Bielsko-żywiecka
Jawiszowice-Brzeszcze: św. Mikołaj wykorzystał współczesną technikę i sprzęt taterniczy
Wyjątkowo zręczny okazał się Święty Mikołaj w parafii Jawiszowice-os. Brzeszcze, gdzie patron dzieci i ubogich dosłownie „sfrunął” z nieba na dach kościoła, skąd pozdrowił najmłodszych i udzielił krótkiego wywiadu. Wykorzystując sprzęt taterniczy i współczesną technikę święty wręczył dzieciom słodycze. Mikołaj z dachu kościoła zjechał na linie wprost na ekran w kościele, a stamtąd na posadzkę kościoła. Najpierw jednak zrzucił worek z prezentami, w którym były słodycze dla uczestniczących w roratach.
Jawiszowice: modlitwa za górników w dniu ich święta
Ponad 800 wiernych uczestniczyło w dniu wspomnienia św. Barbary, patronki górników – w uroczystej Mszy w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach-Osiedle Brzeszcze. Na terenie tej parafii mieszka większość górników pobliskiej KWK „Brzeszcze”. Na początku tego roku, kopalnia zagrożona była likwidacją.
Bielsko-Biała: jeśli zagłosują, po raz pierwszy będą mieli wielbłąda w Orszaku Trzech Króli
W Bielsku-Białej ruszyły intensywne przygotowania do Orszaku Trzech Króli, który już za ponad miesiąc przejdzie ulicami miasta po raz piąty w historii stolicy Podbeskidzia. Niewykluczone, że po raz pierwszy w bielskim Orszaku pojawi się wielbłąd. Zależy to od bielszczan, którzy mają wpływ na wynik rywalizacji w internetowym konkursie „Głosuj na Wielbłąda!”.
Bielsko-żywiecka Caritas: „Świeć przykładem! Nie tylko w adwencie!”
Policjanci z bielskiej drogówki odwiedzą kościoły w diecezji bielsko-żywieckiej, by przestrzec wiernych przed niebezpieczeństwami na drogach oraz informować o potrzebie noszenia odblasków. Akcję „Świeć przykładem! Nie tylko w adwencie! – związaną z bezpieczeństwem pieszych na drodze – zainicjowała diecezjalna Caritas.
Beskid Śląski: góralskie Andrzejki
Góralki z Beskidu Śląskiego w dzień św. Andrzeja śnią o przyszłych mężach. Zgodnie ze starą tradycją góralską popularne imieniny to dzień specyficznej więzi ze światem pozazmysłowym.
Szczyrk: luterański duchowny rozdaje słodkie kalendarze adwentowe
Rozdawanie słodkich kalendarzy adwentowych rozpoczął w I niedzielę Adwentu, 29 listopada, ks. Jan Byrt z parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczyrku Salmopolu. Zdaniem duchownego, znanego z różnych ewangelizacyjnych przedsięwzięć, Adwent dla wierzących wypełniony jest tajemnicą, ale zarazem jest to czas bardzo aktywnego, chrześcijańskiego życia.
Wadowice: modlitwa o beatyfikację karmelity o. Rudolfa Warzechy
Dziś, 29 listopada, mija 96. rocznica urodzin sługi Bożego o. Rudolfa Warzechy OCD. Z tej okazji, w wadowickim Karmelu "na Górce" modlono się o jego beatyfikację.
Pierściec: pielgrzymka Apostolstwa Dobrej Śmierci do św. Mikołaja
Członkowie Apostolstwa Dobrej Śmierci (ADŚ) z diecezji bielsko-żywieckiej oraz archidiecezji katowickiej uczestniczyli w 13. Regionalnym Dniu Skupienia w sanktuarium św. Mikołaja w Pierścu na Śląsku Cieszyńskim. Ponad 900 pielgrzymów wzięło udział w modlitwie różańcowej, Mszy św., a specjalna kapituła przyznała kolejny raz honorowe nagrody św. Mikołaja dla osób szczególnie zasłużonych dla szerzenia idei ADŚ.
Bp Pindel: czas jubileuszu 1050. lat chrztu to święto całego Kościoła polskiego
Do dziękowania Bogu za chrzest – „łaskę korzystania ze śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa” – wezwał bp Roman Pindel podczas nieszporów w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej inaugurujących obchody 1050-lecia chrztu Polski w diecezji bielsko-żywieckiej. Biskup zwrócił uwagę, że czas jubileuszu 1050. lat chrztu to święto całego Kościoła polskiego.
Beskid Śląski: Adwent u luteran – czas powagi, modlitwy i bliskości Boga
Jako czas głębokiej powagi, ale i czas światła oraz bliskości Boga traktują Adwent mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego. W Kościele ewangelicko-augsburskim, podobnie jak katolickim, czas poprzedzający święta Bożego Narodzenia rozpoczyna nowy rok kościelny.


