Bielsko-żywiecka
Bielsko-Biała: VIII piłkarski Turniej Bosko Cup 2016
Najlepsze diecezjalne drużyny ministranckie wzięły udział w rozgrywanych 30 i 31 stycznia w Bielsku-Białej w Finałach VIII Halowych Mistrzostw diecezji bielsko-żywieckiej Bosko Cup 2016. Zwycięski zespół będzie reprezentował diecezję w Mistrzostwach Ministrantów w Piłce Halowej.
Kęty: ponad 31 litrów krwi oddano podczas parafialnej akcji
Podczas akcji honorowych krwiodawców przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach na Podbeskidziu zebrano 31 stycznia 31,5 litrów krwi. Drogocenny dar złożyło 70 krwiodawców. Była to pierwsza w tym roku akcja parafialnego klubu HDK.
Bp Greger w Oświęcimiu: św. Jan Bosko ukazywał młodym prawdziwe, miłosierne oblicze Boga
„Św. Jan Bosko, jako dobry pasterz ukazywał młodym ludziom prawdziwe, miłosierne oblicze Boga” – podkreślił bp Piotr Greger, który 31 stycznia przewodniczył sumie odpustowej w salezjańskim sanktuarium w Oświęcimiu z okazji uroczystości ku czci św. Jana Bosco. Oświęcim jako jedyne miasto w Polsce ma za patrona tego wybitnego wychowawcę urodzonego ponad 200 lata temu.
Bp Pindel: miłosierdzie jest cierpliwe i nie szuka poklasku
„Miłość jest cierpliwa, łaskawa, nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą, tym bardziej miłosierdzie Boga i człowieka” – podkreślił bp Roman Pindel, który wraz z kard. Kazimierzem Nyczem powitał 30 stycznia w Starej Wsi peregrynujące po diecezji bielsko-żywieckiej Znaki Miłosierdzia: obraz Jezusa Miłosiernego i towarzyszące mu relikwie świętych Faustyny i Jana Pawła II. W starowiejskiej wspólnocie pw. Podwyższenia Krzyża Świętego – rodzinnej parafii metropolity warszawskiego – obraz i relikwie uroczyście powitali wierni oraz kapłani z dekanatu wilamowickiego.
Oświęcim: film „Urodziny” zwycięzcą Festiwalu „Kochać człowieka”
Za uniwersalną opowieść o dojrzewaniu, pierwszych fascynacjach i pierwszych klęskach oraz za piękne poprowadzenie dziecięcych aktorów film „Urodziny” – wyreżyserowany przez Michała Toczka z Gdyni otrzymał Grand Prix – Kryształowe Serce 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka" w Oświęcimiu. Festiwal odbywał się w dniach od 28 do 30 stycznia w Oświęcimskim Centrum Kultury. Autor zwycięskiego filmu otrzymał 4 tys. zł.
Wystawa o św. Maksymilianie i Auschwitz w Parlamencie Europejskim
Konferencja poświęcona pamięci ofiar Holokaustu i osób ratujących Żydów oraz towarzysząca jej wystawa złożona z obrazów Mariana Kołodzieja inspirowanych postacią św. Maksymiliana Kolbego zostały zorganizowane 26 stycznia br. w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Wadowice: upamiętniono zmarłego niedawno zasłużonego karmelitę
Zmarłego kilka miesięcy temu zakonnika klasztoru karmelitów bosych w Wadowicach o. dr. hab. Honorata Czesława Gila OCD upamiętniono 28 stycznia w Wadowickim Centrum Kultury, gdzie odbyła się prezentacja najnowszego 18. numeru rocznika „Wadoviana”. Pamięci tego zasłużonego karmelity dedykowana jest okładka i wspomnieniowy artykuł pióra jego współbrata zakonnego w piśmie, na łamach którego zmarły wielokrotnie publikował. O. Gil był członkiem rady naukowej tego prestiżowego pisma.
Oświęcim: ruszył Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka”
Od projekcji filmów konkursowych w Oświęcimiu rozpoczął się 28 stycznia XVII Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka”. Celem konkursu, odbywającego się co dwa lata, jest kształtowanie postaw miłości i szacunku wobec człowieka oraz prezentacja za pomocą języka filmowego tematyki związanej ze wszystkimi aspektami życia człowieka.
Oświęcim: modlitwy i hołd ofiarom w 71. rocznicę wyzwolenia obozu
Złożenie zapalonych zniczy i wspólna modlitwa zakończyły uroczystości 71. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, które odbyły się 27 stycznia na terenie byłego obozu niemieckiego. Pod pomnikiem ofiar na terenie Auschwitz II-Birkenau Psalm 42 – opowiadający o tęsknocie za Bogiem i świątynią – recytowali wspólnie duchowni chrześcijańscy i rabin.
Prezydent Duda: Auschwitz jest i będzie wielkim ostrzeżeniem
„Auschwitz to nie tylko upamiętnienie, to ostrzeżenie dla świata” – podkreślił prezydent RP Andrzej Duda, który uczestniczy dziś w uroczystościach 71. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Rocznicowe wydarzenie odbywa się w budynku tzw. Centralnej Sauny w byłym obozie zagłady Auschwitz II-Birkenau, gdzie od końca grudnia 1943 r. przyjmowani byli więźniowie z transportów.


