Bielsko-żywiecka
Bielsko-Biała: „M jak szaleństwo” – filmowy projekt o zwyczajnej świętości
Sześć etiud filmowych i krótkich dokumentów inspirowanych historiami trojga polskich świętych i błogosławionych zrealizowali w ramach projektu „M jak szaleństwo” młodzi aktorzy-amatorzy związani z bielską Fundacją „Luce” oraz filmowcy z audiowizualnej grupy IRIS Media z Bielska-Białej. Główną ideą filmów, których premiery odbyły się w Bielsku-Białej i Żywcu, było pokazanie świętych w przystępny sposób – tak, by ich wybory i problemy mogli zrozumieć współcześnie żyjący młodzi ludzie.
110-lecie istnienia Oddziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu
110-lecie działalności obchodzi Oddział Babiogórski PTTK w Żywcu. Oddział ma pod swoją opieką 580 kilometrów szlaków górskich, 80 kilometrów szlaków narciarskich i jest drugim najstarszym oddziałem powstałym na ziemiach obecnie istniejących w granicach Polski. Uczestnicy jubileuszowych uroczystości uczcili minutą ciszy oraz modlitwą ofiary zamachu terrorystycznego w Paryżu.
Wadowice: poświęcono odnowiony ołtarz z czasów św. Rafała Kalinowskiego
W 108. rocznicę śmierci św. Rafała Kalinowskiego, budowniczego kościoła i klasztoru karmelitów bosych „Na Górce” w Wadowicach poświęcono 15 listopada odnowiony ołtarz z końca XIX wieku. Ołtarz z wadowickiego sanktuarium św. Józefa wygląda obecnie tak, jak przed stuleciem widział go budowniczy klasztoru i inicjator odnowy życia karmelitańskiego na ziemiach polskich.
Kęty: parafialni krwiodawcy oddali w tym roku około 200 litrów krwi
Około 200 litrów krwi zebrano podczas siedmiu tegorocznych akcji klubu Honorowych Krwiodawców działającego przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach na Podbeskidziu. Drogocenny dar złożyło w 2015 roku w sumie około 400 osób. Jedną z akcji zorganizowano podczas pielgrzymki krwiodawców do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Bp Rakoczy: św. Jan Paweł II budował swe życie na woli Chrystusa
„Podstawą naszego udanego życia ma być wiara w Chrystusa i życie oparte na Jego słowie”– podkreślił bp senior Tadeusz Rakoczy podczas niedzielnej Mszy świętej odpustowej w kościele św. Marcina w Pisarzowicach na Podbeskidziu.
Bielska Fundacja „Luce” krzewi tradycję i wartości poprzez film
Filmy na temat zasłużonych osobistości – błogosławionych i świętych – związanych bezpośrednio lub pośrednio z Podbeskidziem przedstawi w najbliższym czasie bielska Fundacja „Luce” w czterech miejscach diecezji. Jej nowy projekt edukacyjny „M jak szaleństwo. Krzewienie tradycji kulturowej poprzez film” ma przekonać młodych ludzi, że nietuzinkowe postaci historyczne mogą być inspiracją dla współczesnego człowieka.
Oświęcim: obchody Święta Niepodległości i rocznicy pierwszych straceń w obozie zagłady
Msza św. za ojczyznę w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, oddanie hołdu, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod Ścianą Śmierci na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a także patriotyczna parada, złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz w kaplicy-mauzoleum rodziny Hallerów – złożyły się na tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Oświęcimiu. 11 listopada minęła kolejna rocznica pierwszych egzekucji Polaków w Auschwitz.
Bp Greger: rodzina to najlepsza szkoła prawdziwej miłości do Ojczyzny
„Bez zdrowej moralnie rodziny trudno myśleć o budowaniu pomyślnej przyszłości dla narodu” – powiedział bp Piotr Greger, który przewodniczył 11 listopada Mszy św. w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej zwrócił uwagę, że ci, którzy atakują dziś rodzinę, podważając jej materialny fundament dla godziwego życia, pragnąc zniszczyć jej siłę duchową, wiedzą dobrze, że to właśnie w rodzinie i dzięki rodzinie możliwe jest ocalenie wartości narodowych.
Bielsko-Biała: policja zatrzymała sprawców dewastacji żydowskich nagrobków
Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o zdewastowanie 24 nagrobków na bielskim cmentarzu żydowskim. Do zdarzenia doszło w nocy z 31 października na 1 listopada br. Sprawcy zniszczyli m.in. nagrobek wybitnego bielszczanina, XIX-wiecznego architekta Karola Korna, ukradli także fotografie z wystawy prezentowanej na cmentarzu.
Beskid Mały: Zaduszki po góralsku na Groniu Jana Pawła II
W intencji zmarłych kapłanów, budowniczych, dobrodziejów, pielgrzymów, goprowców związanych z Groniem Jana Pawła II modlono się w kaplicy „Ludzi Gór” w Beskidzie Małym. Mszy przewodniczył kapelan Związku Podhalan w Polsce ks. Jan Gacek.


