Bielsko-żywiecka
Podbeskidzie: VI Ekumeniczne Spotkanie z Pieśnią Wielkopostną (zapowiedź)
Rozwój dialogu ekumenicznego, pielęgnowanie braterskich stosunków między Kościołami oraz upowszechnianie tradycyjnych i współczesnych pieśni wielkopostnych stawiają sobie za cel organizatorzy VI Ekumenicznego Spotkania z Pieśnią Wielkopostną „Adoramus Te Christe” w Mazańcowicach i Kozach koło Bielska-Białej. Koncerty zaplanowano na 19 marca w mazańcowickim kościele pw. św. Marii Magdaleny i kościele pw. Najświętszej rodziny w Kozach.
Kęty: 106 lat wieczystej adoracji Jezusa Eucharystycznego w klasztorze sióstr klarysek
„Adoremus in aeternum sanctissimum Sacramentum” zaśpiewały siostry klaryski w Kętach, które obchodzą dziś (6 lutego) jubileusz 106-lecia wieczystej adoracji Jezusa Eucharystycznego w klasztorze. Pierwszego wystawienia Najświętszego Sakramentu w kęckim sanktuarium do publicznej adoracji, trwającej w dzień i w nocy, dokonał 6 lutego 1910 roku ówczesny sufragan krakowski bp Anatol Nowak.
Bp Rakoczy: potrzeba nam nowej Solidarności w obronie wspólnego dobra
Do kontynuowania pracy nad utrwaleniem odzyskanej wolności zachęcił biskup senior Tadeusz Rakoczy, który 5 lutego wziął udział w uroczystościach w Bielsku-Białej z okazji 35. rocznicy zwycięskiego zakończenia strajku generalnego na Podbeskidziu. Do uczestników rocznicowego wydarzenia, odwołującego się do największego w Polsce protestu „Solidarności”, który zakończył się sukcesem politycznym, specjalny list napisał prezydent Andrzej Duda.
Ks. Przemysław Sawa Misjonarzem Miłosierdzia z diecezji bielsko-żywieckiej
Kursy i rekolekcje, niedziele ewangelizacyjne w parafiach, wieczory miłosierdzia z Eucharystią, adoracją, spowiedzią i modlitwa o uzdrowienie, a także modlitwy wstawiennicze i pomoc psychologiczna – to tylko niektóre z działań jakie planuje ks. dr Przemysław Sawa w ramach nowo powierzonej mu funkcji – Misjonarza Miłosierdzia. Bielsko-żywiecki kapłan – założyciel Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody – w Środę Popielcową 10 lutego otrzyma od papieża Franciszka, jako jeden spośród ponad tysiąca księży na całym świecie, specjalne uprawnienia w trwającym Roku Miłosierdzia.
Beskidy: tradycja święcenia soli, chleba i wody od św. Agaty
W wielu kościołach katolickich w Beskidach święci się dziś sól, chleb i wodę na pamiątkę wspomnienia św. Agaty. W tradycji ludowej przetrwał tu kult dziewicy i męczennicy z Katanii na Sycylii jako patronki od ognia.
Cieszyn: trzech więźniów przyjęło bierzmowanie
Trzem mężczyznom osadzonym w Zakładzie Karnym w Cieszynie biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger udzielił sakramentu bierzmowania. Razem z nimi podczas Eucharystii w ekumenicznej kaplicy modlili się m.in. współwięźniowie, przedstawiciele dyrekcji placówki oraz członkowie duszpasterstwa więziennego.
Kęty: zmartwychwstanki czuwają przy Znakach Miłosierdzia
Peregrynujące po diecezji bielsko-żywieckiej Znaki Miłosierdzia zatrzymały się w klasztorze sióstr zmartwychwstanek w Kętach. Po nawiedzeniu około stu parafii podbeskidzkich nastąpiła krótka przerwa w wędrówce obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii świętych Faustyny i Jana Pawła II na czas obchodów święta Ofiarowania Pańskiego.
Bp Pindel: ofiarowanie w świątyni zapowiada absolutne oczyszczenie na krzyżu
„Dopiero Jezusowa śmierć na krzyżu przynosi absolutne oczyszczenie” – podkreślił bp Roman Pindel podczas liturgii w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Ordynariusz bielsko-żywiecki w asyście około 30 kapłanów przewodniczył 2 lutego Eucharystii z okazji święta Ofiarowania Pańskiego i Dnia Życia Konsekrowanego.
Bp Rakoczy do redemptorystek: bądźcie światłem na świeczniku!
„Macie być, jako osoby konsekrowane, ewangelicznym miastem na górze i światłem na świeczniku” – podkreślił biskup senior Tadeusz Rakoczy, który przewodniczył 2 lutego, na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego, Eucharystii w klasztornej kaplicy sióstr redemptorystek w Bielsku-Białej. Na bielskim wzgórzu Trzy Lipki znajduje się jedyny w Polsce klasztor kontemplacyjnego zakonu założonego przez włoską mistyczkę s. Marię Celestę Crostarosę, która w czerwcu br. ma zostać ogłoszona błogosławioną Kościoła.
Beskidy: Matki Bożej Gromnicznej – dzień rozbierania choinki i święcenia gromnic
Dla górali beskidzkich, święto Matki Bożej Gromnicznej to dzień, w którym niegdyś rozbierało się uroczyście choinkę. Tę tradycję kultywuje się dziś coraz rzadziej, ale nadal w niektórych domach na terenie Beskidu Śląskiego rozbieranie „kryzbanu” jest ważnym rytuałem.


