Bielsko-żywiecka
Ks. Studenski o Zmartwychwstaniu: od przylądka trwogi do przylądka nadziei
Od ludzkiej tęsknoty za pokonaniem śmierci ku prawdzie o zmartwychwstaniu Chrystusa, które realnie zmienia los człowieka prowadzi słuchaczy w swojej wielkanocnej medytacji ks. Marek Studenski. Autor popularnego programu internetowego podkreśla, że śmierć – niezależnie od wieku – zawsze pozostaje dramatem i niespełnieniem. Jednak dzięki zmartwychwstaniu nie jest już końcem. – Chrystus nie tylko zmienia nasze spojrzenie na śmierć, ale przede wszystkim na życie – zauważa wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej.
Bp Greger: zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią to najważniejsza godzina całej historii
– Fakt zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią jest najważniejszą godziną całej historii – podkreślił bp Piotr Greger podczas liturgii Wigilii Paschalnej, sprawowanej 4 kwietnia br. w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. W homilii biskup zaznaczył, że misterium paschalne stanowi klucz do zrozumienia całej historii zbawienia, w której objawia się potęga i miłość Boga prowadzącego człowieka ku wolności.
Bp Pindel: „Przejście” Chrystusa – najważniejsze w dziejach świata
– Wychodzimy dziś ze świątyni, by razem z Chrystusem wyznać naszą wiarę: że On umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia, że daje odpuszczenie grzechów i nadzieję życia wiecznego. To jest najpełniejsze przejście – Jego Pascha dla naszego życia – podkreślił biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel podczas Wigilii Paschalnej sprawowanej 4 kwietnia w konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu.
Wielkanocne orędzie bp. Romana Pindla ze styku granic Polski, Czech i Słowacji
Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel skierował do wiernych wielkanocne orędzie nagrane w świątyni w Jaworzynce-Trzycatku, położonej na styku granic Polski, Czech i Słowacji. W przesłaniu duchowny podkreślił znaczenie paschalnego światła i jego obecności w codziennym życiu rodzin regionu.
Bp Greger w Wielki Piątek: oprzyj głowę na piersi Chrystusa
W Wielki Piątek bp Piotr Greger przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu. Hierarcha wygłosił homilię, w której ukazał teologiczny sens krzyża Chrystusa jako znaku miłości Boga i zbawienia człowieka.
Bp Roman Pindel: adorując Krzyż, nie zatrzymujmy się jedynie na zewnętrznym geście
W Wielki Piątek bp Roman Pindel sprawował Liturgię Męki Pańskiej w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. W homilii hierarcha przypomniał znaczenie tej jedynej w roku liturgii, w której nie sprawuje się Eucharystii, choć wierni mogą przyjąć Komunię świętą.
Bp Greger w Wielki Czwartek: święty to ten, kto pozwala Chrystusowi sobie usłużyć
O potrzebie przyjęcia Boga, który służy człowiekowi, mówił 2 kwietnia 2026 r. bp Piotr Greger podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Liturgia zainaugurowała obchody Triduum Paschalnego w bielskiej świątyni.
Bp Pindel w Wielki Czwartek: trzy dary z Ostatniej Wieczerzy
Na trzy dary z Ostatniej Wieczerzy – Eucharystię, kapłaństwo i przykazanie miłości wyrażone w służbie – wskazał bp Roman Pindel podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek w konkatedrze w Żywcu. Liturgia zainaugurowała obchody Triduum Paschalnego w tej świątyni.
Stara Wieś: unikatowy Grób Pański powrócił po konserwacji
Do kościoła parafialnego Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi na Podbeskidziu powróciła po pracach konserwatorskich pierwsza część unikatowego grobu wielkanocnego – jednego z zaledwie kilkunastu tego typu obiektów zachowanych w Polsce i jedynego znanego przykładu na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Jak podkreśla ks. dr Szymon Tracz, proboszcz parafii oraz diecezjalny konserwator zabytków i obiektów sakralnych, mamy do czynienia z dziełem o wyjątkowej wartości artystycznej i historycznej, które przez lata pozostawało niemal nieznane szerszemu gronu odbiorców.
Bp Pindel: potrzebujemy misjonarzy w każdej parafii, bo stajemy się krajem podobnym do misyjnych
„Potrzebujemy naprawdę wielu misjonarzy w każdej parafii, bo stajemy się krajem podobnym do misyjnych” – podkreślił bp Roman Pindel podczas Mszy Krzyżma Świętego sprawowanej 2 kwietnia br. w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. W liturgii, celebrowanej tradycyjnie w Wielki Czwartek przed południem, uczestniczyli licznie zgromadzeni kapłani z całej diecezji, którzy odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie oraz wyrazili jedność ze swoim biskupem i Kościołem lokalnym.


