Bielsko-żywiecka
Żabnica: niezwykła Pasterka góralska z 40 muzykami przy ołtarzu
W niewielkiej drewnianej świątyni w Żabnicy na Żywiecczyźnie odbędzie się po raz 10. Góralska Pasterka, która od lat przyciąga rzesze wiernych z całej diecezji bielsko-żywieckiej oraz południa Polski. 24 grudnia o północy modlącym się w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej towarzyszyć będą połączone kapele góralskie, które wykonają kolędy i pastorałki Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Zagra około 40 muzyków, którzy staną pod głównym ołtarzem.
Bielsko-Biała: góralska Pasterka w świątyni u stóp Magurki (zapowiedź)
Kolejny raz w kościele Matki Bożej Pocieszenia w bielskiej Straconce odbędzie się góralska Pasterka. W świątyni u podnóża góry Magurki rozbrzmiewać będą podczas uroczystej Mszy św. 24 grudnia o północy dźwięki kolęd i pastorałek w góralskich aranżacjach.
Żywiec: wystawa o pierwszych polskich misjonarzach – męczennikach (zapowiedź)
W niedzielę 20 grudnia w Żywcu przy Zamkowej 4 zostanie otwarta wystawa prac malarskich i rzeźbiarskich głównie beskidzkich artystów zatytułowana: „Od św. Franciszka do błogosławionych męczenników z Pariacoto”. Jej pierwszoplanowymi bohaterami będą nowi błogosławieni misjonarze – męczennicy: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek.
Opłatek w cechowni kopalni „Brzeszcze”
„Opłatek często sprowadzany jest do absurdu; ludzie łamią się nim mechanicznie i bezmyślnie; traktują go jak kieliszek wznoszony w czasie toastu” – powiedział do górników KWK „Brzeszcze” podczas tzw. masówki opłatkowej – jedynej takiej imprezy w Polsce – ks. Eugeniusz Burzyk, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach-Osiedle Brzeszcze. Dziś, przed każdą zmianą, w cechowni KWK „Brzeszcze” odbyły się tradycyjne spotkania opłatkowe, zorganizowane przez Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność”.
Żywiec: wystawa o pierwszych polskich misjonarzach – męczennikach – zapowiedź
W niedzielę 20 grudnia w Żywcu przy Zamkowej 4 zostanie otwarta wystawa prac malarskich i rzeźbiarskich głównie beskidzkich artystów zatytułowana: „Od św. Franciszka do błogosławionych męczenników z Pariacoto”. Jej pierwszoplanowymi bohaterami będą nowi błogosławieni misjonarze – męczennicy: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek.
Sześć Bram Miłosierdzia otwarto w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej
„Miłosierdzie Boga jest siłą pokonującą i uzdrawiającą wszelkie ludzkie słabości” – podkreślił bp Piotr Greger, otwierając w sobotę wieczorem i w niedzielę Bramy Miłosierdzia w pięciu kościołach diecezji bielsko-żywieckiej. Naśladując gest papieża Franciszka, diecezjalny biskup pomocniczy przypomniał, że wejście przez symboliczną Bramę oznacza odkrycie głębi miłosierdzia Ojca, wychodzącego osobiście na spotkanie każdego człowieka.
Bp Greger otworzył Bramę Miłosierdzia w Oświęcimiu
„Odrzućmy wszelkie formy lęku i strachu, bo nie przystają one temu, kto jest kochany” – zaapelował bp Piotr Greger, otwierając w sobotę wieczorem 12 grudnia Bramę Miłosierdzia w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu. To jedna z sześciu świątyń jubileuszowych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej ustanowionych na mocy dekretu biskupa ordynariusza. Wszystkie te kościoły otrzymały przywilej utworzenia Bramy Miłosierdzia.
Kęty: finał akcji „Szlachetna Paczka”
W wielu miastach w Polsce odbywa się finał „Szlachetnej Paczki”. Akcja od 15 lat gromadzi potrzebujących i ofiarodawców, którzy według otrzymanej wcześniej listy przygotowują świąteczne paczki. W Kętach na Podbeskidziu żywność, odzież, sprzęt AGD i drobne prezenty, zanim trafiły do potrzebujących rodzin, znalazły się w Sali Świętej Rodziny przy parafii NSPJ. Koordynatorka akcji, katechetka z miejscowego technikum, Ilona Kula tłumaczy, że finał przedsięwzięcia to owoc kilkumiesięcznej pracy.
Bielsko-Biała: Caritas rozprowadzi 90 tys. świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
Ponad 90 tys. świec, spośród trzech milionów w całej Polsce, rozprowadzi w tym roku bielsko-żywiecka Caritas w ramach 22. Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – ekumenicznej akcji charytatywnej organizowanej wspólnie z Kościołami protestanckimi i Kościołem prawosławnym. Dzięki przedsięwzięciu liczne dzieci z ubogich rodzin otrzymują co roku dożywianie, wsparcie edukacyjne i letni wypoczynek.
Szczyrk: sportowcy kupują świece luterańskiej Diakonii
Skoczkowie narciarscy, mistrzowie Polski w kombinacji norweskiej Adam Cieślar i Paweł Słowiok, ze swoimi trenerami Mateuszem Wantulokiem i Janem Szturcem wsparli akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, zaopatrując się w parafii ewangelickiej w Szczyrku w świece rozprowadzane przez Diakonię Kościoła ewangelicko-augsburskiego.


