Bielsko-żywiecka

25 grudnia 2015 | 09:41

Nowy Targ: wigilia dla potrzebujących i samotnych

Z udziałem przedstawiciela Zakonu Maltańskiego, władz miasta i duszpasterzy w Nowym Targu 24 grudnia odbyła się już po raz kolejny wigilia dla potrzebujących i samotnych, połączona z nabożeństwem w kościele NSPJ i przejściem przez Bramę Miłosierdzia.

25 grudnia 2015 | 09:36

Bp Pindel: Bóg przychodzi na świat w znaku miłosierdzia

„Małe dziecko owinięte w pieluszki, bez ozdób, bez splendoru – to znak, w jaki sposób Bóg panuje nad światem” – podkreślił w homilii bp Roman Pindel, który przewodniczył Pasterce o północy w konkatedrze w Żywcu. Ordynariusz bielsko-żywiecki wezwał za papieżem Franciszkiem, by świąteczne spotkania odbywały się pod znakiem miłosierdzia.

24 grudnia 2015 | 15:34

Bielsko-Biała: ekumeniczna wigilia dla ubogich i bezdomnych

Około 300 osób wzięło udział w wieczerzy wigilijnej, zorganizowanej przez bielskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w byłej fabrycznej stołówce „Apeny” w Bielsku-Białej. W tym największym w diecezji bielsko-żywieckiej bożonarodzeniowym spotkaniu, po raz 25. przy wspólnym stole zasiedli bezdomni, osoby samotne i ubogie, a także duchowni z Kościoła katolickiego i ewangelicko-augsburskiego oraz politycy.

24 grudnia 2015 | 12:52

Bp Pindel: w te święta dostrzeżmy miłosierdzie Boga, które nie cofa się przed przyjściem do człowieka

„Dostrzeżmy miłosierdzie Boga, które nie cofa się przed przyjściem do człowieka, nawet wtedy gdy nie ma gościnności i otwarcia na to, co Bóg posyła – podkreślił biskup Roman Pindel w specjalnych życzeniach bożonarodzeniowych przekazanych diecezjanom za pośrednictwem internetu oraz na falach diecezjalnego radia „Anioł Beskidów”. Hierarcha zaapelował do diecezjan, by stawali się świadkami wiary i starali się naśladować potęgę Boga w okazywaniu dobroci i miłosierdzia innym.

23 grudnia 2015 | 18:20

Beskid Śląski: Pasterka na Dębowcu (zapowiedź)

Na Dębowcu w Beskidach po raz kolejny odbędzie się Pasterka. W górskiej scenerii sprawowana będzie uroczysta liturgia o północy. Mszę św. Pasterską od kilkunastu lat organizuje tu Duszpasterstwo Akademickie Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Pasterka przyciąga co roku rzesze bielszczan.

23 grudnia 2015 | 10:11

Kalwaria Zebrzydowska: Wigilia – dzień intensywnej pracy, modlitwy i wypoczynku

Dla bernardynów, pełniących posługę w kalwaryjskim sanktuarium pasyjno-maryjnym dzień wigilii Bożego Narodzenia polega na intensywnej pracy w konfesjonałach. Dopiero wieczorem około 60 osób – ojców i braci oraz seminarzystów zasiądzie do uroczystej wieczerzy. Po odśpiewaniu kolędy, odczytaniu fragmentu Ewangelii ojcowie i bracia połamią się opłatkiem i złożą sobie życzenia.

23 grudnia 2015 | 10:07

Kalwaria Zebrzydowska: zwyczaj ucałowania figurki Dzieciątka Jezus

Figurkę Dzieciątka Jezus naturalnych rozmiarów, poświęconą w Grocie Betlejemskiej, będą mogli ucałować wierni w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej w dzień Bożego Narodzenia. Figurkę wniesie do bazyliki przed Pasterką kustosz sanktuarium i umieści ją w odsłoniętej wcześniej szopce.

23 grudnia 2015 | 09:30

Beskid Śląski: „Szczodry Dzień” u górali

Tradycja mieszkańców Śląska Cieszyńskiego każe 23 grudnia, dzień przed wigilią Bożego Narodzenia, zapraszać do domów chorych i biednych. Dzień szczodry rozpoczynał niegdyś u górali okres świątecznej hojności.

22 grudnia 2015 | 09:28

Ustroń-Hermanice: miejsce, do którego o. Góra wracał, by odpocząć

„Byliśmy zdumieni, zaskoczeni śmiercią o. Jana Góry, człowieka tak przepełnionego energią” – przyznał przeor klasztoru i proboszcz parafii w Ustroniu Hermanicach o. Jacek Skupień OP w reakcji na wiadomość o śmierci znanego duszpasterze młodzieży. W hermanickiej parafii prowadzonej przez dominikanów narodził się prawie 30 lat temu pomysł spotkań rekolekcyjnych, zainicjowanych przez o. Jana Górę OP. Tu także powstał znany na całym świecie hymn „Abba Ojcze”.

21 grudnia 2015 | 14:39

Bp Pindel do związkowców: ciągle wydobywajcie z siebie to, co najlepsze

Przeżywania czasu rozumianego jako „kairos” – zwrotnego momentu niezwykłych decyzji i szlachetnych dokonań – życzył związkowcom z Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ “Solidarność” bp Roman Pindel. Podczas spotkania opłatkowego ordynariusz bielsko-żywiecki zwrócił uwagę na potrzebę powrotu do początków ruchu solidarnościowego, by przypomnieć sobie o jego najbardziej wzniosłych założeniach.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.