Częstochowska
Rada KEP ds. Apostolstwa Świeckich o parafii w mediach
O parafii w mediach, informacji w Kościele i udziale oraz postawie katolików w życiu publicznym z uwzględnieniem roli mediów rozmawiali na Jasnej Górze uczestnicy sympozjum zorganizowanego przez Radę Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich. Spotkaniu towarzyszyło hasło „Effatha. Parafio, otwórz się”.
Środowiska powołaniowe na Jasnej Górze
Nieśmy w sobie Bożą łaskę, a Pan będzie działał cuda – przekonywał delegat KEP ds. Powołań, bp Marek Solarczyk. Na Jasnej Górze odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. W tym roku przeżywana była pod hasłem „Napełnieni Duchem Świętym”. Jednym z tematów podejmowanych w czasie zjazdu było zagadnienie młodzieży, ich wiary oraz rozeznawaniu powołania w kontekście zbliżającego się Synodu.
Prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej z modlitwą na Jasnej Górze
Wierzę, że Matka Boża, która była pierwszą wychowawczynią Jezusa, podpowie mi w tym miejscu, jak realizować zadania, które stoją przed Kongregacją ds. Edukacji Katolickiej – tak o swojej wizycie na Jasnej Górze mówił kard. Giuseppe Versaldi. Prefekt watykańskiej dykasterii zaznaczył, że zadaniem katolickich szkół i wyższych uczelni jest nie tylko rzetelne przekazywanie wiedzy, ale również formowanie „dobrych” chrześcijan.
Studenci pielgrzymują na Jasną Górę
Jeszcze tylko 24 godziny i zaczynamy. Królowa jest tylko jedna. Mamo, jedziemy – takie wpisy można znaleźć na facebookowym fanpage’u Ogólnopolskiej Akademickiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Studenci, wykładowcy i pracownicy uczelni wyższych 11 maja rozpoczną swoje 82. modlitewne spotkanie w Częstochowie.
Jasna Góra: młodzi z modlitwą za młodych
Modlitwa za Polskę w stulecie odzyskania niepodległości i za synod biskupów o młodzieży towarzyszyć będzie dziś 11. Spotkaniu Młodych z Biblią na Jasnej Górze. Do Sanktuarium przybędą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych reprezentujący wszystkie diecezje w Polsce, uczestnicy Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
„Mesjasz” Händla na zakończenie Festiwalu „Gaude Mater”
Na zakończenie 28. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, wieczorem 7 maja w bazylice jasnogórskiej zabrzmiało wielkie dzieło późnego baroku, oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla.
Częstochowa: muzyka synagogalna na Festiwalu „Gaude Mater” w Częstochowie
Koncert muzyki synagogalnej oraz koncert Karoliny Cichej z zespołem znalazły się w programie 28. Międzynarodowego Festiwali Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który potrwa do 7 maja w Częstochowie. Festiwal przybliża muzykę różnych religii i kultur a także najwybitniejsze osiągnięcia polskiej muzyki barokowej zgromadzonej w jasnogórskich archiwach ojców paulinów.
Improwizacje na tematy pieśni maryjnych na organy i saksofon na Festiwalu „Gaude Mater” w Częstochowie
„Improwizacje na tematy pieśni maryjnych” w wykonaniu Bogusława Grabowskiego (organy) i Macieja Sikały (saksofon) znalazły się w programie kolejnego dnia odbywającego się w Częstochowie 28. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Wydarzenie potrwa do 7 maja.
Częstochowa: pieśni sakralne i muzyka gospel na Festiwalu „Gaude Mater”
Pieśni sakralne, hymny maryjne oraz koncert muzyki gospel znalazły się w programie kolejnego dnia 28. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie. Wydarzenie potrwa do 7 maja.
Abp Depo: dar Ojczyzny utrzymuje się tylko poprzez zmaganie sumień
„Dzisiejsza uroczystość jest okazją, by dziękować za dar życia wiecznego przeżywany w Kościele i za dar życia naszej Ojczyzny, Polski” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski i przewodniczący Komisji Maryjnej KEP, który wieczorem 3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przewodniczył Mszy św. w bazylice jasnogórskiej w intencji Ojczyzny, archidiecezji częstochowskiej i miasta Częstochowy.


