Bielsko-żywiecka
Bp Pindel w Harmężach: Auschwitz to także „manufaktura świętości”
„Miejsce śmierci ponad miliona ludzi, znane jako ‘fabryka śmierci’, może być również nazwane ‘manufakturą świętości’” – zauważył bp Roman Pindel podczas homilii w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Biskup bielsko-żywiecki przewodniczył 14 maja br. Mszy św. z udziałem przedstawicieli Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.
Pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie w sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej
We wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej, 13 maja br., w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej – Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie zgromadzili się pielgrzymi z różnych stron diecezji bielsko-żywieckiej oraz członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, by modlić się w intencji trzeźwości i zawierzyć Maryi swoje osobiste sprawy. Wieczorne czuwanie prowadzone przez franciszkanów konwentualnych było okazją do wspólnej modlitwy różańcowej, adoracji Najświętszego Sakramentu, słuchania świadectw.
Bielsko-Biała – powstał dokument filmowy o duchowej podróży motocyklistów pielgrzymujących do Lourdes
120 motocyklistów z całej Polski wyruszyło z Łagiewnik do Lourdes i przemierzyło niemal 5400 kilometrów w intencji odrodzenia chrześcijaństwa we Francji. Zeszłoroczne wydarzenie stało się inspiracją do powstania filmu dokumentalnego pt. „Boża iskra”, którego kinowa premiera odbędzie się 16 maja w Bielsku-Białej.
Za kilka dni „Magnificat – Uwielbiaj z nami!” w Cavatina Hall
17 maja br. w prestiżowej Cavatina Hall odbędzie się wyjątkowe wydarzenie duchowe „Magnificat – Uwielbiaj z nami!”. Spotkanie modlitewne, zaplanowane w godz. 9:00-14:00 w największej Sali koncertowej Bielska-Białej, ma być okazją do pogłębienia duchowości maryjnej oraz odkrycia na nowo inspiracji płynącej z wiary.
Bp Pindel o trzech powodach duchowej radości podczas jubileuszu sanktuarium
„Dziś widzę co najmniej trzy okazje do tego, by pomyśleć z wdzięcznością o Dobrym Bogu, doświadczyć duchowej radości, znaleźć pokój i dobre natchnienie do działania” – powiedział bp Roman Pindel podczas uroczystości jubileuszowych w sanktuarium Chrystusa Cierpiącego w Bielanach koło Oświęcimia, które odbyły się w 11 maja br. Msza św. była okazją do uczczenia odpustu ku czci św. Macieja Apostoła oraz 25-lecia ustanowienia bielańskiego kościoła sanktuarium diecezjalnym.
Bp Greger: Papież ma słuchać Ducha Świętego, nie ludzkich głosów
– Papież powinien być otwarty na działanie Ducha Świętego, a nie być zakładnikiem opinii i oczekiwań tego świata – zauważa bp Piotr Greger w rozmowie na antenie „Anioła Beskidów”, komentując wybór nowego papieża Leona XIV.
Bp Pindel: podejmijmy osobistą modlitwę w intencji Ojca Świętego Leona XIV
„Przez cały pontyfikat będziemy wymieniać imię papieża Leona XIV podczas każdej Mszy św. Zachęcam jednocześnie wszystkich do osobistej modlitwy w intencji Ojca Świętego” – poprosił biskup bielsko-żywiecki w komunikacie do diecezjan.
Jawiszowice – os. Brzeszcze: świecka misjonarka posłana do Kenii
Uroczystość liturgicznego posłania na misje świeckiej misjonarki Izabeli Tobiasiewicz odbyła się 4 maja w parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze. Podczas niedzielnej Eucharystii, sprawowanej pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla, misjonarka otrzymała krzyż misyjny i błogosławieństwo na rozpoczęcie swojej posługi w Kenii. W wydarzeniu uczestniczyła lokalna wspólnota parafialna, rodzina misjonarki, członkowie Ruchu Świeckich Misjonarzy Kombonianów oraz zaproszeni goście.
Bielsko-Biała – Grażyna Chorąży odznaczona medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”
W parafii św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy 4 maja br. podczas uroczystej Eucharystii bp Piotr Greger wręczył Grażynie Chorąży watykańskie odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice” – najwyższe papieskie wyróżnienie dla osób świeckich za zasługi dla Kościoła i Papieża. Odznaczona to wieloletnia nauczycielka, społeczniczka i prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego.
Bielsko-żywieccy pielgrzymi w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dotarła po raz trzynasty piesza pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej. Wzięło w niej udział 1337 pątników, którzy wyruszyli w drogę 30 kwietnia spod sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie. Przy ołtarzu z hierarchą modliło się 3 maja br. m.in. kilkudziesięciu księży z diecezji bielsko-żywieckiej.


