Częstochowska
Częstochowa: zmarł ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk – teolog moralista, bioetyk
W wieku 52 lat, 1 października po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w domu rodzinnym w Zapolicach (archidiecezja częstochowska) ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk, teolog moralista, bioetyk.
Pielgrzymka kapłanów archidiecezji częstochowskiej na Jasną Górę
„Nie bójcie się Boga, bo On posłał swojego Syna, aby nikt nie zginął. Nie bójcie się świata i jego historii. Nie bójcie się siebie samych i własnej słabości. Pozwólcie na nowo mówić Chrystusowi przez was. Nie lękajcie się świętości!” – te słowa św. Jana Pawła II przypomniał kapłanom archidiecezji częstochowskiej w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski. 29 września ponad 200 kapłanów archidiecezji częstochowskiej pielgrzymowało na Jasną Górę.
Bp Śmigiel do młodych: jesteście teraźniejszością i przyszłością Kościoła
– Jesteście teraźniejszością i przyszłością Kościoła – mówił bp Wiesław Śmigiel do młodych podczas diecezjalnej pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę. Podkreślił, że dzięki nim Kościół jest piękny. Młodym towarzyszyli duszpasterze, katecheci, wychowawcy, nauczyciele i dyrektorzy szkół.
Forum Młodzieży Szkół Katolickich na Jasnej Górze
„Wypełnijmy dokładnie rolę, jaką Bóg powierza każdemu z nas w swoim Kościele” – te słowa św. Jana Pawła II stały się mottem 19. Ogólnopolskiego Forum Młodzieży Szkół Katolickich, które trwa na Jasnej Górze. Gościem spotkania był m.in. Rafał Patyra, dziennikarz sportowy i telewizyjny prezenter. Na Jasną Górę przybyło ok. 2 tys. młodych.
Czuwanie czcicieli Ojca Pio na Jasnej Górze
„Z Maryją i Ojcem Pio CZYŚCIMY CZYŚCIEC” pod tym hasłem przebiegała akcja duszpasterska, która rozpoczęła się w sobotę 22 września 2018 roku o godzinie 21.37 w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze i trwała cały kolejny dzień. Jeśli się modlimy za dusze czyśćcowe i za nas będzie się ktoś modlił. Tak Święty Ojciec Pio zachęcał […]
Jasna Góra: 34. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin
Z udziałem ok. 5 tys. osób na Jasnej Górze na odbyła się 34. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin i Małżeństw. Małżonkowie odnowili ślubną przysięgę, a nowi doradcy życia rodzinnego złożyli przyrzeczenia. Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyły słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Rodzina Bogiem silna mocą swojego narodu”.
Jubileuszowy Ogólnopolski Kongres Grup Modlitewnych Ojca Pio
Pod hasłem „Do nieba z Ojcem Pio” odbywa się na Jasnej Górze 19. Ogólnopolski Kongres Grup Modlitewnych Ojca Pio, wpisujący się w obchody Jubileuszowego Roku Ojca Pio, w którym wspominamy 100–lecie stygmatyzacji świętego zakonnika i 50–lecie jego śmierci. Czciciele świętego kapucyna spotkają się także na nocnym czuwaniu, podczas którego zanoszona będzie modlitwa za dusze w czyśćcu cierpiące.
Jasna Góra: I Narodowa Pielgrzymka Seniorów
Z udziałem ok. 700 osób na Jasnej Górze odbyła się Pierwsza Narodowa Pielgrzymka Seniorów. Spotkanie zorganizowane przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej arch. częstochowskiej wpisało się nie tylko w świętowanie obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale było także formą troski o ludzi, których św. Jan Paweł II określał „strażnikami pamięci”.
Częstochowa: spotkanie poświęcone kard. Hlondowi
„August Hlond 1881–1948” – to temat spotkania, które odbyło się 19 września w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. Spotkanie było połączone z promocją albumu autorstwa Łukasza Kobieli pt. „August Hlond 1881–1948”.
Jasnogórskie przygotowania do obchodów 100-lecia niepodległości
Jasna Góra przygotowuje się do głównych uroczystości stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbędą się 4 listopada, dokładnie w dzień, gdy w 1918 r. w Sanktuarium załopotała biało-czerwona flaga. Trwa nie tylko szczególna modlitwa dziękczynna, ale także realizowany jest projekt edukacyjny. Dziś odbyła się konferencja dla dyrektorów szkół i przedszkoli, nauczycieli oraz wszystkich, którzy chcą włączyć się w to narodowe świętowanie.


