Częstochowska

01 stycznia 2019 | 12:59

W 2018 roku na Jasną Górę dotarło więcej pieszych i rowerowych pielgrzymów

Trwa tendencja wzrostowa pieszych i rowerowych pielgrzymek na Jasną Górę. W 2018 r. o ponad 2,5 tys. w stosunku do roku ubiegłego wzrosła liczba tych pątników. Pielgrzymi w drodze na Jasną Górę oddawali hołd walczącym o wolność w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Rysem charakterystycznym tegorocznych pielgrzymek jest liczniejszy niż zwykle udział rodzin z dziećmi, w niektórych grupach jak np. tarnowskiej co siódmy pielgrzym był dzieckiem. Z roku na rok obserwowany jest także wzrost pielgrzymek biegowych.

01 stycznia 2019 | 12:22

Więcej pielgrzymów na Jasnej Górze

W 2018 r. Jasną Górę nawiedziło 4,3 mln pielgrzymów, z czego 834 tys. osób przybyło do Sanktuarium w 200 ogólnopolskich pielgrzymkach. To więcej niż w ubiegłym roku – podało Biuro Prasowej Konferencji Episkopatu Polski.

31 grudnia 2018 | 23:00

Jasnogórskie podsumowanie Roku Niepodległości

Obchodzony w roku 2018 jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości bardzo uroczyście świętowany był także na Jasnej Górze. Sanktuarium jako jedno z pierwszych miejsc w kraju rozpoczęło narodowe obchody setnych urodzin Niepodległej. 4 listopada 1918 r. polscy żołnierze przejęli dowództwo nad jasnogórską twierdzą i załopotała tu biało-czerwona flaga. To dlatego główne uroczystości rocznicowe, nad którymi narodowy patronat objął prezydent Andrzej Duda, odbyły się 4 listopada.

31 grudnia 2018 | 16:45

Caritas częstochowska organizuje „Sylwestrową zupę dla ubogich”

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w poniedziałek 31 grudnia organizuje sylwestrową zupę dla osób ubogich i bezdomnych – czytamy na stronie Caritas częstochowskiej.

30 grudnia 2018 | 17:12

Abp Depo: Kościół nie może przestać głosić prawdy o rodzinie

„Wspólnoty rodzinne potwierdzają sobą tajemnicę życia i miłości” – powiedział w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 30 grudnia przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. We Mszy św. wzięli udział kanonicy Kapituły Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny, duszpasterze rodzin, członkowie ruchów i stowarzyszeń prorodzinnych oraz osoby życia konsekrowanego.

27 grudnia 2018 | 09:19

Nietrafiony prezent? Podaruj go innym

Prezent znaleziony pod choinką nie zawsze trafia w gusta obdarowanego i czasem nigdy nie jest przez niego używany. Dla biednego ten sam przedmiot może być spełnieniem marzeń. Do oddawania niechcianych prezentów potrzebującym zachęca już po raz kolejny Jasnogórski Punkt Charytatywny.

26 grudnia 2018 | 16:49

Na Jasnej Górze pamiętają o „potopie szwedzkim”

W tradycje obchodów czasu Bożego Narodzenia na Jasnej Górze od ponad 360 lat wpisuje się pamięć o bohaterskiej obronie w czasie „potopu szwedzkiego”. Paulini wspominają bohaterskich obrońców klasztoru z 1655 r., którzy wtedy w wigilię i uroczystość Narodzenia Pańskiego przeżywali bardzo trudne chwile oblężenia przez wojska Karola X Gustawa a potem, w drugi dzień świąt, radość współbraci z odstąpienia wojsk i ocalenia kraju od protestanckich Szwedów. Na pamiątkę tamtych wydarzeń paulini do dziś, w św. Szczepana jedzą na kolację ryby. Z 26 na 27 grudnia 1655 roku Szwedzi zakończyli oblężenie klasztoru na Jasnej Górze, którego skuteczną obroną kierował przeor o. Augustyn Kordecki.

25 grudnia 2018 | 13:19

Czterysta figurek w bożonarodzeniowej szopce

Aż czterysta figurek, w tym trzysta ruchomych, znalazło się w bożonarodzeniowej szopce na Jasnej Górze. Przedstawiają sceny z życia w Betlejem i są atrakcją pomyślaną głównie dla dzieci. Mali pielgrzymi mogą także „spotkać się” z żywymi zwierzętami, których również jest sporo.

25 grudnia 2018 | 13:17

Z Maryją dzielimy radość nocy betlejemskiej – życzenia z Jasnej Góry

– Niech wielka radość z zamieszkania pośród nas Zbawiciela świata przenika głęboko do serc wszystkich ludzi. Promieniujmy nią nie tylko na nasze otoczenie, rodziny czy wspólnoty, ale także na cały świat! – prosi przeor Jasnej Góry w tegorocznych życzeniach na Boże Narodzenie. O. Marian Waligóra zachęca, byśmy „z Maryją, która dzieli radość nocy betlejemskiej z pasterzami, trwali w geście adoracji przy Dziecięciu i dziękowali za to, że On jest pośród nas, daje pokój serca i zachęca do dzielenia się Jego miłością”.

24 grudnia 2018 | 12:00

Abp Depo: zróbmy Chrystusowi miejsce w sercu poprzez słowo prawdy

„Zwiastuję Wam radość wielką, która będzie udziałem całego domu. Te słowa Anioła skierowane do pasterzy znad Groty Betelejmskiej dzisiaj są zaadresowane konkretnie do nas. One mówią o radości, której nikt nam nie może odebrać, dlatego, że Bóg jest między nami” – powiedział w życzeniach na Święta Bożego Narodzenia abp Wacław Depo metropolita częstochowski. Życzenia zostały przekazane za pośrednictwem TV Niedzieli.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.