Bielsko-żywiecka

15 listopada 2015 | 15:42

Bp Rakoczy: św. Jan Paweł II budował swe życie na woli Chrystusa

„Podstawą naszego udanego życia ma być wiara w Chrystusa i życie oparte na Jego słowie”– podkreślił bp senior Tadeusz Rakoczy podczas niedzielnej Mszy świętej odpustowej w kościele św. Marcina w Pisarzowicach na Podbeskidziu.

14 listopada 2015 | 13:05

Bielska Fundacja „Luce” krzewi tradycję i wartości poprzez film

Filmy na temat zasłużonych osobistości – błogosławionych i świętych – związanych bezpośrednio lub pośrednio z Podbeskidziem przedstawi w najbliższym czasie bielska Fundacja „Luce” w czterech miejscach diecezji. Jej nowy projekt edukacyjny „M jak szaleństwo. Krzewienie tradycji kulturowej poprzez film” ma przekonać młodych ludzi, że nietuzinkowe postaci historyczne mogą być inspiracją dla współczesnego człowieka.

11 listopada 2015 | 18:51

Oświęcim: obchody Święta Niepodległości i rocznicy pierwszych straceń w obozie zagłady

Msza św. za ojczyznę w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, oddanie hołdu, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod Ścianą Śmierci na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a także patriotyczna parada, złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz w kaplicy-mauzoleum rodziny Hallerów – złożyły się na tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Oświęcimiu. 11 listopada minęła kolejna rocznica pierwszych egzekucji Polaków w Auschwitz.

11 listopada 2015 | 18:30

Bp Greger: rodzina to najlepsza szkoła prawdziwej miłości do Ojczyzny

„Bez zdrowej moralnie rodziny trudno myśleć o budowaniu pomyślnej przyszłości dla narodu” – powiedział bp Piotr Greger, który przewodniczył 11 listopada Mszy św. w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej zwrócił uwagę, że ci, którzy atakują dziś rodzinę, podważając jej materialny fundament dla godziwego życia, pragnąc zniszczyć jej siłę duchową, wiedzą dobrze, że to właśnie w rodzinie i dzięki rodzinie możliwe jest ocalenie wartości narodowych.

09 listopada 2015 | 12:15

Bielsko-Biała: policja zatrzymała sprawców dewastacji żydowskich nagrobków

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o zdewastowanie 24 nagrobków na bielskim cmentarzu żydowskim. Do zdarzenia doszło w nocy z 31 października na 1 listopada br. Sprawcy zniszczyli m.in. nagrobek wybitnego bielszczanina, XIX-wiecznego architekta Karola Korna, ukradli także fotografie z wystawy prezentowanej na cmentarzu.

09 listopada 2015 | 09:52

Beskid Mały: Zaduszki po góralsku na Groniu Jana Pawła II

W intencji zmarłych kapłanów, budowniczych, dobrodziejów, pielgrzymów, goprowców związanych z Groniem Jana Pawła II modlono się w kaplicy „Ludzi Gór” w Beskidzie Małym. Mszy przewodniczył kapelan Związku Podhalan w Polsce ks. Jan Gacek.

08 listopada 2015 | 17:16

Brzezinka: Droga Krzyżowa wśród obozowych baraków i ruin krematoriów

Kilka tysięcy osób przeszło dziś w tradycyjnej Drodze Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince. Rozważania podczas niedzielnego nabożeństwa pasyjnego nawiązywały do słów wygłoszonych przez papieża Benedykta XVI podczas jego wizyty na terenie byłego obozu w 2016 roku. W ten sposób zainaugurowano diecezjalne obchody wydarzenia, jakim była papieska wizyta na ziemi oświęcimskiej i wygłoszone tu wtedy orędzie pokoju.

08 listopada 2015 | 11:54

Żywiec: konferencja na temat Matki Teresy z Kalkuty

„Matka Teresa wzorem służby drugiemu człowiekowi” – pod takim hasłem odbyło się 7 listopada w Żywcu sympozjum pod patronatem bielsko-żywieckiego biskupa Romana Pindla. Wykłady poświęcone postaci błogosławionej, która całe swoje życie poświęciła służbie drugiemu człowiekowi, dotyczyły m.in. kwestii z zakresu pedagogiki, obrony praw człowieka czy medialnego wizerunku „Anioła ubogich”.

07 listopada 2015 | 10:37

Zbigniew Banet laureatem XVII edycji Nagrody im. ks. Józefa Londzina

Zbigniew Banet z Bystrej – działacz społeczny i sportowy, wychowawca olimpijczyków, autor naukowych projektów – został laureatem 17. edycji Nagrody im. Księdza Józefa Londzina. Uroczystość wręczenia najbardziej prestiżowej nagrody bielskiego starosty odbyła się 6 listopada w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Nagrody przyznawana jest za znaczące osiągnięcia społeczno-kulturalne, za budowanie historii i dnia dzisiejszego „małych ojczyzn”.

06 listopada 2015 | 09:39

Dzięgielów: 15. edycja luterańskiej akcji charytatywnej „Prezent pod choinkę”

Trwa kolejna, 15. edycja ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Prezent pod choinkę” organizowanej wspólnie przez Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie, Diakonię Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP oraz śląski oddział stowarzyszenia Joannici Dzieło Pomoc. Zebrane przez wolontariuszy świąteczne prezenty trafią niebawem do biednych dzieci na Ukrainę, Białoruś i do Rumunii, do kilkunastu miejscowości, szkół, domów dziecka, parafii oraz innych miejsc.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.