Częstochowska
Z Częstochowy wyruszył konwój humanitarny na Ukrainę
Pomoc materialną na rzecz dzieci z obwodu donieckiego, gdzie wciąż trwają działania wojenne zorganizowała Caritas Archidiecezji Częstochowskiej we współpracy z Zarządem Województwa Śląskiego. W środę sprzed archikatedry św. Rodziny w Częstochowie wyruszyły na Ukrainę trzy ciężarówki, które wiozą 65 ton darów. Do ok. 400 dzieci na Ukrainie trafią artykuły spożywcze, artykuły chemiczno-higieniczne, odzież, buty zimowe, przybory i pomoce szkolne oraz plecaki szkolne. Transport powinien dotrzeć na miejsce w nocy.
Sekretarz Rady KEP ds. mediów: abp Depo popiera ideę marszu 13 grudnia
Prawo i Sprawiedliwość organizuje 13 grudnia w Warszawie „Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów”. W skład komitetu organizacyjnego weszli także przedstawiciele Kościoła, w tym abp Wacław Depo, przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu. – Abp Depo popiera ideę marszu, ale nie słyszałem, by wypowiadał się w jakichkolwiek kwestiach politycznych – powiedział KAI ks. Piotr Zaborski, sekretarz Rady.
Jasna Góra: dziś hołd z kwiatów dla Maryi
Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, dziś w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP wypowiedziany zostanie uroczysty akt zawierzenia i złożony zostanie tzw. hołd z kwiatów. To nawiązanie do rzymskich obchodów święta i wyrażenie ścisłej łączności z Ojcem Świętym.
Pszczelarze z relikwiami św. Ambrożego przybyli na Jasną Górę
Na Jasnej Górze odbyła się 26. Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy. Spotkaniu towarzyszyły relikwie ich patrona św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła, które polskim pszczelarzom podarował kard. Angelo Scola z Mediolanu.
Praszka: Nowenna Miesięcy przed koronacją obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia
„Maryja jest najlepszą wychowawczynią dróg ku Chrystusowi” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który wieczorem 6 grudnia przewodniczył Mszy św. w sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce na rozpoczęcie Nowenny Miesięcy przed koronacją obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia.
Jasna Góra: pielgrzymka dziewic i wdów konsekrowanych
Pod hasłem „Konsekrowani – żywe ikony Boga” na Jasnej Górze odbyła się w sobotę 9. Pielgrzymka Dziewic i Wdów Konsekrowanych. Z roku na rok wzrasta w Polsce liczba osób, które swoje powołanie widzą w indywidualnej formie życia konsekrowanego jako dziewice, wdowy i pustelnicy. Te znane z pierwszych wieków chrześcijaństwa stany są już obecne w połowie polskich diecezji.
Jasna Góra: duchowe przygotowania do uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP
Jasna Góra trwa w duchowych przygotowaniach do przypadającej w najbliższy poniedziałek uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP.
Częstochowa: trwa akcja „Mikołaj w szpitalu”
W dniach 4 i 6 grudnia częstochowskie szpitale przy ul. Bialskiej oraz ul. PCK odwiedza św. Mikołaj, który spotka się z najmłodszymi pacjentami i rozdaje im upominki. Akcja „Mikołaj w szpitalu” organizowana jest przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Częstochowskie, we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie oraz Bankiem Żywności w Częstochowie. Honorowy patronat nad akcją objął abp Wacław Depo metropolita częstochowski.
Nowa strona internetowa Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej
Aktualności z archidiecezji, informacje z regionów duszpasterskich, materiały formacyjne, ale także ciekawe galerie można znaleźć na nowej stronie internetowej Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej www.lso.czestochowa.pl.
Rozpoczęły się przygotowania do do II Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych na Jasnej Górze
Kongres Młodych Osób Konsekrowanych odbędzie się we wrześniu 2015 r. na Jasnej Górze. Obecnie trwają do niego przygotowania w powołanym właśnie Komitecie Organizacyjnym. Kongres będzie jednym z ogólnopolskich wydarzeń Roku Życia Konsekrowanego i ma stać się odpowiedzią młodych osób na wezwanie papieża Franciszka, by odkrywać piękno konsekracji oraz wspierać się wzajemnie w „tak” dla Ewangelii.


