Częstochowska
Jasna Góra pamięta o ubogich nie tylko od święta
W niedzielę 18 listopada przypada II Światowy Dzień Ubogich, ale Jasna Góra o biednych pamięta nie tylko od święta. Od wielu lat przy Sanktuarium działa Punkt Charytatywny, w którym wydawane są podstawowe produkty żywnościowe, i który w ciągu roku inicjuje różne akcje pomocowe. Z racji Dnia Ubogich spora grupa potrzebujących zaproszona została przez jasnogórskiego przeora na specjalny obiad.
Częstochowa: Krzysztof Świertok od 25 lat fotografuje Jasną Górę
Jak to jest przez 25 lat fotografować życie Jasnej Góry? Wie o tym Krzysztof Świertok, który pół wieku temu rozpoczynał pracę w Sanktuarium. Jubileusz posługi w Duchowej Stolicy Polski postanowił uczcić wystawą fotograficzną zorganizowaną w Sali Rycerskiej.
Częstochowa: rekolekcje kapłańskie nt. odnowy i ewangelizacji parafii
„Soborowe wezwanie do odnowy Kościoła, odnowy i ewangelizacji parafii” – to główny temat rekolekcji kapłańskich, które odbyły się w dniach 12-15 listopada w Domu Ruchu Światło-Życie w Częstochowie. Nauki rekolekcyjne i konferencje wygłosił ks. Stanisław Zając, od wielu lat promujący Program Nowy Obraz Parafii wyrastający z nauczania Soboru Watykańskiego II i utworzony przez Grupę Promotorów Ruchu dla Lepszego Świata (Il Movimento per un Mondo Migliore).
Rekolekcje biskupów ze św. Franciszkiem
„Przed ukrzyżowanym Panem ze św. Franciszkiem z Asyżu: (…) Rozjaśnij ciemności mego serca (…) abym wypełniał Twoje święte i prawdziwe posłannictwo” – to tytuł tegorocznych rekolekcji biskupów, które będą miały miejsce od 19 do 22 listopada na Jasnej Górze. Nauki rekolekcyjne wygłosi o. Ernest Siekierka OFM, wykładowca duchowości i kierownictwa duchowego we franciszkańskim WSD w Poznaniu.
Jasna Góra: muzykolodzy o liturgii paulińskiej w średniowieczu
Na Jasnej Górze trwa IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Liturgia Paulinów w średniowieczu” z udziałem historyków Kościoła, liturgistów i muzykologów. Naukowcy rozmawiają m.in. o specyfice i kierunkach rozwoju kultu maryjnego w liturgii. Zaprezentowane zostały dwa wyjątkowe zabytki paulińskie autorstwa o. Mikołaja z Wilkowiecka, rówieśnika Jana Kochanowskiego, które są także ważnym przyczynkiem do badań nad językiem polskim.
Jasna Góra: specjalny pokaz filmu „Dywizjon 303. Prawdziwa historia”
To miał być jednorazowy pokaz. Okazało się jednak, że chętnych jest tylu, że na pewno nie pomieszczą się w sali, w której przewidziano emisję filmu. Producenci wraz z gospodarzami miejsca podjęli decyzję, że jutro wieczorem wyświetlą film po raz kolejny. Tak „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” zagościł na Jasnej Górze na dłużej, niż jeden dzień. Specjalny pokaz, odbywający się w niedzielę 11 listopada odbywał się przy udziale twórców filmu. Przed seansem można zobaczyć także mundury użyte w ekranizacji.
Siemkowice uczciły św. Marcina, patrona polskiej niepodległości
„Dzisiaj, kiedy dziękujemy za dar niepodległości uzyskany przez nasz naród sto lat temu, pytamy również o właściwe zagospodarowanie naszej wolności” – mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika katolickiego „Niedziela”, który 11 listopada przewodniczył Mszy św. odpustowej w parafii pw. św. Marcina w Siemkowicach, w archidiecezji częstochowskiej.
Abp Depo: wołamy o zgodę i jedność na fundamencie Chrystusowego krzyża i zawierzeniu Maryi
„Gromadzimy się w bazylice archikatedralnej, aby dziękować Bogu za wolną Ojczyznę i objąć modlitwą życie własne, wspólnoty narodu i całego Kościoła” – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jasna Góra: modlitwa o pomyślność dla Polski, o pokój dla Europy i świata
Na Jasnej Górze trwa modlitwa za Polskę i o pokój dla Europy i świata w stulecie odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości i w 100. rocznicę zakończenia I wojny światowej. W południe paulini, częstochowianie i pielgrzymi odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. – Wkroczmy w kolejne stulecie Niepodległej z Matką Bożą – zachęcają paulini.
Jasna Góra: nocne czuwanie w intencji Ojczyzny
Uroczyste „Te Deum Polonia” wybrzmiało podczas nocnego czuwania modlitewnego Współpracowników Apostolskich Sióstr Pallotynek. W spotkaniu uczestniczyło ok. tysiąca osób. Było to wielkie dziękczynienie w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, modlitwa o pomyślność Ojczyzny, mądre rozeznawanie ducha wolności i jedność narodową.


