Bielsko-żywiecka
Bielsko-Biała – „Sacrum in Musica” 2026 rozpoczęte
W kościele pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na osiedlu Karpackim w Bielsku-Białej odbył się koncert inaugurujący tegoroczną edycję festiwalu „Sacrum in Musica”. Jubileuszowa edycja Festiwalu Muzyki Sakralnej odbywa się 14–18 kwietnia br. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie od wielu lat jest miejscem spotkania tradycji chrześcijańskich (wschodnich i zachodnich), muzyki żydowskiej oraz inspiracji płynących z innych części świata.
„Magnificat – Uwielbiaj z nami!” – modlitwa, świadectwo i wspólnota pod Grojcem
Modlitwa uwielbienia, inspirujące konferencje, świadectwa wiary oraz czas osobistego spotkania z Bogiem – to wszystko czeka na uczestników drugiej edycji wydarzenia „Magnificat – Uwielbiaj z nami!”, które 9 maja odbędzie się w amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu. Spotkanie – jak zapowiadają organizatorzy – ma być czasem duchowego umocnienia i uwielbienia.
Łękawica: świadectwo wiary i męczeństwa – niezwykłe relikwie błogosławionych franciszkanów
Uroczystości w Łękawicy na Żywiecczyźnie, rodzinnej miejscowości bł. Michała Tomaszka, zgromadziły 12 kwietnia br. wiernych, którzy modlili się w 35. rocznicę śmierci pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników z Pariacoto – bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego.
Bp Greger konsekrował w Bielsku-Białej dwie dziewice
– Liturgia konsekracji dziewic jest publicznym potwierdzeniem, że człowiek traktuje czystość jako wartość przewyższającą pożądanie czy emocjonalne zauroczenie – przypomniał bp Piotr Greger, który 11 kwietnia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej przewodniczył obrzędowi konsekracji dziewic. Podczas uroczystej Mszy św. biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej konsekrował dwie kobiety: Aldonę Przybyłę oraz Bożenę Seemann.
Gotyk w Karpatach – wielka wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie
W Muzeum Narodowym w Krakowie otwarto wyjątkową wystawę prezentującą sztukę gotycką w obrębie Karpat. Jest to pierwsza próba łącznego przedstawienia sztuki schyłku średniowiecza we wszystkich krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Górki Wielkie: 58. rocznica śmierci Zofii Kossak
Uroczystości upamiętniające 58. rocznicę śmierci Zofii Kossak-Szatkowskiej – wybitnej pisarki, uczestniczki Powstania Warszawskiego i jednej z najważniejszych postaci polskiej literatury XX wieku – odbyły się 9 kwietnia br. w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim. Obchody rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. Romana Berke w kościele pw. Wszystkich Świętych. Po liturgii uczestnicy wysłuchali wykładu. pt. „Naglące wołanie. Z Warszawy do Górek Wielkich”, który wygłosiła prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz.
Bielsko-Biała – niebawem rusza 25. edycja festiwalu „Sacrum in Musica”
Jubileuszowa edycja XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica” odbędzie się w dniach 14–18 kwietnia 2026 roku w Bielsku-Białej. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie od wielu lat jest miejscem spotkania tradycji chrześcijańskich (wschodnich i zachodnich), muzyki żydowskiej oraz inspiracji płynących z innych części świata.
35. rocznica śmierci błogosławionych misjonarzy-męczenników z Pariacoto
W najbliższą niedzielę 12 kwietnia w Łękawicy koło Żywca odbędą się uroczystości związane z przypadającą w tym roku 35. rocznicą śmierci pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników z Pariacoto: bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka. Łękawica jest rodzinną miejscowością tego drugiego.
Bp Greger: grób Chrystusa to pełna nadziei otwarta księga Ewangelii
W konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu bp Piotr Greger przewodniczył 5 kwietnia br. Mszy św. w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. W homilii podkreślił, że pusty grób Chrystusa jest nie tylko znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią, ale także „otwartą księgą Ewangelii”, z której każdy wierzący może odczytać Boże przesłanie nadziei.
Bp Pindel: spotkanie ze Zmartwychwstałym przemienia człowieka i uzdalnia go do prawdziwej radości
– Spotkanie ze Zmartwychwstałym przemienia człowieka i uzdalnia go do prawdziwej radości. Jest to radość, która rodzi się z wiary i z przyjęcia Bożego słowa – podkreślił bp Roman Pindel. Duchowny sprawował Mszę św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, 5 kwietnia br., w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej.


