Bielsko-żywiecka
Bp Pindel: Uczmy się od przodków dojrzałej religijności, a wobec ludzkich ograniczeń szukajmy pomocy u Boga
„Pamiętajmy więc dziś o szlachetnych staraniach o dobro naszej Ojczyzny w okresie zmagań o jej niepodległość. Uczmy się też dziś od naszych przodków dojrzałej religijności, a wobec ludzkich ograniczeń szukajmy pomocy u Boga” – zaapelował bp Roman Pindel podczas uroczystej Mszy świętej w intencji Ojczyzny, sprawowanej 3 maja b r. w parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej.
Bielsko-Biała – biskup pomocniczy Chicago Robert Fedek zawierzył swoją biskupią posługę Matce Bożej Bolesnej w Hałcnowie
„Ona temu winna” – powiedział ze wzruszeniem bp Robert Fedek, wyświęcony pod koniec lutego tego roku biskup pomocniczy archidiecezji Chicago, wskazując na figurę Matki Bożej Bolesnej w sanktuarium w Hałcnowie. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 3 maja br., odprawił tam swoją Mszę prymicyjną jako biskup – w rodzinnej parafii, w której wzrastało jego powołanie.
Rajcza – pielgrzymka górali i gospodyń wiejskich do Sanktuarium MB Kazimierzowskiej
W Roku Jubileuszowym 2025 górale, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz członkowie Związku Podhalan zgromadzili się 2 maja br. w Sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej w Rajczy w Beskidzkie Żywieckim, by kontynuować tradycję wspólnego pielgrzymowania i zawierzenia swojego życia Maryi. Podczas uroczystej Mszy św. bp Roman Pindel ustanowił diecezjalnych duszpasterzy Kół Gospodyń Wiejskich, wręczając im specjalne dekrety. Nastąpiło także odnowienie Hołdu Górali przed cudownym wizerunkiem maryjnym.
Klerycy rozpoczęli rekolekcje przed święceniami diakonatu
Odśpiewaniem Litanii Loretańskiej 1 maja w Ośrodku wypoczynkowo-rekolekcyjnym „Totus Tuus” w Zembrzycach klerycy piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej rozpoczęli rekolekcje przed święceniami diakonatu. Czas duchowego przygotowania potrwa do 7 maja. Ćwiczenia rekolekcyjne prowadzi ojciec duchowny seminarium – ks. dr Bogusław Kastelik.
Zmarła Beata Mikuszewska – strażniczka rodzinnej pamięci o św. Józefie Bilczewskim
Zmarła w wieku 91 lat śp. Beata Mikuszewska była prawnuczką brata św. arcybiskupa Józefa Bilczewskiego, tym samym jego bratanicą w drugim pokoleniu. Przez lata gromadziła i przechowywała cenne pamiątki rodzinne, dokumenty oraz pisma związane z osobą św. Józefa Bilczewskiego, które przekazała m.in. do kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej oraz do Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Bielsko-Biała Hałcnów: ponad 1300 osób wyruszyło pieszo do Łagiewnik w pielgrzymce młodości i nadziei
W południe, 30 kwietnia br., z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie wyruszyła XIII Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Na czele pielgrzymki, liczącej dokładnie 1337 osób, idzie kapłan niosący specjalną monstrancję z Jezusem eucharystycznym, adorowanym w drodze przez pielgrzymów.
Bielsko-żywieccy pielgrzymi pójdą po raz 13. do łagiewnickiego sanktuarium
30 kwietnia br. po raz trzynasty wyruszy piesza pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej do sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz sanktuarium św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach. Pątnicy pokonają stukilometrową trasę podczas długiego weekendu na przełomie kwietnia i maja. Tegoroczne hasło pielgrzymki brzmi: „Rodzino: Patrz w miłosierne Serce moje” (Dz. 177) i zawiera słowa Jezusa wypowiedziane do św. Faustyny.
Bp Pindel w Łagiewnikach: szukajmy czynów miłosierdzia, które Bóg nam przygotował
– Popatrzmy dookoła i zobaczmy, które z uczynków miłosierdzia zostały przygotowane dla nas – zachęcił bp Roman Pindel, który w Niedzielę Miłosierdzia Bożego przewodniczył Mszy św. w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Eucharystia była sprawowana w intencji wiernych diecezji bielsko-żywieckiej i zgromadziła tysiące pielgrzymów, w tym grupy z Podbeskidzia, przygotowujące się do pieszej pielgrzymki do sanktuarium.
Ks. Studenski: Franciszek nauczył nas myśleć dojrzale o nadziei
O nadziei chrześcijańskiej – jej naturze, znaczeniu i roli w życiu człowieka wierzącego, zwłaszcza w obliczu cierpienia, choroby, śmierci i niespełnionych oczekiwań –zaznaczył wikariusz generalny diecezji. ks. Marek Studenski podczas Mszy św. w ramach pierwszego w tym roku hałcnowskiego czuwania ku czci Matki Bożej Bolesnej. Powtórzył za Ojcem Świętym, że nadzieja nie polega na pewności spełnienia, lecz na zaufaniu, że Bóg wie lepiej. Wskazał, że to oczekiwanie często bywa bolesne, związane z cierpieniem i niepewnością.
Bp Greger: przesłanie pontyfikatu papieża Franciszka – nie rezygnować z drugiego człowieka
„Oto wielkie przesłanie dzisiejszej niedzieli i zakończonego pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka: nie rezygnować z drugiego człowieka” – przypomniał bp Piotr Greger, który 26 kwietnia br. w dniu pogrzebu papieża, przewodniczył Mszy św. w intencji Franciszka w bielskiej katedrze. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej w homilii podkreślił, że życie i pontyfikat Ojca Świętego były głębokim świadectwem Bożego miłosierdzia.


