Bielsko-żywiecka
Dzięgielów: zakończono „sekretną” misję pomocy kobietom z Afryki
Kilkaset kompletów nowej bielizny dla mieszkanek wioski w Burkina Faso w Afryce Zachodniej zakupiono i przekazano do Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie na Śląsku Cieszyńskim. To efekt kampanii społecznej pod nazwą „Sekretna Misja Kobiet”, która trwała od d 8 marca do 26 maja. Towarzyszyło jej hasło „Łączy nas więcej niż myślisz”.
„Tożsamość ludzi sumienia” – książka o papieskich homiliach z Kaplicówki
Wspomnienia biskupów – katolickiego i luterańskiego, studium poświęcone słynnej papieskiej homilii na Kaplicówce, teksty o wielokulturowości Śląska Cieszyńskiego i wartości ekumenizmu, a także analizy na temat formacji „ludzi sumienia” – zawiera książka opublikowana z okazji 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w diecezji bielsko-żywieckiej.
Żywiec: biskup z Afryki podziękował rodzinie i parafii za misjonarza
Za pochodzącego z Żywca Zabłocia misjonarza, wsparcie duchowe i materialne podziękował wiernym żywieckiej parafii św. Floriana ordynariusz diecezji Musoma w Tanzanii, bp Michael Msonganzila, który gości obecnie w diecezji bielsko-żywieckiej. Biskup odwiedził dom rodzinny ks. Konrada Caputy – misjonarza, który od około 30 lat pracuje na misji w Shirati – niewielkiej miejscowości nad brzegiem Jeziora Wiktorii w Tanzanii.
Bp Pindel w Żywcu: wołanie o Ducha Świętego dominującym dziedzictwem Jana Pawła II
Poza Janem Pawłem II chyba nie ma w historii Kościoła papieża, który by tyle mówił o Duchu Świętym, a na pewno nie ma takiego, który poświęciłby Trzeciej Osobie Boskiej całą encyklikę – zauważył biskup Roman Pindel podczas niedzielnych uroczystości w Żywcu związanych z 20. rocznicą pobytu Ojca Świętego w tym mieście. Ordynariusz bielsko-żywiecki sprawował w konkatedrze żywieckiej Eucharystię z udziałem licznych kapłanów.
Kozy Gaje: bp Rakoczy wprowadził relikwie św. Jana Pawła II
Instalacji relikwii pierwszego stopnia św. Jana Pawła II dokonał biskup senior Tadeusz Rakoczy podczas niedzielnej uroczystości odpustowej w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Kozach Gajach. Relikwie ofiarował podbeskidzkiej parafii metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Stanowi je włos świętego papieża Polaka.
Łękawica: modlitwa i wystawa w 28. rocznicę święceń męczennika z Peru
Ornat, habit, rower, gitara, buty, ale także wysłużone brewiarze i różańce, notatki z seminaryjnych wykładów, listy do domu czy maszyna do pisania, sprzęt fotograficzny i projektor filmowy – znalazły się na wystawie pamiątek po Słudze Bożym o. Michale Tomaszku otwartej 23 maja w jego rodzinnej miejscowości w Łękawicy na Żywiecczyźnie.
Bp Rakoczy: św. Jan Paweł II wciąż pisze księgę w ludzkich sercach
O tym, że nadal pozostajemy w kręgu oddziaływania trwającego 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II przekonywał biskup senior Tadeusz Rakoczy, który 22 maja przewodniczył Mszy św. w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. To w tej świątyni dokładnie 20 lat temu modlił się papież, gdy przybył w pielgrzymce do wówczas nowo utworzonej diecezji bielsko-żywieckiej.
Ks. dr Sawa: bez Ducha Świętego ewangelizacja staje się propagandą
„Bez Ducha Świętego ewangelizacja staje się propagandą, której ludzie nie chcą słuchać” – podkreślił ks. dr Przemysław Sawa, kierujący Szkołą Ewangelizacji Cyryl i Metody (SECiM) w Bielsku-Białej, zapraszając jednocześnie na czuwania modlitewne przed Zesłaniem Ducha Świętego oraz niedzielną modlitwę o Ducha Świętego dla rodzin i całego miasta, która odbędzie się 24 maja na Rynku w Oświęcimiu w ramach Marszu dla Życia i Rodziny.
Żywiec: czytanie papieskich homilii, modlitwy i piknik w 20. rocznicę papieskiej wizyty
Maraton Papieski, polegający na czytaniu przemówień Jana Pawła II wygłoszonych w 1995 roku w Skoczowie, Bielsku-Białej i Żywcu, upamiętni dziś wieczorem 20. rocznicę pobytu Ojca Świętego na ziemi beskidzkiej. Fragmenty papieskich homilii i okolicznościowych wystąpień sprzed dwóch dekad czytać będą samorządowcy, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń, nauczyciele, księża i uczniowie.
Luterański duchowny popiera apel s. Chmielewskiej o przyjęcie syryjskich uchodźców
Luterański duchowny z parafii w Szczyrku Salmopolu poparł inicjatywę siostry Małgorzaty Chmielewskiej, przełożonej Wspólnoty Chleb Życia, która zaapelowała do premier Ewy Kopacz, by Polska korzystając z istniejącej w prawie procedury przesiedlenia, przyjęła 300 rodzin syryjskich chrześcijan. Zdaniem ks. Jana Byrta, sprawa wymaga wspólnego działania Kościołów chrześcijańskich w Polsce.


