Bielsko-żywiecka

31 października 2015 | 09:33

Ks. Burzyk: nie czcimy zmarłych, lecz świętych, czyli zbawionych

„1 listopada oddajemy cześć nie wszystkim zmarłym, ale Wszystkim Świętym, czyli ludziom zbawionym” – podkreślił w rozmowie z KAI ks. Eugeniusz Burzyk, proboszcz parafii w Jawiszowicach-os. Brzeszcze koło Oświęcimia. Znany kaznodzieja i autor wielu książek przyznał, że od lat niektórzy dziennikarze i osoby występujące publicznie błędnie nazywają 1 listopada – Świętem Zmarłych.

30 października 2015 | 16:27

Bielsko-Biała: prezydent RP weźmie udział w nabożeństwie w kościele luterańskim

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział 31 października w Bielsku-Białej w nabożeństwie z okazji luterańskiego Święta Reformacji. Modlitwę z udziałem prezydenta zaplanowano w ewangelickim kościele Jana Chrzciciela w Starym Bielsku.

29 października 2015 | 14:43

Bielsko-Biała: prezydent RP weźmie udział w nabożeństwie w kościele luterańskim

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział 31 października w Bielsku-Białej w nabożeństwie z okazji luterańskiego Święta Reformacji. Modlitwę z udziałem prezydenta zaplanowano w ewangelickim kościele Jana Chrzciciela w Starym Bielsku.

29 października 2015 | 13:55

Bielsko-Biała: bal ze świętymi na rolkach (zapowiedź)

Do uczestnictwa w kontynuacji „Korowodu Świętych” zapraszają organizatorzy Rolkoteki Holy Wins, która odbędzie się 31 października w „LUCE Arena” w Bielsku-Białej. Działający tu od niedawna ośrodek prowadzi Fundacja „Luce”, upamiętniająca w swej nazwie postać bł. Chiary Badano, urodzonej 29 października 1971 roku patronki Światowych Dni Młodzieży.

28 października 2015 | 17:08

Konferencja dla katechetów i nauczycieli o wspólnym dziedzictwie i losach Żydów z Bielska i Białej

Możliwość przeżycia konkretnej sytuacji wychowawczej, która oddziałuje na uczniów nie tylko treściami intelektualnymi, ale i emocjami, daje specjalny projekt edukacyjny odnoszący się do przesłania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau – przekonuje ks. dr Marek Studenski, dyrektor wydziału katechetycznego bielsko-żywieckiej Kurii. Duchowny był jednym z organizatorów konferencji dla nauczycieli i katechetów „Podjąć wspólne dziedzictwo. Żydzi w naszym regionie”, jaka odbyła się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej w ramach trwających w stolicy Podbeskidzia obchodów 150-lecia Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku.

27 października 2015 | 08:48

O deklaracji „Nostra aetate” podczas 150-lecia Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku

O znaczeniu soborowej deklaracji „Nostra aetate” o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich przypomniał podczas uroczystości 150-lecia Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku bp Roman Pindel. Spotkanie w bielskim Teatrze Polskim z udziałem rabinów, duchownych katolickich i luterańskich oraz środowisk żydowskich z Polski i zagranicy zainaugurowało 26 października obchody rocznicowe związane z jubileuszem działalności miejscowej żydowskiej gminy. Wśród uczestników poniedziałkowej uroczystości był m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

26 października 2015 | 12:53

Bielsko-Biała: 150-lat Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku

Konferencja dla nauczycieli i katechetów „Podjąć wspólne dziedzictwo. Żydzi w naszym regionie” współorganizowana przez diecezję bielsko-żywiecką jest jednym z wydarzeń towarzyszących rozpoczynającym się 26 października obchodom 150-lecia Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku. Na program uroczystości składają się m.in. wykłady, koncerty oraz projekcje filmowe i artystyczne.

25 października 2015 | 19:17

Szczyrk: ekumeniczna modlitwa na zakończenie sezonu motocyklowego

Kilkadziesiąt motocyklistów z całego Śląska wzięło udział w ekumenicznym nabożeństwie na zakończenie sezonu motocyklowego, które odbyło się 25 października w kościele ewangelickim w Szczyrku. Duchowni i zmotoryzowani podziękowali Bogu „za przepiękne lato i za ochronę w czasie jazdy”.

25 października 2015 | 10:46

„Korowód Świętych” przeszedł ulicami Bielska-Białej

Pod hasłem „Święci – świadkowie miłosierdzia” ulicami w Bielsku-Białej przeszedł 24 października ulicami Bielska–Białej „Korowód Świętych”. Młodzi ludzie z różnych zakątków diecezji bielsko-żywieckiej w wieczornej procesji przenieśli przywiezione ze sobą relikwiarze z relikwiami świętych i błogosławionych z bielskiego kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej do pobliskiej katedry, gdzie sprawowana była Msza pod przewodnictwem biskupa ordynariusza. Na ołtarzu ustawiono 86 relikwiarzy.

23 października 2015 | 17:52

Zawoja: Diakonia służebnicy Bożej Kunegundy Siwiec modli się o beatyfikację swej patronki

Refleksje nt. Różańca i poszczególnych tajemnic różańcowych autorstwa kandydatki na ołtarze Kunegundy Siwiec przywołają uczestnicy zaplanowanego na 24 października spotkania modlitewnego w klasztorze karmelitów bosych w Zawoi pod Babią Górą. Sobotnia modlitwa ma promować duchowe przesłanie „Kundusi” oraz wspierać proces beatyfikacyjny tej beskidzkiej mistyczki, członkini świeckiego zakonu karmelitańskiego ze Stryszawy.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.