Bielsko-żywiecka
Bielsko-Biała: legendarni jazzmani wystąpili w słynnym kościele
Legendarni muzycy z USA – wokalista Bobby McFerrin i pianista Chick Corea wystąpili razem 16 czerwca na jedynym w Polsce koncercie w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. Na koncercie – jednym z największych kulturalnych wydarzeń ostatnich lat w stolicy Podbeskidzia – pojawiła się kilkutysięczna publiczność z całej Polski.
Śląsk Cieszyński: luterańska organizacja namawia do odchudzania i wspierania hospicjów
Swój półmetek przekroczyła rozpoczęta 1 czerwca kampania społeczna „Uspokój się – tracisz kilogramy, zyskuje hospicjum”. Organizowane przez luterańskie Centrum Misji i Ewangelizacji przedsięwzięcie adresowane jest do tych, którzy chcą poprawić swoją kondycję, poczuć się lepiej, zrzucić zbędne kilogramy i jednocześnie wesprzeć hospicja na Śląsku Cieszyńskim – w Cieszynie i w Skoczowie.
Oświęcim: 75 rocznica transportu polskich więźniów do Auschwitz
Msza św. na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Polskich Ofiarach Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych była najważniejszym punktem uroczystości rocznicowych zorganizowanych 14 czerwca przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich. Podczas uroczystości zaapelowano o zaprzestanie rozpowszechnienia kłamstw o rzekomych „polskich obozach śmierci”.
Dankowice: finał ministranckich mistrzostw w piłce nożnej o puchar Biskupa
Najlepsze ministranckie i lektorskie drużyny z terenu diecezji bielsko-żywieckiej wzięły udział 13 czerwca w Dankowicach koło Bielska-Białej w finałach rozgrywek w piłce nożnej o puchar biskupa Romana Pindla. Na stadionie LKS „Pasjonat” o trofea w trzech kategoriach wiekowych walczyli zawodnicy z 12 drużyn z terenu Podbeskidzia.
Kęty: rowerowy rajd parafialnych krwiodawców w przeddzień Światowego Dnia Krwiodawcy
Kilkaset osób wystartowało w sobotnie przedpołudnie w 13. Rajdzie Honorowych Dawców Krwi w Kętach na Podbeskidziu. W parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa działa jeden z najprężniejszych w Polsce klubów krwiodawców. Co roku od 18 lat krwiodawcy zbierają ponad 200 litrów drogocennego daru ratującego życie.
Cieszyn: w niedzielę III Chrześcijański Marsz w obronie życia i rodziny
„Rodzina chroni – chrońmy rodzinę!” – pod takim hasłem w niedzielę, 14 czerwca ulicami Cieszyna przejdzie III Chrześcijański Marsz dla Życia i Rodziny. Przedsięwzięcie przygotowała cieszyńska wspólnota „Nikodem – Mężczyźni w modlitwie”, dla której będzie to okazja do przypomnienia, że życie człowieka jest święte, a rodzina jest fundamentem społeczeństwa. Marsz poprzedzi w sobotę ekumeniczny wieczór modlitwy w luterańskim Kościele Jezusowym w Cieszynie.
Bp Pindel do kapłanów: serce kapłana ma być obrazem czułego serca Boga
„W sercu kapłana musi istnieć mocne przekonanie, co do tego, jakie jest serce Boże” – zaznaczył bp Roman Pindel, który 12 czerwca przewodniczył w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa Mszy św. z okazji Dnia Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.
Kęty: błogosławieństwa biskupa i prymicjanta na 120-lecie przedszkola
Błogosławieństwa biskupa i neoprezbitera otrzymały 11 czerwca rodziny z dziećmi, które uczęszczają do przedszkola – założonego 120 lat temu przez bł. Matkę Celinę Borzęcką i jej córkę sługę Bożą Jadwigę. Prowadzona przez siostry zmartwychwstanki zasłużona placówka jest jedną z najstarszych w diecezji bielsko-żywieckiej.
Kęty: uroczystości odpustowe ku czci św. Antoniego z Padwy (zapowiedź)
Poświęcenie symboli św. Antoniego – lilii i chlebków oraz błogosławieństwo dzieci i Msze św. z kazaniem na temat świętego z Padwy złożą się na sobotnie (13 czerwca) uroczystości odpustowe w klasztorze ojców franciszkanów w Kętach. Podobnie jak w innych klasztorach braci mniejszych wspomnienie liturgiczne jednego z najbardziej znanych i czczonych świętych w Kościele katolickim przyciąga rzesze wiernych.
W Harmężach odbędą się zamknięte rekolekcje dla parlamentarzystów i samorządowców
Na kolejne spotkanie formacyjne zaprasza parlamentarzystów i samorządowców z Podbeskidzia ich diecezjalny duszpasterz ks. dr Marek Studenski. Tym razem w ramach wsparcia duchowego dla osób pełniących istotne funkcje społeczne zaplanowano rekolekcje zamknięte w Centrum św. Maksymiliana koło Oświęcimia w dniach od 26 do 28 czerwca.


