Częstochowska
60. rocznica święceń kapłańskich abp seniora Stanisława Nowaka
60 lat temu, 22 czerwca 1958 r. abp senior Stanisław Nowak, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk abp. Eugeniusza Baziaka, w katedrze wawelskiej. Jako motto swojej posługi kapłańskiej obrał słowa św. Pawła Apostoła „Miłość Chrystusa przyciska nas”.
Prymas Polski: Kościół konsekwentnie będzie walczył ze złem
– W opublikowanym dziś Stanowisku Konferencji Episkopatu Polski zostaje potwierdzona zdecydowana wola Kościoła do oczyszczenia się z grzechu i przestępstw nadużyć. Biskupi przepraszają Boga i ofiary za krzywdy wyrządzone przez duchownych, osoby konsekrowane i świeckich pracowników kościelnych – mówi KAI abp Wojciech Polak, Prymas Polski i przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski.
Abp Depo: prawdziwa wspólnota jest budowana na prawdzie
„Prawdziwa wspólnota zachodzi wówczas, kiedy jest budowana na prawdzie i zaufaniu. Prawda, zaufanie i wspólnota, to są nasze zadania i przedmiot naszej modlitwy” – mówił 20 czerwca abp Wacław Depo na rozpoczęcie Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie, w intencji pracowników i studentów Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Modlono się na niej za wspólnotę nowej uczelni w tym mieście.
Mundialowa atmosfera też na Jasnej Górze
Mundialowa atmosfera udziela się także jasnogórskim paulinom i pielgrzymom. Przeor klasztoru podkreśla, że choć plan dnia zakonników w związku z meczem Polska – Senegal nie został zmieniony, to jednak wsparcie dla polskiej drużyny jest zapewnione.
Jasna Góra: pielgrzymka szkół katolickich z dziękczynieniem za niepodległość
Z dziękczynieniem za polską niepodległość, kończący się rok szkolny, z modlitwą za synod biskupów o młodzieży na Jasną Górę przybyła XX pielgrzymka Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Do stowarzyszenia należy ponad 100 placówek oświatowych, w których kształci się kilka tysięcy dzieci i młodzieży. W jasnogórskim zjeździe udział wzięło 4 tys. osób.
Częstochowa-Kiedrzyn: uroczystości ku czci św. Brata Alberta
„Coraz więcej ludzi w naszych czasach ulega amnezji duchowej” – mówił w homilii ks. dr Krzysztof Dziub, wikariusz sądowy Sądu Metropolitalnego w Częstochowie, który 17 czerwca przewodniczył Mszy św. z racji uroczystości ku czci św. Brata Alberta w parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie-Kiedrzynie.
Abp Depo konsekrował kościół Świętej Rodziny na Kalwarii w Praszce
„Przekraczając progi świątyni trzeba wchodzić do niej ze świadomością, że uczestniczymy w wielkiej tajemnicy Kościoła, który narodził się z przebitego boku i Serca Jezusa Chrystusa” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 17 czerwca przewodniczył Mszy św. z racji konsekracji kościoła Świętej Rodziny na Kalwarii w Praszce.
100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości
100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości zaproponowali na Jasnej Górze uczestnicy Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości. Spotkanie, które odbyło się 16-17 czerwca, wpisało się w wielkie wołanie do Boga o uwolnienie Polski z pijaństwa. Polacy wciąż piją zbyt dużo i zbyt intensywnie, a dramat alkoholizmu dotyczy nawet kilku milionów obywateli.
Zawiercie: odbyła się VII Pielgrzymka Służby Liturgicznej Ołtarza
Blisko 1000 ministrantów, lektorów i ceremoniarzy wzięło udział 16 czerwca w VII Pielgrzymce Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej, która pod hasłem „Kostka” znaczy więcej”, odbyła się do kościoła pw. św. Stanisława Kostki w Zawierciu. Pielgrzymce w Roku św. Stanisława Kostki przewodniczył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.
Jasna Góra: Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa
– Na dzisiejsze czasy potrzeba nam jedności, miłości i apostolskiego zaangażowania, wartości, które niesie Jezusowe Serce mówił na Jasnej Górze bp Stanisław Salaterski, delegat KEP ds. Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. O potrzebie rozbudzenia większej miłości do Serca Jezusa oraz konieczności adoracji Go w Najświętszym Sakramencie przypomnieli uczestnicy 33. Pielgrzymki Arcybractwa.
– Jeżeli wartości przyniesione przez Jezusa, przypominane przez Boże Serce, uda nam się wprowadzić w realia polskiego życia, to myślę, że dobrze zagospodarujemy odzyskaną wolność. Polska rzeczywiście będzie iskrą rozpalającą świat wiernością Panu Bogu” – zauważył bp Stanisław Salaterski, delegat KEP ds. Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.


