Częstochowska
Abp Depo na Bożym Ciele: nie można być obojętnym wobec Eucharystii
Wytrwanie przy Chrystusie i Eucharystii, godność człowieka i pracy ludzkiej, konieczność zaangażowania społecznego, a także sztuczna inteligencja, to tematy, na które wskazał abp Wacław Depo, który przewodniczył w czwartek uroczystości Bożego Ciała. Procesja eucharystyczna przeszła ulicami Częstochowy z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę, a poprzedziła ją Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego odprawiona w archikatedrze częstochowskiej.
Jasna Góra – 28. Pielgrzymka Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich
Z udziałem ponad 4,2 tys. uczniów, nauczycieli oraz rodziców na Jasnej Górze odbyła się 28. Pielgrzymka Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich (SPSK). Zrzesza ono 123 placówki oświatowe. W Dzień Dziecka spotkanie było okazją, by podziękować Maryi za Jej Matczyną opiekę i za mijający rok szkolny oraz doświadczyć wspólnoty wiary. Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Przybylski, metropolita katowicki.
Odbyły się 36. Jasnogórskie Spotkania dla Uzależnionych
O tym, że uzależnienie niszczy rodziny i zabiera życie przypominali uczestnicy Jasnogórskich Spotkań dla Uzależnionych. Każdego roku tysiące pielgrzymów przybywa na Jasną Górę, aby razem z Maryją nieść krzyż trudnej codzienności. Wielu z nich dziękuje za lata trzeźwości, ale są i tacy, którzy tutaj próbują zacząć swoją przemianę. Uczestnicy zjednoczyli się na wspólnej Eucharystii, drodze krzyżowej i wzięli udział w specjalnych mitingach.
Jasna Góra: „Podziel się częścią swojego życia” – 28. Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi
„Dzieląc się swoją krwią, dzielimy się własnym życiem” – podkreślają na Jasnej Górze uczestnicy 28. Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi. Jest ona czasem dziękczynienia za wszystkich dawców, ale też prośbą o zdrowie, ponieważ tylko zdrowa osoba może oddać krew. Dziś na jasnogórskich błoniach, w specjalnym ambulansie każdy kto pragnął podzielić się cząstką tego najcenniejszego daru mógł oddać krew.
Jasna Góra – 30 maja różaniec w intencji pokoju w łączności z Leonem XIV
Jasna Góra odpowiedziała na wezwanie papieża Leona XIV o modlitwę różańcową w intencji pokoju dla świata rozdartego konfliktami zbrojnym. O rozbrojenie ludzkich serc z nienawiści i wojny papież błagać będzie 30 maja o godz. 19.00 przed Grotą Lourdes w Ogrodach Watykańskich, w łączności z sanktuariami maryjnymi świata. W to wydarzenie włącza się również częstochowskie sanktuarium. Modlitwę poprowadzą młodzi z jasnogórskiej wspólnoty „Gaudium” i Wojownicy Maryi.
Częstochowa: historycy i archiwiści będą rozmawiać o archiwach zakonnych
Historycy, archiwiści oraz przedstawiciele zgromadzeń zakonnych z Polski i zagranicy spotkają się 2 i 3 czerwca na Jasnej Górze podczas 54. Ogólnopolskiej Konferencji Historyków Zakonnych. Tematem wydarzenia będą archiwa zakonne i ich znaczenie dla zachowania pamięci historycznej Kościoła oraz lokalnych społeczności.
„Posłane, by nieść światło” – Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet
„Posłane, by nieść światło” to przesłanie 7. Pielgrzymki Kobiet, która odbyła się dziś na Jasnej Górze. Przypomina ono o chrześcijańskim powołaniu i odpowiedzialności za obecność Ewangelii w świecie. Duchową patronką spotkania była bł. Natalia Tułasiewicz, która potrafiła pozostać wierna swoim wartościom nawet w obliczu śmierci, a dla współczesnych kobiet może być wzorem wolności wewnętrznej, służby i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Modlono się za Ojczyznę. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Wiesław Szlachetka.
Gala Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży po raz 20. na Jasnej Górze
Aż 6 tysięcy uczniów: od przedszkolaków, przez licealistów do podopiecznych ośrodków szkolno-wychowawczych z Polski i zagranicy, w tym m.in. z USA, Brazylii, Australii, Mołdawii, Gruzji czy Ghany, wzięło udział w 20-tej edycji Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży „Sancta Maria”. Wielka Gala z udziałem laureatów Konkursu Muzycznego odbyła się na Jasnej Górze. Natomiast w Sali Rycerskiej można podziwiać nagrodzone prace Laureatów Konkursu Plastycznego.
33. Ogólnopolska Pielgrzymka Samorządu Terytorialnego
Na Jasnej Górze odbyła się 33. Ogólnopolska Pielgrzymka Samorządu Terytorialnego pod hasłem: „Z Patronką Samorządowców św. Kingą, budujemy wspólnotę Małych Ojczyzn”. Mszy św. dla zgromadzonych przewodniczył bp Andrzej Jeż, Delegat KEP ds. Samorządowców i Pracowników Administracji Samorządowej.
Siedmiu paulinów przyjęło święcenia prezbiteratu
W sobotę, 23 maja, w Bazylice Jasnogórskiej ksiądz arcybiskup Andrzej Przybylski udzielił święceń prezbiteratu siedmiu diakonom Zakonu Ojców Paulinów. W gronie nowo wyświęconych kapłanów znaleźli się duchowni pochodzący z Polski, Kamerunu, Białorusi oraz Słowacji.


