerwca 2025 | 17:58

Ks. Studenski na Kaplicówce: sumienie pomaga odróżnić dobro od zła

O tym, że sumienie nie służy do tego, żeby nas uspokajało, ale żeby nas chroniło przed złem – również wtedy, gdy wymaga to odwagi sprzeciwu – przypomniał ks. Marek Studenski, który 1 czerwca podczas diecezjalnej pielgrzymki na Kaplicówkę w Skoczowie wygłosił homilię. Mszy św. przewodniczył bp Roman Pindel. Modlitwa w miejscu urodzenia św. Jana Sarkandra, męczennika z XVII wieku, połączona była upamiętnieniem także 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II na ziemi beskidzkiej.

29 maja 2025 | 15:39

Edukacja z sercem, inwestycje z wizją – podsumowanie roku Stowarzyszenia „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra”

700 uczniów w 6 placówkach, nowe boisko, druga grupa żłobkowa, cztery projekty unijne za 1,4 mln zł, kilkanaście remontów i 11 stypendiów – tak wygląda ogólny bilans działalności Stowarzyszenia „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra” w 2024 r. Podsumowania minionego roku dokonano podczas Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia, zorganizowanego w auli Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie. Spotkanie było okazją do świętowania konkretnych sukcesów edukacyjnych, inwestycyjnych i wspólnotowych w ramach tego wyjątkowego dzieła.

27 maja 2025 | 15:51

Nidek – zabytkowy krzyż wrócił na swoje miejsce

Po gruntownej konserwacji na belkę tęczową w kościele świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Nidku na Podbeskidziu powrócił XVIII-wieczny krucyfiks. „Spod późniejszych przemalowań odsłonięto pierwotną, bardzo szlachetną polichromię” – informuje ks. dr Szymon Tracz, diecezjalny konserwator zabytków i dyrektor Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

25 maja 2025 | 15:16

Nowa siedziba strażaków, sztandar i figura św. Floriana z błogosławieństwem biskupa

Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger pobłogosławił nową siedzibę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie, sztandar jednostki oraz figurę św. Floriana – patrona strażaków. Uroczystość była okazją do wyrażenia wdzięczności za służbę strażaków w duchu chrześcijańskiej ofiarności i braterstwa.
 

25 maja 2025 | 09:20

Pierściec: Rejonowy Dzień Chorego – „Pielgrzymi nadziei” u św. Mikołaja

W sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim odbył się Rejonowy Dzień Chorego. Wydarzenie zgromadziło licznych chorych, osoby starsze, ich opiekunów oraz duszpasterzy z dekanatów strumieńskiego i skoczowskiego. Centralnym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył diecezjalny duszpasterz chorych, ks. Szczepan Kobielus.

24 maja 2025 | 18:30

Bp Pindel do neoprezbiterów: bądźcie posłuszni Duchowi Świętemu i trzymajcie się tego, co sprawdzone

Bp Roman Pindel udzielił 24 maja w katedrze w Bielsku-Białej święceń kapłańskich dwóm diakonom z terenu diecezji bielsko-żywieckiej. Bartosz Mikrut i Jacek Orawczak przyjęli sakrament święceń w stopniu prezbiteratu, przyrzekli posłuszeństwo biskupowi i jego następcom. Bp Roman Pindel w homilii przed aktem święceń wskazał, że kapłaństwo to odpowiedź na wezwanie Ducha i wspólnoty Kościoła.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.