Bielsko-żywiecka
Bielsko-Biała: 150-lat Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku
Konferencja dla nauczycieli i katechetów „Podjąć wspólne dziedzictwo. Żydzi w naszym regionie” współorganizowana przez diecezję bielsko-żywiecką jest jednym z wydarzeń towarzyszących rozpoczynającym się 26 października obchodom 150-lecia Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku. Na program uroczystości składają się m.in. wykłady, koncerty oraz projekcje filmowe i artystyczne.
Szczyrk: ekumeniczna modlitwa na zakończenie sezonu motocyklowego
Kilkadziesiąt motocyklistów z całego Śląska wzięło udział w ekumenicznym nabożeństwie na zakończenie sezonu motocyklowego, które odbyło się 25 października w kościele ewangelickim w Szczyrku. Duchowni i zmotoryzowani podziękowali Bogu „za przepiękne lato i za ochronę w czasie jazdy”.
„Korowód Świętych” przeszedł ulicami Bielska-Białej
Pod hasłem „Święci – świadkowie miłosierdzia” ulicami w Bielsku-Białej przeszedł 24 października ulicami Bielska–Białej „Korowód Świętych”. Młodzi ludzie z różnych zakątków diecezji bielsko-żywieckiej w wieczornej procesji przenieśli przywiezione ze sobą relikwiarze z relikwiami świętych i błogosławionych z bielskiego kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej do pobliskiej katedry, gdzie sprawowana była Msza pod przewodnictwem biskupa ordynariusza. Na ołtarzu ustawiono 86 relikwiarzy.
Zawoja: Diakonia służebnicy Bożej Kunegundy Siwiec modli się o beatyfikację swej patronki
Refleksje nt. Różańca i poszczególnych tajemnic różańcowych autorstwa kandydatki na ołtarze Kunegundy Siwiec przywołają uczestnicy zaplanowanego na 24 października spotkania modlitewnego w klasztorze karmelitów bosych w Zawoi pod Babią Górą. Sobotnia modlitwa ma promować duchowe przesłanie „Kundusi” oraz wspierać proces beatyfikacyjny tej beskidzkiej mistyczki, członkini świeckiego zakonu karmelitańskiego ze Stryszawy.
Ks. Burzyk: św. Jan Paweł II szokuje skutecznością wstawiennictwa
„Jan Paweł II zaskakiwał swoim zachowaniem za życia, a po śmierci wprost szokuje skutecznością swojego wstawiennictwa” – powiedział proboszcz pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze, ks. Eugeniusz Burzyk. W dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II w uroczystej Mszy świętej uczestniczyło ponad 700 wiernych.
Tysiące pielgrzymów ŚDM 2016 odwiedzi Auschwitz-Birkenau
Miejsce Pamięci Auschwitz w dniach od 20 do 28 lipca oraz od 1 do 3 sierpnia przyszłego roku będzie całkowicie zarezerwowane dla uczestników Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.
Bp Greger do działaczy KIK: dziękuję za waszą wyobraźnię miłosierdzia
„Wasze oczekiwanie na przychodzącego Pana ma charakter aktywny, jest pełne zaangażowania w duchu niesienia pomocy samarytańskiej” – powiedział bp Piotr Greger do pracowników działającej przy Katolickim Domu Opieki „Józefów” w Bielsku-Białej świetlicy środowiskowej „Dzieciątka Jezus”. Bielsko-żywiecki biskup pomocniczy z okazji 15-lecia działalności tutejszej świetlicy sprawował w środę Mszę św. w kaplicy prowadzonego przez Klub Inteligencji Katolickiej ośrodka w Cygańskim Lesie.
Kęty: diecezjalna Caritas wręczyła po raz pierwszy nagrodę „Dzban Św. Jana Kantego”
Darczyńców, współpracowników i wolontariuszy, którzy wspierają na co dzień potrzebujących, uhonorowała Caritas diecezji bielsko-żywieckiej po raz pierwszy wręczaną nagrodą „Dzban Św. Jana Kantego”. Nazwiska laureatów ogłoszono 20 października podczas gali z udziałem ordynariusza bielsko-żywieckiego w rodzinnym mieście patrona wyróżnienia. Glinianą figurkę, odwołującą się do legendy o świętym Janie Kantym, który w cudowny sposób miał pomóc pewnej dziewczynie, otrzymały trzy osoby: działaczka społeczna, przedsiębiorca oraz wieloletni działacz charytatywny.
Nowy bielsko-żywiecki misjonarz w Chile: zabieram ze sobą swoje kapłaństwo
„Św. Teresę z Ávili poprosiłem, by mnie wspierała w nauce jej ojczystego języka hiszpańskiego, a św. Teresie z Lisieux zawdzięczam chyba powołanie misyjne” – przyznaje ks. Robert Szczotka z diecezji bielsko-żywieckiej, który kilka dni temu rozpoczął posługę misyjną w Chile. W południowoamerykańskiej diecezji San Bernardo, gdzie na jednego kapłana przypada około 10 tys. wiernych, 42-letni duchowny będzie głosił słowo Boże i pomagał w pracy duszpasterskiej przez najbliższe 3 lata.
Bp Greger do służby zdrowia: człowiekiem bez autorytetów łatwo manipulować
„Człowiekiem, który nie ma żadnych autorytetów, który jest autorytetem sam dla siebie, można bardzo łatwo manipulować” – przekonywał bp Piotr Greger, który 18 października w kurialnej kaplicy w Bielsku-Białej. Biskup sprawował Eucharystię dla lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, ratowników medycznych i wolontariuszy, którzy na co dzień pochylają się nad chorym i cierpiącym człowiekiem.


