Częstochowska
Festiwal „Gaude Mater” uczcił 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki
W 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki pieśni tego wielkiego polskiego kompozytora zabrzmiały 5 maja w kościele ewangelicko-augsburskim w Częstochowie w ramach 29. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. odbył się koncert zatytułowany „Śpiewnik domowy”.
Pamięć zmarłym, żyjącym pojednanie – Sybiracy na Jasnej Górze
Zesłano ich na Syberię, do największego więzienia świata, tylko za to, że byliśmy Polakami. Dziś pielgrzymowali na Jasną Górę, by wspomnieć zmarłych. Już po raz 30. zabrzmiał Apel Poległych Sybiraków.
Narodowe Czytanie Pisma Świętego na Jasnej Górze
W ramach III Narodowego Czytania Pisma Świętego otwierającego Tydzień Biblijny fragment Ewangelii św. Jana czytali dziś na Jasnej Górze przedstawiciele świata nauki, kultury i polityki.
Częstochowa: wystawa ikon i fotografii na Festiwalu „Gaude Mater”
Wernisaż wystawy ikon Jadwigi Marii Kowalskiej i fotografii Zbigniewa Burdy w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” rozpoczął 29. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który odbywa się w Częstochowie w dniach 4-6 maja.
Abp Depo: dzisiejszy świat przeżywa dramatyczne rozdarcie
„Dzisiejszy świat przeżywa dramatyczne rozdarcie. Jest codzienna konfrontacja pomiędzy prawdą a kłamstwem, wiara i niewiarą, która jest coraz bardziej bez skrupułów” – mówił w homilii 4 maja w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w intencji tygodnika katolickiego „Niedziela”, pracowników, redaktorów i dzieł tygodnika, w intencji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz w intencji portalu informacyjnego Radia Fiat – czestochowskie24.pl, który obchodzi w tym roku pięciolecie swojego istnienia.
Abp Depo: bez obecności Maryi Polska nie byłaby sobą
„Trzeba, abyśmy sobie to uświadomili, że bez obecności Maryi w życiu naszego narodu i naszego zawierzenia Polska nie byłaby sobą” – powiedział dziś abp Wacław Depo. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w bazylice jasnogórskiej.
Tablica z Milenijnym Aktem Oddania Polski Maryi poświęcona
Pamiątkową tablicę z Milenijnym Aktem Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie poświęcił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Uroczystość odbyła się tuż przed główną sumą odpustową na dziedzińcu Kaplicy Matki Bożej, gdzie tablica jest umieszczona. Przewodniczący episkopatu podkreślił, że ta tablica jest świadectwem wiary pokoleń Polaków.
Jasna Góra: z udziałem polskich biskupów i pielgrzymów rozpoczęła się suma odpustowa
Na Jasnej Górze rozpoczęły się główne uroczystości ku czci Królowej Polski. Sumę na szczycie celebruje abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Obecni są polscy biskupi, którzy ponawiają akt zawierzenia narodu Jasnogórskiej Maryi. Święto wyraża wiarę Polaków w szczególną opiekę Bożą, jakiej doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Matki Bożej. W tym roku jest także dziękczynieniem za I pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski i za Milenijny Akt Oddania Prymasa Wyszyńskiego z 1966 r.
Jasna Góra: uroczystość Królowej Polski to jeden z największych odpustów
Na Jasnej Górze z udziałem polskich biskupów trwają główne uroczystości Królowej Polski. To jeden z największych odpustów gromadzący tysiące wiernych. W tym roku inauguruje on świętowanie 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do sanktuarium, a w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego jest przypomnieniem jego wielkiego aktu zawierzenia: Milenijnego Oddania Polski w Macierzyńską Niewoli Miłości.
Rada Stała KEP o funduszu solidarnościowym dla ofiar wykorzystywania seksualnego przez duchownych
Dyskusja nad powołaniem funduszu solidarnościowego, rozmowy wokół programów prewencji w poszczególnych diecezjach dotyczących ochrony dzieci i młodzieży i stan ich realizacji – to jedne wśród głównych zagadnień spotkania Rady Stałej KEP, która obradowała 2 maja na Jasnej Górze.


