Bielsko-żywiecka
Bp Greger: darowanie doznanych krzywd jest naszym obowiązkiem
„Żyjemy w świecie, gdzie jest coraz mniej miejsca na elementarne współczucie” – zauważył bp Piotr Greger, który 1 marca przewodniczył Eucharystii w parafii w Bujakowie na Podbeskidziu, gdzie powitano peregrynujące po diecezji znaki Miłosierdzie Bożego. W kościele, który ponad 40 lat temu poświęcił kard. Karol Wojtyła, wniesiono uroczyście relikwie świętego papieża Polaka obok doczesnych szczątków św. s. Faustyny.
ŚDM 2016: ok. 10 tys. pielgrzymów przyjedzie na Dni w Diecezjach do diec. bielsko-żywieckiej
Wyjścia w góry, zwiedzanie muzeum Auschwitz-Birkenau, spotkanie z kulturą i tradycją regionu – to wszystko czeka na młodzież w diecezji bielsko-żywieckiej przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. W Beskidach zagoszczą między innymi Francuzi, Włosi czy Kolumbijczycy.
Bp Pindel: co jeszcze można zrobić, by ludzie otworzyli się na Boże Miłosierdzie?
Do otwarcia się na Boże Miłosierdzie zachęcił w skierowanym do diecezjan liście pasterskim ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel. Duchowny zapowiada w dokumencie podjęcie wysiłków, by orędzie o Bożym Miłosierdziu dotarło w sposób bardziej osobisty do każdej rodziny w diecezji.
Bielsko-Biała: Na Złotych Łanach dziękowano za niezłomnego proboszcza
W pierwszą rocznicę śmierci twórcy parafii i budowniczego kościoła na bielskim osiedlu Złote Łany modlono się 27 lutego w kościele św. Józefa w Bielsku-Białej. Eucharystii sprawowanej w asyście licznych kapłanów przewodniczył bp senior Tadeusz Rakoczy, który przed rokiem modlił się tu nad trumną zmarłego w wieku 77 lat proboszcza rodem z Podhala, ks. prałata Józefa Szczypty.
Milówka: pierwsza w tym roku w Beskidach Ekstremalna Droga Krzyżowa
Ekstremalna Droga Krzyżowa przeszła 26 lutego w Beskidzie Żywieckim. Sto dwadzieścia osób wyruszyło z Milówki, by po wyjściu w zimowych warunkach na Halę Boraczą powrócić do miejsca, skąd rozpoczęli nocną wędrówkę.
Brzezinka: Droga Krzyżowa na terenie byłego obozu w intencji trzeźwości narodu
„W żadnym z dzisiejszych świadectw nie było jednego słowa niepotrzebnego” – podsumował ks. prałat Władysław Zązel, bielsko-żywiecki duszpasterz trzeźwości i kapelan klubów abstynenckich, który 27 lutego przewodniczył na terenie byłego obozu niemieckiego Auschwitz II-Birkenau Drodze Krzyżowej w intencji trzeźwości narodu. Około 3 tys. uczestników nabożeństwa przeszło wśród ruin krematoriów i obozowych baraków, rozważając Mękę Pańską i prezentując osobiste świadectwa walki z nałogiem.
Oświęcim-Brzezinka: Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości (zapowiedź)
Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości narodu odbędzie się w sobotę 27 lutego na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz II-Birkenau. Na modlitwę do podoświęcimskiej Brzezinki przyjadą pielgrzymi z różnych zakątków diecezji bielsko-żywieckiej, Małopolski, Śląska oraz innych części Polski.
Caritas i eko-pomoc dla misjonarzy z diecezji bielsko-żywieckiej
Diecezjalna Caritas w Bielsku-Białej startuje z projektem zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektrotechnicznego na cele misyjne. Przedsięwzięcie ma zapewnić finansowe wsparcie charytatywnych dzieł w Ameryce Południowej, prowadzonych przez misjonarzy pochodzących z diecezji bielsko-żywieckiej. Projekt jest także wyrazem wdzięczności za beatyfikację urodzonego w Łodygowicach na Żywiecczyźnie o. Michała Tomaszka.
Bp Rakoczy: miłosierny Bóg zszedł tak nisko, by wyznać nam miłość
„Przypomnienie prawdy, że nasz los znajduje się w rękach miłosiernego Boga jest promykiem nadziei dla człowieka” – podkreślił bp senior Tadeusz Rakoczy, który celebrował 25 lutego Eucharystię w parafii św. Jana Kantego w Malcu z okazji nawiedzenia tej wspólnoty przez Znaki Miłosierdzia. To pierwsza parafia na ziemi kęckiej, gdzie powitano peregrynujący na Podbeskidziu obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. Jana Pawła II i św. siostry Faustyny Kowalskiej.
Podbeskidzie: jedna z najdłuższych i najcięższych Ekstremalnych Dróg Krzyżowych
Jedne z najdłuższych i najcięższych tras tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej powstały na Podbeskidziu. W dziewięciu rejonach na terenie diecezji bielsko-żywieckiej przygotowano około 20 tras: od jednej z najdłuższych Polsce – liczącej 65 km trasy czechowickiej wokół Jeziora Goczałkowickiego, po jedną z najcięższych – wzdłuż beskidzkich szczytów z sumą przewyższeń to około 2 tys. metrów.


