Bielsko-żywiecka
Bp Pindel do kleryków: uczciwość serca kluczem do dobrego wyboru
Na kwestię uczciwości serca w rozważaniu powołania zwrócił uwagę bp Roman Pindel podczas Mszy św. z udziałem kleryków, sprawowanej 2 stycznia w kaplicy kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej. Ordynariusz bielsko-żywiecki przewodniczył Eucharystii poprzedzającej spotkanie opłatkowe z kilkudziesięcioma klerykami z diecezji bielsko-żywieckiej. Wraz z biskupem liturgię celebrowali przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.
Beskid Mały: noworoczna Msza na Groniu św. Jana Pawła II
Noworoczna Msza św. sprawowana była na Groniu św. Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Uczestnicy liturgii, wśród których były m.in. całe rodziny, dzielili się opłatkiem i śpiewali kolędy.
Bp Pindel: Boża Rodzicielka – najdoskonalsza uczennica naszego Zbawiciela
Do odkrywania i korzystania ze wstawiennictwa Matki Bożej – „najdoskonalszej uczennicy i najdoskonalszego stworzenia – zachęcił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel w orędziu noworocznym do wiernych. Duchowny przewodniczył 1 stycznia Mszy św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach. Orędzie i pasterskie błogosławieństwo hierarcha przekazał podczas transmisji radiowej i internetowej.
Bp Pindel: mijający czas jest nam dany, by rozpoznać Światło w mrokach świata
„Mijający czas jest nam dany po to, byśmy mogli zyskać zbawienie” – podkreślił 31 grudnia w bielskiej katedrze bp Roman Pindel. Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył w kościele św. Mikołaja w Bielsku-Białej uroczystej Mszy św. w ostatni dzień 2015 roku.
Bielski Orszak Trzech Króli – dziękczynieniem za błogosławionych męczenników z Peru
W uroczystość Objawienia Pańskiego po raz piąty ulicami stolicy Podbeskidzia przejdzie Orszak Trzech Króli. Barwny pochód wyruszy po Mszy św. z kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbego w bielskich Aleksandrowicach i dotrze na rynek Starego Miasta. Orszak w Bielsku-Białej będzie dziękczynieniem za wyniesionych na ołtarze 5 grudnia br. męczenników z Peru, wśród których jest pochodzący z podżywieckiej Łękawicy o. Michał Tomaszek.
Żywiec: sylwestrowo-noworoczne kolędowanie „dziadów”
„Dziady”, zwani w Żywcu jukacami, rozpoczną kolędowanie 31 grudnia wieczorem. Kilkudziesięcioosobowa grupa młodych mężczyzn po maratonie kolędniczym weźmie udział w noworocznym nabożeństwie o świcie.
Beskid Mały: noworoczna Msza św. na Groniu Jana Pawła II
Noworoczna Msza św. odbędzie się na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. To jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię papieża Polaka.
Leśna: w żywej szopce dzieci adorują Jezusowy żłóbek
Dzieci z parafii Leśnej na Żywiecczyźnie uczestniczyły w święta Bożego Narodzenia w oryginalnym uwielbianiu Jezusowego Żłóbka w miejscowym kościele. To niemal 20-letnia tradycja kultywowana w leśniańskiej parafii.
Bp Greger: Wcielenie Syna Bożego – jeden z najbardziej niezwykłych „pomysłów” Boga
„Jeśli te święta nie rodzą nowych, zdrowych relacji do Kościoła, to znaczy, że niewiele zrozumieliśmy z głębi misterium betlejemskiego wydarzenia”– powiedział bp Piotr Greger, który 25 grudnia sprawował Mszę św. w żywieckiej konkatedrze Narodzenia NMP. Duchowny zauważył, że Wcielenie Syna Bożego to jeden z najbardziej niezwykłych „pomysłów” Boga.
Bp Greger: radość z Bożego Narodzenia to za mało – potrzebna jest zmiana stylu życia
„Dzięki narodzinom Miłości każdego dnia może się dokonywać tajemnica Bożego Narodzenia w naszych sercach” – podkreślił bp Piotr Greger, który przewodniczył Pasterce w katedrze w Bielsku-Białej. Bielsko-żywiecki biskup pomocniczy zaznaczył, że radość z przyjścia na świat Boga nie wystarczy, lecz potrzebna jest osobista zmiana stylu życia.


