Bielsko-żywiecka
Oświęcim: karmelitanki zakończyły obchody Roku Terezjańskiego
Uroczystości zakończenia obchodów jubileuszu 500. rocznicy urodzin św. Teresy od Jezusa – hiszpańskiej mistyczki, karmelitanki i pisarki – odbyły się 18 października w Karmelu w Oświęcimiu. Eucharystii w klasztornej kaplicy przewodniczył biskup Roman Pindel, ordynariusz bielsko-żywiecki.
Żywiec: młodzież uczciła miejsca poległych podczas wojny
Na zapaleniu znicza w miejscach związanych z kaźnią polskich elit polega akcja, w której uczestniczyli w niedzielę uczniowie żywieckich szkół. Młodzież zapaliła „znicze pamięci”, by za organizatorami akcji – IPN i rozgłośniami Polskiego Radia – przypomnieć o miejscach, gdzie Niemcy mordowali Polaków na dawnych ziemiach wcielonych do III Rzeszy.
Kęty: zakończył się międzynarodowy ekumeniczny festiwal „Psallite Deo”
Kilkuset uczestników z Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji i Rumunii uczestniczyło w XVIII Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Religijnej „Psallite Deo” w Kętach. Główna nagroda konkursu przypadła Marcie Mikule z Roczyn koło Wadowic, która wraz z swoją mamą, akompaniującą młodej artystce na wiolonczeli, oczarowały publiczność i jury. Międzynarodowa impreza powstała w 1998 roku, po raz piąty miała formułę ekumeniczną.
Pogórze: 30-lecie Apostolatu Maryjnego na terenie diecezji bielsko-żywieckiej
Jubileusz 30-lecia Apostolatu Maryjnego na terenie diecezji bielsko-żywieckiej obchodzono 17 października w parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu koło Skoczowa. Mszy św. z tej okazji przewodniczył biskup senior Tadeusz Rakoczy. W spotkaniu uczestniczyły osoby, które nie tylko osobiście doznały szczególnych łask za przyczyną Cudownego Medalika, ale które także na co dzień zaangażowane są w propagowanie noszenia medalika z wizerunkiem Maryi jako znaku wiary chrześcijańskiej i pobożności maryjnej.
Najstarszy kapłan archidiecezji krakowskiej ks. prałat Józef Strączek skończył 101 lat
101 lat kończy dziś najstarszy kapłan w archidiecezji krakowskiej ks. prałat Józef Strączek. Mieszkający na terenie parafii w Porąbce w diecezji bielsko-żywieckiej duchowny urodził się 17 października 1914 roku w Pcimiu.
Bp Greger: modlitwa różańcowa to ogromne zaplecze duchowe
„Wasza modlitwa to ogromne zaplecze duchowe wspólnot rodzinnych, parafialnych, ale także całej diecezji” – dziękował bp Piotr Greger, który 17 października w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przewodniczył Mszy świętej dla Róż Żywego Różańca oraz wspólnot różańcowych z całej diecezji bielsko-żywieckiej.
Ks. Pędziwiatr: św. Maksymilian nie nauczył nas Koronki, ale pokazał jak być miłosiernym
„Św. Maksymilian dowiódł całym swym życiem jak Boże miłosierdzie przekłada się na miłosierdzie ludzkie” – podkreślił ks. Jacek Pędziwiatr, który w kęckim klasztorze wygłosił wykład „Św. Maksymilian Kolbe świadek wiary w Auschwitz”. Spotkanie zorganizował Klub „Gazety Polskiej” im. rtm. Witolda Pileckiego w Kętach.
Kęty: duchowni czterech Kościołów chrześcijańskich zainaugurowali festiwal „Psallite Deo”
Pantomima kęckiej grupy teatralnej inspirowana tekstem Karola Wojtyły zainaugurowała 16 października XVIII Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo” w Kętach. Podczas ekumenicznej imprezy duchowni czterech Kościołów chrześcijańskich pozdrowili publiczność i uczestników festiwalu. Na ekumeniczny Festiwal składają się Międzydekanalny Przegląd Muzyczny i Międzynarodowy Konkurs Muzyczny, a także specjalne wystawy oraz Przegląd Filmowy „Oikumene”.
Bielsko-Biała: „Korowód Świętych” czyli święci pokazują miłosierną twarz Boga
„Życiorysy świętych konkretnie objawiają miłosierdzie Boga; to historie ludzi, którzy odkryli miłość Boga i chcąc Go naśladować, sami byli miłosierni” – podkreślił ks. Piotr Bączek, asystent kościelny bielsko-żywieckiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Młodzi ludzie z tej organizacji po raz dziewiąty organizują Korowód Świętych. Kolorowy i rozmodlony przemarsz przejdzie ulicami Bielska-Białej 24 października br. pod hasłem „Święci – świadkowie miłosierdzia”.
Bielsko-Biała: ekumeniczna modlitwa zainaugurowała „Pola Nadziei”
Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne zainaugurowało kolejną edycję „Pól Nadziei”. Budowniczy i organizator Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej pokazał uczniom i nauczycielom z ponad 80 szkół z Podbeskidzia, jak wygląda efekt ich pracy – zbiórek, przedstawień, kiermaszy i wielu innych akcji na rzecz hospicjum. Po raz pierwszy cebulki żonkili – kwiatów, które są symbolem ruchu hospicyjnego – posadzono przed wybudowanym hospicjum.


